Môžeš dostať viac ako 1 300 eur mesačne. Príspevok, ktorý poberajú desaťtisíce Slovákov, sa zvýši
- V januári poberalo dávku v nezamestnanosti viac ako 34-tisíc ľudí
- Jej suma sa už čoskoro zvýši
- V januári poberalo dávku v nezamestnanosti viac ako 34-tisíc ľudí
- Jej suma sa už čoskoro zvýši
V januári poberalo dávku v nezamestnanosti viac ako 34-tisíc ľudí. Jej priemerná suma dosiahla 559 eur. Táto suma sa však každý rok od júla mení a odvíja od priemernej mzdy v hospodárstve. V roku 2022 priemerná mesačná mzda dosiahla 1 304 eur. Ako ďalej informuje Pravda, v roku 2021 bola na úrovni 1 211 eur.
Tejto téme sa venoval aj expert Jozef Mihál, podľa ktorého maximálna dávka v nezamestnanosti dosiahne od júla 1 286,20 eura za mesiac, ktorý má 30 dní. V prípade, že má mesiac 31 dní, pôjde o 1 329,10 eura. Ak sa teda staneš žiadateľom o túto dávku, dostaneš maximálnu podporu vyššiu o viac ako 90 eur mesačne.
Ako sa uvádza na webe Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, nárok na dávku v nezamestnanosti vzniká uchádzačovi o zamestnanie v prípade, že má platené poistenie v nezamestnanosti najmenej 2 roky (730 dní) za posledné 3 roky (do konca roku 2017), respektíve 2 roky za posledné 4 roky (od januára 2018) pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Nárok na dávku vzniká hneď odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov, pričom zaniká uplynutím šiestich mesiacov. Do tohto obdobia sa nezapočítava obdobie, počas ktorého má poistenec nárok na výplatu nemocenského, ošetrovného, materského a mesiacov, kedy dostáva rodičovský príspevok.
Nárok nevzniká iba povinne poisteným osobám v nezamestnanosti, ktoré splnili podmienky, ale aj živnostníkom a iným SZČO, ktoré boli počas potrebného obdobia poistené dobrovoľne. Žiadatelia o dávku v nezamestnanosti by mali vedieť aj to, že na posúdenie nemá vplyv spôsob ukončenia pracovnoprávneho vzťahu.
Nová hranica, o ktorej sme písali vyššie, sa bude týkať len dávok, na ktoré vznikne nárok od 1. júla 2023. Ak teda v súčasnosti poberáš dávku v nezamestnanosti, jej výška sa nezmení.
Sociálka dáva „tajný príspevok“, o ktorom pravdepodobne nevieš
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.