Môžeme skončiť ako Grécko. NBS odkryla čísla, Slováci budú mať o niekoľko rokov vážny problém
- Stredná dĺžka života Slovákov klesla, dôvodom je pandémia
- Aké podniky prežili pandémiu? Tie najproduktívnejšie
- NBS vysvetlila, ako sa darí Slovákom
- Stredná dĺžka života Slovákov klesla, dôvodom je pandémia
- Aké podniky prežili pandémiu? Tie najproduktívnejšie
- NBS vysvetlila, ako sa darí Slovákom
Ak niečo neurobíme, naša cesta ako krajiny môže pripomínať tú grécku. Slovensko bude o pár rokov intenzívne cítiť starnutie obyvateľstva, tento fakt sa odrazí vo všetkých oblastiach nášho života.
Covid zanechal jazvy na slovenskej ekonomike. Aby toho nebolo málo, naši susedia čelia bezprecedentnému útoku Ruska. To všetko má vplyv na to, ako sa Slovensku ako krajine darí.
Národná banka Slovenska dnes predstavila dokument s názvom Štrukturálne výzvy 2022. Novinárom ho predstavili a objasnili viceguvernér NBS Ľudovít Ódor, hlavný ekonóm Michal Horváth a vedúci oddelenia fiškálnych a štrukturálnych analýz Branislav Reľovský.
V dokumente sú vypracované aj grafy, ktoré ešte lepšie zobrazujú to, ako sa Slovensku darí. Podľa viceguvernéra Ódora Slovensko zaostáva, najmä čo sa týka ekonomiky.
NBS v dokumente na prvý pohľad ťažkopádne čísla a informácie upratala do grafov, ktoré lepšie ukazujú, ako na tom ako Slovensko sme. V tomto prípade benchmark zobrazuje priemernú úroveň krajín EÚ.
Zatiaľ čo v oblastiach životného prostredia, trhu práce a sociálnej inklúzie sme na tom dobre, dokonca jemne nadpriemerne, zaostávame v oblasti zdravotníctva, produktivity a zraniteľnosti.
Približovanie k vyspelým krajinám EÚ sa z hľadiska HDP v posledných 6 rokoch zastavilo, upozornila NBS. Cenová úroveň sa ale približuje. Ako sa hovorí, ceny máme európske, ale platy slovenské.
„Slovensko je jednou z krajín, v ktorých najviac poklesla podnikateľská aktivita. Globálny monitoring podnikania (GEM)2 to pripisuje najmä neistote spojenej s pandémiou COVID-19,” uvádza nový dokument NBS.
Pandémia sa naplno prejavila s oneskorením až na konci roka 2020 a v prvej polovici roka 2021, podnikateľská aktivita sa prepadla najmä v roku 2020.
V roku 2021 začali podnikatelia reagovať na novú situáciu a aktivita sa opäť zvýšila. Stalo sa tak napriek tomu, že v tomto roku bolo náročnejšie začať podnikať ako v predchádzajúcom roku.
Závislosť na ruských trhoch je problém
Rok 2022 otvoril nové výzvy a je náročné predpokladať, čo našej krajine prinesú. Naplno sa ukázala naša veľká závislosť na východných trhoch, čo pre nás ako krajinu znamená nielen krátkodobú hrozbu, ale aj dlhodobú výzvu.
Dáta NBS tiež ukazujú, že najzraniteľnejšími skupinami obyvateľov u nás nie sú osamelí rodičia, hoci aj ich životná úroveň je pod priemerom. Ešte horšie sú na tom veľké rodiny.
„Pomoc vlády nezachytáva ohrozené skupiny,” povedal Horváth. Výrazné sú aj regionálne rozdiely, ktoré prehlbuje najmä aj nedostupnosť a zlá kvalita verejných služieb.
Azda najhoršou správou je, že stredná dĺžka života Slovákov poklesla o 3 roky. Tento výsledok je alarmujúci, po Bulharoch sme totiž najhorší v EÚ. Na grafe je vidieť viditeľnú zmenu, ktorá značí, že na rozdiel od iných krajín EÚ u nás na Covid zomierali výrazne mladší ľudia ako v iných krajinách EÚ.
Práve tento fakt spôsobil taký veľký pokles strednej dĺžky života. „Nie je to len obraz zlyhania zdravotníctva, ale najmä obraz zlyhania spoločnosti,” povedal hlavný ekonóm Michal Horváth. Narážal tým na nízku zaočkovanosť Slovákov a polarizáciu spoločnosti touto témou.
Prežili tí najproduktívnejší
Odborníci z NBS sa zamerali aj na život podnikateľov a pozreli sa na to, ako sa darilo firmám.
Počas pandémie sa zatvorili a prevádzku ukončili najmä firmy, ktoré už pred pandémiou boli menej produktívne. Naopak, produktívnejšie firmy pandémiu zvládli.
A kedy sa situácia zlepší? Ťažko povedať. Zástupcovia NBS súčasnú vládu ani nepochválili, ale ani výrazne neskritizovali.
„Výrazný posun smerom k lepšiemu ani k horšiemu nevidno, vyzerá to na udržiavanie trendov, ktoré boli roky nastolené,” povedal viceguvernér o vláde Eduarda Hegera.
Zdroj: NBS dokument