Možno si „zemepán“ a ani o tom nevieš. Nový zoznam ti môže odhaliť tučné dedičstvo
- Slovenský pozemkový fond totiž publikoval správu týkajúcu sa zásadnej zmeny
- Od 1. januára 2023 bude pravidelne zverejňovať zoznam zoznam nezistených vlastníkov pôdy
- Slovenský pozemkový fond totiž publikoval správu týkajúcu sa zásadnej zmeny
- Od 1. januára 2023 bude pravidelne zverejňovať zoznam zoznam nezistených vlastníkov pôdy
„Je ale potrebné dávať si pozor na to, že rovnaké meno a priezvisko môže mať viacero osôb, čo nie je nič nezvyčajné,“ upozorňuje advokát s tým, že ak sa následne uvedené identifikačné údaje o neznámom vlastníkovi zistia, na žiadosť ich príslušný okresný úrad, katastrálny odbor zapíše na list vlastníctva.
Podľa Slamku sa vo väčšine prípadov stáva, že lustráciou sa zistí, že neznámy vlastník už nežije. „V tomto prípade bude potrebné podať na príslušný súd návrh na dodatočné konanie o dedičstve, v ktorom súdom poverený notár zistí okruh dedičov, rozsah a hodnotu majetku. Výsledkom tohto konania bude zápis dedičov na predmetný list vlastníctva namiesto neznámeho vlastníka,“ objasňuje ďalší postup.
Ak je pozemok dlho nevyužívaný, môže sa stať, že sa niekto rozhodne, že mu bude patriť. Slamka vysvetľuje, že pozemky neznámych vlastníkov spravuje Slovenský pozemkový fond alebo správca lesného majetku štátu. Pozemky, ktoré sú v ich správe, môžu prenajímať.
„V prípade, ak by išlo o pozemok využívaný na poľnohospodárske účely, je potrebný výpis z katastra nehnuteľností, ktorým vlastník preukáže vlastníctvo k tomuto pozemku,“ dodáva s tým, že tento výpis je potrebné doručiť správcovi SPF, ktorému týmto úkonom zaniknú oprávnenia ďalej spravovať predmetný pozemok.
Doručením tohto výpisu z katastra nehnuteľností zároveň vlastník vstupuje do práv prenajímateľa pozemku, ktorým bol SPF. „Od tohto času bude mať vlastník nárok na úhradu nájomného od nájomcu, ktorý pozemok využíva. Uzatvorené nájomné zmluvy zverejňuje SPF na svojej stránke,“ dopĺňa advokát.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality