Môžeš sa napchávať a nepribrať. Vedci objavili gén, ktorý to dokáže zariadiť
- Experiment bol zatiaľ testovaný len na myšiach
- V našom tele sa nachádzajú dva druhy tuku, a to hnedý a biely
- Experiment bol zatiaľ testovaný len na myšiach
- V našom tele sa nachádzajú dva druhy tuku, a to hnedý a biely
Chcel by si jesť od nevidím do nevidím bez toho, aby si pribral čo i len jeden gram? V novom výskume vedci z Univerzity v Texase a Flindersovej univerzity v Austrálii zistili, že vylepšením jedného génu u myší to dokázalo umožniť jesť toľko jedla, koľko chceli, dokonca bez toho, aby vôbec pribrali.
Možno to znie až príliš dobre a jednoducho, no vedci tvrdia, že tento objav by sa mohol už v blízkej budúcnosti používať pri ľudskej liečbe, uvádza portál IFL Science.
Gén, ktorý je známy ako RCAN1, totiž pôsobí ako „zábrana“ spätnej väzby pre metabolický proces. Keď vedci tento gén z myší vyradili, zistili, že práve vtedy sú odolné voči priberaniu. Metabolizmus myší bol tak rýchlejší, čo im umožnilo spáliť viac kalórií.
Experiment bol zatiaľ testovaný len na myšiach, no vedci sa domnievajú, že už čoskoro by mohol pomôcť pri liečbe a terapii u ľudí s obezitou či inými metabolickými výkyvmi.
„Vieme, že veľa ľudí sa snaží schudnúť alebo dokonca kontrolovať svoju váhu z rôznych dôvodov. Zistenia v tejto štúdii by mohli znamenať vývoj pilulky, ktorá by sa zamerala na funkciu RCAN1 a mohla by viesť k strate hmotnosti,“ povedal vo vyhlásení pre portál Science Daily Damien Keating z Laboratória molekulárnej a bunkovej fyziológie na Flindersovej univerzite v Austrálii.
„Tieto výsledky ukazujú, že potenciálne môžeme dosiahnuť výsledky v boji proti obezite,“ hovorí Keating.
Práve obezita, ktorá je hlavnou zdravotnou „epidémiou“, dokáže človeka priviezť k zvýšenému riziku iných, o dosť vážnejších chorôb, akými je napríklad aj cukrovka či srdcové choroby, no až doposiaľ na boj s obezitou chýbala účinná terapeutická liečba.
Nezdravý na zdravý
V našom tele sa nachádzajú dva druhy tuku, a to hnedý a biely. Hnedý tuk, na rozdiel od toho bieleho, tuk spaľuje, biely, práve naopak, energiu ukladá.
Ako ďalej hovorí Keating, blokovaním génu RCAN1 by sa nezdravý tuk premenil na tuk zdravý, a tak by to predstavovalo účinnú liečebnú metódu v boji s obezitou.
„Už sme vyvinuli sériu liekov, ktoré sa zameriavajú na proteín, ktorý vytvára tento gén, a teraz sme v procese ich testovania, aby sme zistili, či inhibujú RCAN1 a či môžu predstavovať potenciálne nové lieky proti obezite,“ tvrdí Damien Keating.
Znamenalo by to, že lieky, ktoré sa vyvíjajú na zacelenie génu RCAN1, by pomohli ľuďom spáliť viac kalórií počas toho, keď odpočívajú. Telo by ukladalo menej tuku bez toho, aby musel človek viac cvičiť alebo znížiť príjem jedla.
Až dve tretiny dospelých ľudí v Austrálii majú nadváhu, jedna štvrtina detí v krajine trpí obezitou či nadváhou a štatistiky sú rovnako horibilné aj v prípade Anglicka či USA.
Tretina Slovákov
Na Slovensku trpí nadbytočnou hmotnosťou či obezitou viac než jedna tretina Slovákov, vyplýva zo správy Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) z roku 2021.
ÚVZ SR vykonával výskum na vzorke 3 744 respondentov vo veku od 15 rokov. Na základe BMI zaznamenali výskyt nadváhy až u 35,6 % ľudí.
Slovensko má aj v medzinárodných štatistikách medzi krajinami také postavenie, v ktorom je relatívne vysoký výskyt obezity.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: IFL Science, Science Daily, UVZSR