„Môžeme zastreliť zodpovedných?“ Putinova propaganda vybuchla nečakanou kritikou

  • Dvaja vplyvní ruskí propagandisti Vladimir Solovjov a Margarita Simonjanová kritizovali mobilizáciu
  • Varujú, aby sa úradníci nezahrávali s ľuďmi
moderátor Vladimir Solovjov a šéfka televízie RT Margarita Simonjanová
Moderátor Vladimir Solovjov a šéfka televízie RT Margarita Simonjanová Wikimedia/Council.gov.ru/Информационное агентство БелТ
  • Dvaja vplyvní ruskí propagandisti Vladimir Solovjov a Margarita Simonjanová kritizovali mobilizáciu
  • Varujú, aby sa úradníci nezahrávali s ľuďmi

Čiastočná mobilizácia nevyvolala len masové útoky a protesty po celom Rusku, ale aj kritiku u skupiny ľudí, ktorí Kremeľ nezvyknú kritizovať – ruských propagandistov. Do kritiky sa pustili jej najvplyvnejší predstavitelia, moderátor Vladimir Solovjov a šéfka televízie RT Margarita Simonjanová.

Nespokojnosť s mobilizáciou si všimli novinári, ktorí sa dlhodobo venujú ruskej propagande Francis Scarr z BBC a Julia Davis z The Daily Beast.

Mobilizovali aj slobodnú matku s dvoma malými deťmi 

„Na môj telefón a na telefón Margarity dostávame panické hovory, čo ukazuje, že množstvo zainteresovaných ľudí zabudlo, ako robiť svoju prácu,“ uviedol Solovjov vo svojej relácii.

Simonjanová povedala, že bola v presvedčení, že prví na rade budú ľudia so skúsenosťami z armády do veku 35 rokov. Nikto z jej známych, ktorí slúžili v Čečensku, Sýrii alebo vedia, ako obsluhovať tanky či delostrelectvo, nebol povolaný.

Naopak, povolaní boli vraj starší ľudia a tí, ktorí nemajú žiadne predchádzajúce skúsenosti v armáde. Riaditeľka televízie a moderátor sa pustili do vymenovania ľudí, ktorí boli povolaní. Sú nimi študenti, ľudia mimo vekového limitu, ľudia s vážnymi chorobami, holiči, učitelia, hudobníci.

„Kardiologička s dvoma malými deťmi, slobodná matka,“ pohoršovala sa Simonjanová.

Propagandisti tvrdia, že videli, ako boli povolaní 59 a 62-roční ľudia.

Na reč prišlo aj nedostatočné vybavenie pre mobilizovaných ľudí a zhrdzavené automatické zbrane. Pravdepodobne riaditeľka RT narážala na útočné pušky Kalašnikov.

Simonjanová varovala, že i malé nedostatky môžu viesť k vážnym následkom. Ako príklad uviedla bojovú loď Potemkin, kde sa v roku 1905 konala ozbrojená vzbura. Tá vypukla potom, ako námorníkom podali boršč navarený z pokazeného mäsa. Námorníci pri vzbure zabili kapitána aj ďalších vysokopostavených dôstojníkov.

„Súdruhovia velitelia, no toto nie je čas… nehnevajte ľudí!“ varovala šéfka televízie. 

Slovenské vrtuľníky či americkí ničitelia tankov a radarov. Tieto darované zbrane používajú Ukrajinci (časť 1)

Ľudia nebudú mlčať, varuje Solovjov 

 Solovjov tiež varoval, že ľudia majú mobilné telefóny a nebudú ticho.

„Všetci majú telefóny a nebudú mlčať. Ak im dávajú zhnité veci, ak nemajú prilby, nepriestrelné vesty, nikto to nebude skrývať. Poviem vám veľmi slušne: Nehrajte sa s ľuďmi. Toto nie je nejaká liberálna spodina, toto sú naši ľudia a ja o tom odmietam mlčať.“

Dvojica sa následne vyhrážala, že má mená ľudí, ktorí sú za nepodarenú mobilizáciu zodpovední. Ak sa situácia nezlepší, tak ich zverejnia.

„V podstate s tým treba niečo robiť,“ vyzvala Simonjanová.

Následne prišiel Solovjov s riešením – strieľaním zodpovedných úradníkov. „Môžeme zastreliť zodpovedných?“ pýtal sa moderátor. Simonjanová mu strieľanie zakázala. Solovjov preto prišiel s iným riešením, a to poslaním zodpovedných do prvej línie na Donbas.

Napriek tomu, že propagandisti kritizovali priebeh mobilizácie, samotnú mobilizáciu považujú za potrebnú. Kritika sa zniesla aj na ľudí, ktorí pred ňou utekajú, či na matky, ktoré sa snažia, aby ich deti neboli odvedené.

Kritizovaný nebol ani Vladimir Putin, práve naopak, Solovjov varoval ľudí pred diskreditáciou prezidenta.

Mobilizujú celé fabriky, hneval sa Solovjov 

Solovjov sa ale k nepodarenej mobilizácii vrátil aj vo svojej rádiovej show. V nej kritizoval proces mobilizácie. Upozornil, že armáda by mala mať zoznam, kde kto slúžil a aké skúsenosti má. Napriek tomu mobilizujú bez hlavy a päty. Odvedené sú celé fabriky alebo dediny.

I britské ministerstvo obrany upozornilo, že útek ruských mužov a zároveň mobilizácia môže ešte viac oslabiť ruskú ekonomiku. „Je pravdepodobné, že domáci ekonomický vplyv zníženej dostupnosti pracovnej sily a zrýchlenia ‚úniku mozgov’ bude čoraz významnejší,“ napísalo ministerstvo.

Solovjov sa sťažoval, že Rusko ani po polroku boja nemá dostatok dronov alebo satelitov. V zbierkach na armádu sa pritom vyzbieralo množstvo peňazí.

„Týchto 300-tisíc, ktorí sú mobilizovaní, majú nepriestrelnú vestu? Správnu nepriestrelnú vestu s keramickým plátom? Máme to, alebo to musíme kúpiť z Číny?“

Solovjov ďalej vymenúval veci, s ktorými má ruská armáda problém, ako sú teplé oblečenie alebo základné oblečenie, teda spodná bielizeň či ponožky. Je však presvedčený, že vojnu musí Rusko vyhrať. 

Zdroj: Daily Beast

Najnovšie videá

Trendové videá