Mŕtve more navštív čo najskôr, lebo vyschne. Jordánci zrušili projekt, ktorý ho mal zachrániť
- Kanál, ktorý mal priviesť vodu z Červeného mora do Mŕtveho, zrejme ostane len na papieri
- Obľúbená dovolenková destinácia postupne prichádza o toto jedinečné miesto, mizne jej pred očami
- Kanál, ktorý mal priviesť vodu z Červeného mora do Mŕtveho, zrejme ostane len na papieri
- Obľúbená dovolenková destinácia postupne prichádza o toto jedinečné miesto, mizne jej pred očami
Liečivý zázrak prírody, ktorý umiera – aj tak by sa dalo opísať Mŕtve more, ktoré ani morom nie je, ale veľmi slaným jazerom.
Pri jeho brehoch môžeš pekne vidieť, kam až kedysi siahala voda a ako sa jazero postupne scvrkáva, zhruba o meter každý rok.
Jeho na minerály bohatá, liečivá voda i bahno sem priťahujú ľudí z celého sveta, no ak to tak pôjde ďalej a „more“ sa bude od hotelov čoraz viac vzďaľovať, jedného dňa sem chodiť prestanú.
Zmeniť to mal veľký projekt, na ktorom sa mali podieľať krajiny, ktoré sa pri Mŕtvom mori nachádzajú – Jordánsko, Izrael i Palestína. Spoločne mali vybudovať približne 200 km dlhý kanál, ktorý by privádzal vodu z Červeného mora do Mŕtveho.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Napriek kritike ochranárov a otázke financovania sa projektu podarilo dostať zelenú a vybaviť jednotlivé povolenia, no zdá sa, že celý projekt skončí len na papieroch. „Jordánsko sa rozhodlo zrušiť vysoko propagovaný spoločný projekt s Izraelom a Palestínskou samosprávou pre kanál spájajúci Červené a Mŕtve more,“ písal pred pár dňami the Times of Israel s odvolaním sa na miestnu štátnu televíziu.
Podľa článku sa chce Jordánsko radšej zamerať na vlastný projekt, ktorého primárnym cieľom ale nie je záchrana Mŕtveho mora, ale jeho využitie. Odsoľovaním chce z neho robiť obyčajnú vodu.
„Jordánsko je jednou z krajín s najväčším nedostatkom vody na svete… Podľa odhadov je jordánska voda dostatočná na to, aby uživila dva milióny ľudí, v krajine, ktorá má takmer desať miliónov obyvateľov – za posledné desaťročie vzrástlo o 1,5 milióna utečencov, pričom väčšina utiekla pred občianskou vojnou v susednej Sýrii,“ vysvetľuje ďalej the Times of Israel.
Pre zachovanie Mŕtveho mora to nie sú príliš dobré správy.
Jordánsko je v posledných rokoch veľmi navštevovanou a obľúbenou destináciou mnohých Slovákov. Okrem Mŕtveho či Červeného mora láka ľudí veľkolepými, historickými pamiatkami, akým je napríklad skalnaté mesto Petra, „Pompeje Blízkeho východu“ Jerash či križiacke hrady. Zabudnúť nechceme ani na nádhernú, farebnú púšť Wadi Rum, kde sa natáčal film Marťan.
Ide o bezpečnú, stabilnú krajinu, ktorá je v podstate hneď za rohom Európy, takže ani letenka ťa nevyjde draho a doslova za pár eur sa vieš niekedy dostať do tohto exotického kráľovstva Blízkeho východu.
Nepochybne lákavý je aj Izrael, ktorému patrí druhá strana Mŕtveho mora. Ten sa taktiež môže pochváliť aj Červeným či Stredozemným morom, o historicky a nábožensky zaujímavých miestach ani nehovoriac, len samotný Jeruzalem je bez problémov na niekoľko dní chodenia.
Škrt cestovnému ruchu tu okrem korony spravila aj nedávna napätá situácia medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi. Zábery lietajúcich rakiet zrejme mnoho ľudí od dovolenky odradili.
Ten, kto v predchádzajúcich rokoch navštívil tieto krajiny, by len s prekvapením pozeral na dnes prázdnu Petru, kde sa pred známou Pokladnicou bežne striedali davy ľudí a vyzeralo to tam ako na trhovisku, podobne sa vyľudnili aj ďalšie miesta. Prázdnotou zívajú aj hotely pri Mŕtvom mori, ktoré rozhodnutie Jordánska určite nepotešilo a breh jazera sa od nich tak naďalej bude vzďaľovať.
Zdroj: The Times of Israel