Mrazy zničili 90 % úrody našich susedov, situácia je katastrofálna. Slovensko zažije „teplotné uvoľnenie“ (PREDPOVEĎ)
- V susednom Česku ovocinári plačú za úrodou
- Mrazy posledných dní napáchali miliónové škody
- Slovenskí ovocinári boli opatrní

- V susednom Česku ovocinári plačú za úrodou
- Mrazy posledných dní napáchali miliónové škody
- Slovenskí ovocinári boli opatrní
Mnohí sa dnes už tešia z nastávajúceho leta. Po aprílových dňoch, kedy Slovensko zasiahli silné mrazy, sa pomaly dostávame k teplejšiemu máju. Už nasledujúci týždeň znova zhodíme bundy a vytiahneme opaľovacie krémy.
Nie pre každého je však toto obdobie dňami nádeje a radosti z pekného počasia. Nízke teploty posledných dní poľnohospodárom spôsobili veľké škody. Najmä u susedov boli následky mrazov fatálne. Pestovatelia ovocia totiž smútia za zničenou úrodou.
Nočné mrazy zničili takmer celú úrodu
Česko čelí jednej z najväčších poľnohospodárskych katastrof posledných desaťročí. Nedávne mrazy vážne zasiahli pestovateľov ovocia. Nočné a ranné mrazy zničili veľké množstvo úrody a spôsobili škody, ktorých výška sa už teraz odhaduje na viac ako miliardu korún, čo je takmer štyri milióny eur.
Podľa vyhlásení českého ministra poľnohospodárstva Marka Výborného ide o jednu z najhorších situácií, akú si pamätajú miestni poľnohospodári za posledné storočie. Ministerstvo preto aktivovalo program na riešenie mimoriadnych udalostí, kríz a rizík v poľnohospodárstve s alokáciou prostriedkov vo výške od 70 do 100 miliónov českých korún.
Pestovatelia ovocia, najmä v Čechách, utrpeli fatálne škody, pričom minister zdôraznil, že takmer všetok zisk im zmizne a budú musieť čeliť minimálne dvom tretinám nákladov. Situáciu zhoršuje skutočnosť, že mrazy postihli aj ostatné krajiny strednej Európy, čo naznačuje možný vplyv na ceny ovocia v obchodoch.
Viceprezident Agrárnej komory ČR Martin Ludvík pre TASR uviedol, že na území Čiech mrazy zlikvidovali viac ako 90 percent úrody a škoda sa odhaduje na 100 000 ton ovocia.
Ovocinári, podľa Ludvíka, uskutočnili opatrenia na ochranu úrody, no vzhľadom na extrémne dlhotrvajúce mrazy sa im to nepodarilo. „Ťažko sa mi hľadajú slová na túto situáciu. Jedným slovom – katastrofa,“ skonštatoval Ludvík.
Čaká nás zdražovanie ovocia
Keďže mrazy zasiahli väčšinu strednej Európy, je pravdepodobné, že to ovplyvní aj ceny v obchodoch a produkty ako česká čerešňa alebo české jablko pôjdu s cenami nahor.
Slovenskí ovocinári zatiaľ úspešne chránili svoju úrodu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami asi na 80 % vrátane ovocia, ako sú marhule či jahody. Tieto opatrenia zahŕňajú prekrývanie a ohrievanie ovocných sadov, informovala Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), pre TASR. Dodala, že aj napriek chladným nociam pokračujú práce na ochrane úrody.
Ovocinári vytvorili zvýšený dopyt po vrtuľníkoch, ktoré sa používajú na distribúciu teplého vzduchu k stromom. Niektorí ovocinári dokonca museli objednať vrtuľníky z Českej republiky, keďže na Slovensku boli ťažko dostupné. Zatiaľ sú výsledky ochrany úrody podľa Holéciovej povzbudzujúce.
„Aj vinohradníci sa snažia chrániť svoje vinice. Napríklad v južných oblastiach Slovenska využívajú zohrievanie vzduchu a aplikáciu protimrazových závlah. Lokálne straty postihujú niektorých menších pestovateľov. Ďalší vývoj počasia a úspešnosť ochrany úrody budeme sledovať z celoslovenského hľadiska,“ dodala.
Teplé počasie väčšinu Slovákov poteší
Sobota 27. apríla prinesie podobné počasie ako v piatok, s rannými teplotami klesajúcimi medzi 10 °C a 3 °C, a maximálne denné teploty dosahujúce od 15 °C na severe po 22 °C na juhu. Celú predpoveď si môžeš prečítať v nedávnom článku.
Výrazným fenoménom bude silný južný vietor, s nárazmi dosahujúcimi až 55 km/h na západe Slovenska a v Žilinskom kraji. Tento teplý vietor by mal pokračovať aj v nedeľu 28. apríla, s nárazmi prekračujúcimi 60 km/h. Ranné teploty už nebudú pod mrazom, a maximálne denné teploty sa ešte viac zvýšia, dosahujúc až 25 °C na juhu.
Zmena počasia sa očakáva okolo 2. mája, s premenlivejším počasím a príležitostnými prehánkami a búrkami. Miesta s vyššou nadmorskou výškou môžu ojedinele zažiť slabé prehánky, ale vo všeobecnosti môžeme očakávať teplé dni a veľa slnka.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TASR, Imeteo.sk