Môžu zaň migranti a Čínania konvertujú na islam. Toto je 7 najväčších mýtov o novom koronavíruse
- Okolo koronavírusu sa rozšírili aj mýty a dezinformácie, ktoré zavádzajú verejnosť
- Agentúra AFP pozorne sleduje tieto mýty a na sociálnych sieťach sa ich snaží odhaľovať
- Dodnes poukázala na približne 81 prípadov, kedy sa snažili rôzne skupiny alebo jednotlivci zavádzať verejnosť
- Mýty sa dotkli aj Slovenska
- Okolo koronavírusu sa rozšírili aj mýty a dezinformácie, ktoré zavádzajú verejnosť
- Agentúra AFP pozorne sleduje tieto mýty a na sociálnych sieťach sa ich snaží odhaľovať
- Dodnes poukázala na približne 81 prípadov, kedy sa snažili rôzne skupiny alebo jednotlivci zavádzať verejnosť
- Mýty sa dotkli aj Slovenska
Koronavírus je po voľbách na Slovensku asi druhou najsledovanejšou témou. Naši západní susedia v Rakúsku potvrdili prvé prípady nakazenia a vírus je už aj vo Viedni.
Viac čítaj TU>>Koronavírus je zatiaľ najbližšie k hraniciam Slovenska
Na Slovensku nebol potvrdený zatiaľ žiadny prípad a pod hlavičkou ministerky vnútra Denisy Sakovej je zriadený krízový štáb. Ten sa bude zaoberať potrebnými opatreniami.
Ako pre Stratitup dnes potvrdila Eva Kliská, hovorkyňa piatich nemocníc v Bratislave, v súčasnosti nezaznamenali ani jeden prípad nakazenia koronavírusom. Špekulácie, že by išlo o zatajovanie informácií kvôli obave o účasti ľudí vo voľbách hovorkyňa odmieta a považuje ich za neseriózne. K téme sa na svojej sociálnej sieti pred niekoľkými minútami vyjadrila aj Polícia Slovenskej republiky, pričom reaguje na šíriace sa hoaxy, že koronavírus je už na Slovensku. Polícia upozorňuje, že šírenie poplašnej správy je trestný čin.
Ľudia v Česku začali masívne nakupovať napríklad trvanlivé potraviny a na Slovensku sú takmer všade vypredané hygienické rúška. Spoločne so šírením nákazy sa do sveta rozširujú rôzne mýty a fámy o víruse, ktoré dezinformujú verejnosť.
Agentúra AFP sleduje hoaxy a dezinformácie na internete a úzko spolupracuje s Facebookom. Práve preto vyberáme 7 klamstiev a mýtov v kontexte koronavírusu a jeho šírenia. Agentúra AFP o koronavíruse zhromaždila celkom 81 mýtov, vyberáme niektoré z nich.
1. Masový hrob pre obete koronvírusu
Čínske stránky na Facebooku a Twitteri zdieľali fotky masového hrobu, v ktorom boli znázornené pochované obete. Podľa autorov dezinformácie malo ísť o masový hrob obetí napadnutých koronavírusom.
Agentúra AFP neskôr ukázala, že fotka je falošná a je prevzatá z traileru filmu Contagion z roku 2011.
Preklad z čínskeho jazyka do angličtiny hovorí o tom, že hrob naznačuje nedostatok pohrebných miest pre vysoký počet obetí spôsobený koronavírusom. Prostredníctvom Facebooku sa video šírilo veľmi rýchlo a za pár minút malo takmer 300 zdieľaní.
Pôvodný záber z traileru filmu Contagion sa nachádza začiatkom 3 minúty (2:17) a v traileri nie je zobrazený ani jednu celú sekundu. Ihneď nasleduje druhý záber.
https://twitter.com/rachelblundy/status/1232581939594326017?s=20
2. Kvôli koronavírusu konvertujú Čínania na islam
Azda jeden z najväčších mýtov sa podarilo rozšíriť prostredníctvom videa na Facebooku a YouTube. Zobrazuje, ako konvertujú Čínania na islam.
Dôvodom má byť teória, ktorá hovorí, že sa Arabi nedokážu novým vírusom nakaziť. Prirodzene, ani táto informácia nie je pravdivá, o čom svedčí aj nákaza v krajinách, kde žijú prevažne Arabi.
Vo videu sa hovorí, že približne 20-miliónov Číňanov konvertuje na islam hneď po tom, ako sa preukázalo, že koronavírus nepostihuje Arabov. Video malo niečo cez 2-tisíc pozretí, keď musela zasiahnuť agentúra AFP. Video bolo zdieľané aj na iných profiloch Facebooku a na YouTube. Dôkaz, že video je falošné, vysvetľuje agentúra AFP tým, že skutočne ide o konvertujúcich ľudí na islam, nie však Číňanov a nie v roku 2020.
