Slovenskí vedci môžu vďaka revolučnému výskumu pomôcť vyliečiť rakovinu, štát pre nich však peniaze nenašiel
- Rovnako ako množstvo sfér na Slovensku, aj veda sa nachádza vo veľmi biednom stave. Naši vedci sú napriek neľahkému osudu odhodlaní dokazovať veľké veci.
- Rovnako ako množstvo sfér na Slovensku, aj veda sa nachádza vo veľmi biednom stave. Naši vedci sú napriek neľahkému osudu odhodlaní dokazovať veľké veci.
Vedeckému tímu, zloženého z členov Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského a Slovenskej akadémie vied, sa najnovšie podarila na slovenské pomery nevídaná vec – aj vďaka ich práci sa možno raz podarí liečiť rakovina. Aj keď vo svete existujú stovky pracovísk, ktoré sa zaoberajú výskumom obnovy a opravy DNA, oni sa tejto problematike rozhodli venovať aj v ťažkých slovenských podmienkach. Navyše sa im podarilo dokázať niečo, čo vo svete ešte nikto neurobil.
Všetko pôvodne začalo spoznávaním procesu meiózy, v ktorom vznikajú pohlavné bunky – spermie a vajíčka. Aby sa dalo v tejto oblasti ľahšie, rýchlejšie a lacnejšie experimentovať, skúmanie prebieha na kvasinkách, keďže na ľudských bunkách by to bolo niekedy aj nemožné. Kvasinky sa tak používajú ako veľmi dobrý modelový organizmus, ktorý má mnoho spoločného až identického s podobou toho ľudského. Až po väčšine experimentov s kvasinkami sa presúva k vyšším organizmom, čo je však už ekonomicky nákladnejšie.
foto: timesunion.com
Tím pod vedením skúseného vedca Juraja Gregáňa hľadal v tomto procese proteíny, ktoré sú pre meiózu dôležité a našli aj mnoho síce známych, no nepopísaných proteínov. Jedným z nich bol Dbl2, čoho sa chytili naše vedkyne Silvia Bágeľová Poláková a Lucia Molnárová a ako prvé na svete zistili úlohu a funkciu spomínaného proteínu. Ich práce teraz citujú mnohí zahraniční odborníci, kolegovia z Českej republiky už ponúkli spoluprácu a chcú v tomto výskume pokračovať, aby sa zistilo, nakoľko by tento objav mohol pomôcť aj človeku.
Keďže oprava DNA úzko súvisí s rakovinou, porozumenie procesom opravy DNA jedného dňa povedie k pochopeniu vzniku rakoviny a možno aj k predchádzaniu jej vzniku, napríklad pri pacientoch s jej predispozíciou. Hoci je to možno hudba ďalekej budúcnosti, Slovensko bude mať na tom, vďaka týmto osobnostiam, svoju zásluhu.
foto: timesunion.com
Vo svojich pátraniach budú slovenskí vedci pokračovať aj naďalej, s cieľom zaujať ešte širšiu komunitu. Vďaka publikácii našich dvoch dám však môžu pokračovať v danej sfére aj mnohí ďalší vedci po celom svete, ktorých tento objav výrazne zaujal už na konferenciách.
A či ťa to prekvapí alebo nie – napriek zaslanej žiadosti nevideli naši vedci pri tomto projekte zo slovenských grantových agentúr ani cent. Na pokračovanie výskumu je však ďalší grant už nevyhnutný. Veríme, že po týchto dosiahnutých výsledkoch už budú mať vedecké esá spod Tatier s financiami menšie problémy ako v minulosti.
zdroj: uniba.sk, zdroj titulnej fotografie: behindthebadgeoc.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti