Mozgové čipy sa pravdepodobne stanú realitou. Zbierať budú tvoje myšlienky aj spomienky

  • Vedci vravia, že „čipovanie“ má aj negatívnu stránku
  • Varujú ľudí aj predtým, že by sa spoločnosti mohli zmocniť našich najtajnejších myšlienok
mozog
freepik/kjpargeter, Neuralink/approch
  • Vedci vravia, že „čipovanie“ má aj negatívnu stránku
  • Varujú ľudí aj predtým, že by sa spoločnosti mohli zmocniť našich najtajnejších myšlienok

Viete si predstaviť, že by ste v mozgu mali čip? Táto dlho diskutovaná téma sa možno naozaj stane realitou. Cieľom „čipovania“ má byť zlepšenie nášho života. Má to však aj tienistú stránku, varujú vedci. Mozgové čipy by nám mali nielen zaznamenávať naše spomienky, ale zbierať aj myšlienky.

Mnohé spoločnosti naše osobné údaje dnes zaznamenávajú na tzv. cloudy. Týka sa to aj našich videí či fotografií, ktoré ukladáme na úložiská. Čoskoro by sa však k nim mohli dostať aj prostredníctvom mozgových čipov, ktoré by ľudia mali aplikované vo svojej hlave.

Touto témou sa už dlho zaoberá aj spoločnosť Neuralink, za ktorou stojí jeden z najbohatších mužov planéty, Elon Musk. Práve oni vyvíjajú technológie, ktoré to umožnia. Podľa portálu Unilad by mali byť vkladané do hláv najmä ľuďom, ktorí trpia problémami s mobilitou. Nie je však vylúčené, že v budúcnosti budeme všetci prepojení s počítačmi.

zdroj: freepik/Kjpargeter

Kritizujú „budúce čipy v našom mozgu

Doktorka Susan Schneider, zakladajúca riaditeľka Centra pre budúcu myseľ, s touto technológiou nie je veľmi stotožnená. „Naše myšlienky by sa mohli začať predávať tomu, kto ponúkne najvyššiu cenu. Čo, ak sa nás potom zmocnia?“

Schneider ďalej spochybňuje aj „údržbu“ mozgových čipov. Zaujíma ju, že čo ak by používatelia napríklad chceli mať zaznamenané spomienky na prvé roky svojich detí, informuje Unilad. „Ako za to budem platiť, ak na to nebudem v budúcnosti mať? To, ako udržíme svoje myšlienky v súkromí a aby nikto iný k ním nemal prístup, bude náročné.“

Dal by si si do hlavy aplikovať mozgový čip, aby ti zaznamenával spomienky?

Anna Wexler, odborná asistentka na Katedre lekárskej etiky a zdravotnej politiky na Pensylvánskej univerzite, takisto kritizuje mozgové čipy. Podľa nej spoločnosť stále nemá jasno v tom, na čo konkrétne čipy budú „Všetko sa dozvedáme len z Muskových tweetov, živých ukážok príspevkov ba blogu.“

Susan Schneider sa zmienila aj o plánoch Facebooku. Cieľom je využiť mozgové čipy na to, aby nás prepojili so sociálnou sieťou. „Viem si predstaviť, že Facebook bude zbierať naše najtajnejšie myšlienky, aby sme boli závislí na platforme. Je to celé o tom, čo sa nám deje v hlave. Je to aj marketing.“

Zvieratá s čipmi

Aj keď vývoj mozgových čipov je stále v raných fázach, Musk je presvedčený, že neskoršie verzie technológie by mohli byť použité na pomoc paraplegickým (obojstranné úplné ochrnutie dolných končatín) ľuďom na to, aby opäť mohli chodiť.

Elon Musk v rámci spoločnosti Neuralink len nedávno implementoval do mozgu opice zariadenie, vďaka ktorému dokáže komunikovať s počítačom, informoval o tom Futurism. Tvrdí, že zviera je z možnej interakcie šťastné a zariadenie mu nemá ako ublížiť. Podobný experiment vykonala spoločnosť už v druhom polroku roka 2020, kedy mini-počítače voperovala aj do prasiat.

Muskova firma implantovala opici do mozgu „čip“, vďaka ktorému hrá videohry. Vraj je šťastná

„Je to šťastná opica,“ uviedol na Clubhouse, súkromnej sociálnej aplikácii pre vedenie neformálnych konferencií, ktorá zaznamenala v poslednom čase značný boom. 

„Máme opicu s bezdrôtovým implantátom v lebke s malými drôtikmi, ktorá môže vďaka nášmu zariadeniu hrať videohry len prostredníctvom myšlienok,“ povedal Musk niekoľkým tisícom poslucháčov v miestnosti Clubhouse.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Unilad, Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá