Mozgová hmla a depresie, dlhý Covid trápi milióny ľudí. Pribudli stovky infikovaných
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 409
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 407
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 409
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 407
Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 68,33 %. Informuje NCZI.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 409 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 274 798, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 836 074 osôb.
V nemocniciach je hospitalizovaných 365 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 5 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 374.
Dlhý Covid, a teda kombinácia symptómov, ktoré sa objavujú mesiace alebo dokonca roky po zotavení sa z vírusu, podľa novej štúdie bráni až 4 miliónom Američanov pracovať.
Správa Brookings Institution, zverejnená v stredu, uvádza, že približne 16 miliónov Američanov v produktívnom veku (vo veku od 18 do 65 rokov) má dnes dlhý Covid.
Ľudia, ktorí ním trpia, čelia množstvu symptómov, ktoré im môžu sťažiť prácu, vrátane mozgovej hmly, úzkosti, depresie, únavy a problémov s dýchaním. Brookings odhaduje, že 2 až 4 milióny ľudí je bez práce kvôli dlhému Covidu.
Stred tohto rozmedzia – 3 milióny ekvivalentných pracovníkov na plný úväzok – predstavuje značných 1,8 % celkovej civilnej pracovnej sily v USA, uvádza správa.
Zistenia prichádzajú v čase, keď mnohé odvetvia vrátane školstva, reštaurácií a zdravotníctva zápasia s vážnym nedostatkom pracovnej sily, ktorý prispieva k najhoršej inflácii za štyri desaťročia.
Britskí vedci zistili, že existujú tri typy takzvaného dlhého Covidu – dlhotrvajúcich symptómov nákazy ochorením COVID-19. Každý typ má pritom vlastný súbor príznakov. Vyplýva to zo štúdie uverejnenej na internetovom portáli medRxiv, píšu agentúry PA a DPA.
Bádatelia z londýnskej univerzity King’s College dlhý Covid definovali ako prítomnosť príznakov ochorenia najmenej 84 dní po nákaze a do výskumu zaradili takmer 1 500 ľudí.
Podľa príznakov ich potom rozdelili do troch skupín. V prvej boli neurologické príznaky ako únava, takzvaná „zastretá myseľ“ a bolesť hlavy. Druhá skupina zahŕňa dýchacie ťažkosti vrátane bolesti na hrudi a dýchavičnosti.
Tieto symptómy vykazovali pacienti, ktorí sa koronavírusom nakazili počas prvých vĺn pandémie.
V poslednej skupine sa nachádzajú osoby so zmiešanými príznakmi dlhého Covidu, ktorí pociťovali búšenie srdca, zmeny na pokožke či bolesti svalov.
„Tieto údaje naznačujú, že postcovidový syndróm má niekoľko podtypov. Ich porozumenie by nám mohlo pomôcť v hľadaní spôsobov ich liečby,“ uviedla vedúca štúdie Claire Stevesová. Zdôraznila tiež, že ku každému pacientovi s dlhým Covidom treba pristupovať individuálne.
„V ťažších prípadoch imunita nedokáže efektívne obrániť každú časť nášho tela a vírus poškodzuje najmä pľúca, obličky, srdce a pečeň, ktoré sa potom z tohto útoku spamätávajú dlhšiu dobu. Niekedy však obličky a pečeň nepoškodí samotné ochorenie, ale nasadená liečba,” približuje zdravotné úskalia spôsobené koronavírusom Renáta Lenártová, manažérka klinickej biochémie v Medirexe.