Mrazivé príbehy premenili na úspešný biznis. Ako sa podcast Vražedné psyché katapultoval na vrchol slávy

  • Richard Mažonas prehovoril o ich fungujúcom biznis modeli
  • Prezradil aj informácie o knihe Vražedko
Vražedné psyché a kniha Vražedko
Ilustračná fotografia Instagram/Vražedné psyché
  • Richard Mažonas prehovoril o ich fungujúcom biznis modeli
  • Prezradil aj informácie o knihe Vražedko

Keď Richard Mažonas začínal s podcastom Vražedné psyché, málokto tušil, že sa stane jedným z najúspešnejších true-crime formátov na Slovensku. Pre Startitup odkryl zákulisie tvorby, ktorá fascinuje tisíce poslucháčov.

Za úspechom stojí päťčlenný tím, ktorého súhra je kľúčom k originalite obsahu. Jadro tvorí samotný Richard, jeho starý otec MUDr. Svetozár Droba, scenárista Dušan Budzák, herečka Michaela Mäsiarová a šéf-producent Pavol Krško. 

Z hobby projektu profesionálna značka

Vražedné psyché dokazuje, že aj náročný žáner true-crime môže byť komerčne úspešný. Kľúčom je kombinácia kvalitného obsahu, profesionálnej produkcie a postupného budovania značky. Projekt sa stal nielen úspešným podcastom, ale aj platformou pre odovzdávanie odborných psychiatrických poznatkov mladším generáciám.

Temné príbehy, psychiatrické analýzy a profesionálna produkcia – to je mix, ktorý katapultoval slovenský podcast Vražedné psyché medzi najúspešnejšie projekty v oblasti. Ako sa im darí premeniť mrazivé príbehy na fungujúci biznis model?

Áno, podcastom sa dá zarobiť, hoci ide stále o relatívne mladé médium. Zárobkový potenciál závisí najmä od značky a tém, ktorým sa venuje. Pri Vražednom psyché narážame na isté výzvy – povaha nášho obsahu nie vždy rezonuje s každou značkou, čo znamená, že nie všetky firmy úplne chápu, čo a akým spôsobom našim poslucháčom prinášame,“ priznáva Mažonas.

Citlivá povaha true-crime obsahu často odrádza potenciálnych inzerentov, čo núti tím hľadať inovatívne spôsoby monetizácie.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Vražedné Psyché – krimi podcast (@vrazedne_psyche)

Projekt však nikdy nebol primárne o peniazoch, ako tvrdí Richard. Väčšina príjmov putuje späť do rozvoja značky a zvyšovania kvality obsahu. Tím experimentuje s rôznymi formami príjmov, od klasickej reklamy cez živé vystúpenia až po vlastné produkty.

Spolupráca s produkčnou spoločnosťou ZAPO – Zábava v podcastoch priniesla projektu profesionálny rozmer. Väčšina príjmov sa investuje späť do rozvoja značky, pričom tím si rozdeľuje honoráre až po pokrytí nevyhnutných nákladov na ďalší rast.

Príprava projektu 

Príprava každej epizódy je jedinečný proces a závisí od náročnosti konkrétneho prípadu. Pri komplikovanejších prípadoch môže trvať príprava aj niekoľko mesiacov,“ vysvetľuje Mažonas. Finálne úpravy ako nahrávanie hlasov, diskusie so starým otcom a strih trvajú približne týždeň. 

O témy však nemajú nikdy núdzu. Richard prichádza s nápadmi, ktoré si naštudoval ešte počas študentských čias, napočúval inšpirácie z diskusií s odborníkmi alebo im nápady posielajú ich poslucháči. 

Sociálne siete sú ich hlavným komunikačným kanálom podcastu. Tím aktívne buduje komunitu a interaguje s poslucháčmi. Významným zdrojom príjmov je platforma Toldo, kde prémioví podporovatelia získavajú exkluzívny obsah „Na káve s dedom psychiatrom“. Tento model sa ukázal ako účinný spôsob financovania marketingových aktivít.

Zarábať na true-crime obsahu nie je jednoduché. „V našom žánri je hľadanie partnerov náročné, pretože kráčame po neznámej ceste,“ priznávajú tvorcovia. Riešením sa ukázala diverzifikácia príjmov – okrem klasickej reklamy stavajú na live podujatiach a vlastných produktoch. 

Organický rast namiesto striktného plánovania

Biznis plán si nikdy striktne neplánujú. „Namiesto toho sa sústreďujeme na aktivity, ktoré nás bavia a skutočne zaujímajú, čo sa odzrkadľuje v spontánnosti a autentickosti, ktoré sú pre našu poslucháčsku základňu príťažlivé. Nové projekty vždy plánujeme postupne – nie pre zisk, ale z nadšenia a podľa intuície každého člena tímu. Každý nápad musí byť niečím, za čím stojíme všetci, inak sa jednoducho uberáme iným smerom,“ vysvetľujú tvorcovia svoj prístup.

Táto autenticita sa ukazuje ako kľúčový faktor úspechu – poslucháči oceňujú, že za každým príbehom cítia skutočnú vášeň pre tému.

Vražedné psyché nezaspáva na vavrínoch. Do budúcna majú ambiciózne plány. Okrem pravidelných epizód pripravujú nové formáty a produkty. Významným míľnikom je vydanie komiksovej knihy Vražedko, ktorá prináša päť vybraných prípadov v originálnom vizuálnom spracovaní.

Na jeseň chystajú sériu besied s autogramiádou a v novembri sľubujú „niečo, čo prinesie poslucháčom úplne nový druh zážitku“.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Vražedné Psyché – krimi podcast (@vrazedne_psyche)

Pre fanúšikov žánru je momentálne v predaji komiksová kniha Vražedko, ktorá prináša päť najzaujímavejších prípadov v unikátnom spracovaní. „Ide o príbehy, v ktorých sa mnohí z nás môžu spoznať – vzorce, ktoré sa v živote začínajú takmer nevinne, no časom môžu vyústiť do skutočných tragédií, o ktorých potom nahrávame naše podcasty,“ prezradil Richard. 

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá