Mrazivých −36 °C a paralýza dopravy. Storočná zima pred 40 rokmi na Slovensku zastavila život (PRÍBEH)

  • Návrat do minulosti
  • Teploty klesli pod −30°C
  • Zamrzol Dunaj a život sa takmer zastavil
snehová kalamita bratislava
Ilustračné foto TASR/Vladimír Benko
  • Návrat do minulosti
  • Teploty klesli pod −30°C
  • Zamrzol Dunaj a život sa takmer zastavil

Možno pri pohľade z okna vzdycháš nad tým, že tento rok je zima akási biedna. Málo snehu, teploty nad nulou a o poriadnej sánkovačke môžeš len snívať. Vráťme sa však v čase o 40 rokov späť, do januára 1985, keď naša krajina zažila niečo, čo si mnohí pamätajú dodnes – zimu, ktorá doslova zastavila život.

Starší ľudia dodnes spomínajú na toto obdobie ako na čas, keď príroda ukázala svoju nekompromisnú tvár a pripomenula nám našu zraniteľnosť voči jej silám. Boli to týždne, ktoré preverili našu schopnosť adaptovať sa a spolupracovať v ťažkých podmienkach. Informuje o tom web iMeteo

Príroda ukázala svoju silu

Kým dnes bojujeme s otepľovaním a jeho dôsledkami, pred štyrmi dekádami Slovensko čelilo pravému opaku. Globálne otepľovanie, ktoré v súčasnosti pozorujeme, prináša paradoxne aj extrémnejšie výkyvy počasia. Nedávne septembrové povodne, ktoré nemali v histórii obdobu, sú toho jasným dôkazom. No zima v roku 1985 bola úplne iným príbehom.

Klimatológovia poukazujú na to, že takéto extrémne zimné podmienky sa v našich zemepisných šírkach vyskytovali častejšie v minulosti, ale s postupujúcim otepľovaním sa ich frekvencia znižuje. Napriek tomu nemôžeme vylúčiť, že sa podobná situácia nezopakuje, pretože narušený klimatický systém môže prinášať prekvapivé scenáre.

Predstav si teplomer ukazujúci neuveriteľných −25 °C v Bratislave, ato nie je všetko. V lokalite Vígľaš-Pstruša ortuť klesla až na −36,2 °C! Za týmito extrémnymi teplotami stál arktický vzduch, ktorý k nám prenikol cez severovýchod Európy. Jasné nočné oblohy situáciu ešte zhoršovali – bez prirodzenej izolácie, ktorú poskytujú mraky, sa povrch zeme ochladzoval ešte výraznejšie.

Meteorológovia vtedy pozorovali fascinujúci, aj keď desivý jav – tzv. teplotnú inverziu, keď studený vzduch zostával pri zemi a teplejší stúpal vyššie, čo viedlo k vytvoreniu stabilnej vrstvy mrazivého vzduchu pri povrchu. Tento fenomén spôsobil, že aj počas dňa teploty len málokde vystúpili nad −15 °C.

Život v zajatí mrazu

Môžeš si predstaviť, že by si nemohol ísť do školy, pretože je v triedach taká zima, že sa tam nedá vydržať? Presne to sa stalo v januári 1985. Ale to bol len začiatok problémov. Vlaky meškali nie minúty, ale celé hodiny. Výhybky zamrzli a železničiari bojovali s ich údržbou v extrémnych podmienkach. Cesty sa zmenili na klzisko a zásobovanie viazlo. V domácnostiach zamŕzali vodovodné potrubia a mnohí zostali bez tečúcej vody. Elektrické vedenia nevydržali váhu námrazy a praskali.

Niektoré dediny zostali odrezané od sveta. Predstav si, že nemôžeš opustiť svoju obec, pretože všetky cesty sú neprejazdné. Hasiči a záchranné zložky pracovali nepretržite, aby pomáhali ľuďom v núdzi. Nemocnice museli riešiť zvýšený počet úrazov spojených s pádmi na ľade a omrzlinami. Situácia bola taká vážna, že v niektorých oblastiach musela zasahovať aj armáda s ťažkou technikou.

Premena tradície na inováciu: Interiér Císařských lázní na fotkách

Spoločnosť v boji s mrazom

V mestách sa organizovali výdajne teplej polievky pre tých, ktorí sa doma nemohli dostatočne zahriať. Ľudia súperili s nedostatkom paliva – zásoby dreva a uhlia sa míňali rýchlejšie než obvykle. Miestne úrady organizovali krízové štáby a koordinovali pomoc najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva.

Sociálni pracovníci navštevovali osamelých seniorov, aby skontrolovali ich stav a potreby. Dobrovoľníci pomáhali s donáškou potravín a liekov do odľahlých oblastí. V bytových domoch sa obyvatelia striedali pri kontrole funkčnosti ústredného kúrenia a vodovodných systémov. Solidarita medzi ľuďmi sa prejavovala aj vzájomným požičiavaním prenosných ohrievačov a delením sa o zásoby paliva.

Keď sa dnes sťažujeme na teplé zimy a nedostatok snehu, je dobré pripomenúť si, že extrémne počasie môže mať rôzne podoby. Globálne otepľovanie neznamená len vyššie teploty – prináša so sebou nepredvídateľnosť a extrémy v oboch smeroch. Zima v roku 1985 zostáva mementom toho, ako môže príroda ovplyvniť náš každodenný život, a pripomína nám, ako dôležitá je pripravenosť na rôzne klimatické scenáre.

Odborníci varujú, že aj keď sa podobne extrémne zimy môžu zdať menej pravdepodobné, mali by sme udržiavať našu infraštruktúru pripravenú na všetky možnosti. Klimatická zmena totiž neprináša len otepľovanie, ale aj väčšiu nestabilitu počasia a možnosť náhlych extrémnych výkyvov. Skúsenosti z minulosti nám ukazujú, aké dôležité je mať funkčné krízové plány a systémy včasného varovania.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: imeteo, facebook

Najnovšie videá

Trendové videá