Celá snímka mala vzniknúť v Saudskej Arábii v roku 2019, teda dávno predtým, ako prepukol koronavírus.
https://www.facebook.com/102346488013715/videos/217446069430920/
3. Marihuana pomáha imunite bojovať proti koronavírusu
Internetom sa šíril ďalší mýtus, tentokrát založený na užívaní omamnej látky kanabis formou fajčenia cigariet z marihuany. Video, v ktorom údajný doktor v Malajzii vysvetľuje, že užívanie marihuany je nápomocné pri možnej nákaze, je skutočne nahraté.
Titulok hovorí o tom, že „kanabis môže zlepšiť imunitu proti koronavírusu“. Problémom sa stáva fakt, že v celom videu, ktoré má vyše 15-minút, nie je ani len zmienka o tom, že užívanie marihuany má pozitívne účinky na koronavírus.
Pre agentúru AFP, ktorá na problém upozornila, sa vyjadril aj Dr. Ashan Pathirana. „Neexistujú dôkazy, ktoré by naznačovali, že kanabis môže zlepšiť imunitu proti novému koronavírusu,“ vysvetľuje s tým, že tieto myšlienky sú zavádzajúce a klamlivé.
Na Srí Lanke zverejnili oficiálne odporúčanie aj z prostredia ministerstva zdravotníctva, ktoré hovorí hlavne o dôkladnom umývaní rúk, opatrnom kýchaní a hygiene. Nikto v krajine teda neodporúča užívať marihuanu.
4. Za koronavírus môžu migranti
Tému utečencov a nebezpečného vírusu využil aj bývalý minister vnútra Talianska Matteo Salvini, ktorý kritizuje premiéra, že ponechal otvorené hranice cudzincom, ktorí do krajiny rozšírili koronavírus. Informuje o tom britský The Guardian.
Súčasne na rezignáciu premiéra Talianska Giuseppeho Conteho apeloval krajne pravicový politik. Salvini naráža hlavne na zadržanú loď Ocean Viking, ktorá sa ocitla v karanténe po tom, ako sa u posádky prejavila nákaza koronavírusom.
Na palube bolo aj 276 migrantov z Afriky. Doteraz sa však nepotvrdili informácie, že ktokoľvek z cudzincov z tejto lode bol koronavírusom nakazený. Salvaniho kritici spájali s populizmom a zneužívaním smrteľného vírusu s utečeneckou krízou a migrantmi.
5. Premiér Srí Lanky a prezident Číny sa modlia v mešite
Internetom sa šírilo video, ktoré zobrazuje čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, ako sa modlí v mešite a je na návšteve moslimského chrámu. Video má len jednu minútu a bolo publikované 3. februára.
Pod videom sa nachádza dezinformačný popis, že čínsky prezident sa prišiel pomodliť do mešity, aby sa ochránil pred koronavírusom. V skutočnosti video vzniklo v roku 2016.
Pri spätnom hľadaní kľúčových snímok extrahovaných z videa sa našli zábery uverejnené na oficiálnom kanáli čínskej spravodajskej agentúry CCTV na YouTube 20. júla 2016.
Video z februára je teda pravdivé, jeho kontext je však falošný a klame o návšteve mešity prezidentom kvôli ochrane pred vírusom. To isté sa stalo aj s malajzijským premiérom, ktorý sa mal v mešite modliť.
Video zachytáva premiéra Malajzie skutočne modliaceho sa v mešite, ale ešte z roku 2004.
https://twitter.com/AFPFactCheck/status/1226681486000025600?s=20
6. Slovenský premiér je nakazený koronavírusom
Aj Slovenska sa dotkli mýty ohľadne koronavírusu. Jeden z najväčších mýtov u nás sa prevalil, keď museli hospitalizovať nášho druhého najvyššieho ústavného činiteľa v jednej z bratislavských nemocníc.
Niektoré španielske médiá začali špekulovať, že má koronavírus. Následne sa toho chytili viaceré médiá v zahraničí. Slovenský premiér to ihneď poprel a všetky podozrenia na ochorenie koronavírusom vyvrátil.
Na podozrenie na koronavírus testovali už 113 vzoriek, všetky však vyšli negatívne. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.
7. Pri liečbe koronavírusu pomôže pitie vriacej vody s cesnakom
Na sociálnych sieťach Facebook, Twitter a YouTube sa šírila nepravdivá informácia, že pitie vriacej vody s cesnakom dokáže vyliečiť koronavírus zo dňa na deň. Podľa príspevku, starší čínsky doktor potvrdil, že nápoj je účinný.
„Neexistujú vedecké dôkazy, ktoré by podložili tvrdenie, že prevarená cesnaková voda lieči nový koronavírus, ani nie je k dispozícii žiadny vhodný lekársky výskum v tejto oblasti,“ tvrdí doktor Dr. Wasim Khawaja pre AFP.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a americké centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) uviedli, že na liečbu nového koronavírusu neodporúčajú žiadne takéto liečenie alebo náhrady konvenčných medicínskych postupov.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: AFP, TheGuardian, SITA, abc.es