Mŕtvych našli až po mesiaci či roku. V tejto krajine zomrelo úplne osamote 40 000 ľudí za polroka
- Smrť osamote je v Japonsku vážnym problémom
- Za polroka tu objavili 40 000 ľudí
- Smrť osamote je v Japonsku vážnym problémom
- Za polroka tu objavili 40 000 ľudí
Podľa údajov OSN má Japonsko najstaršiu populáciu na svete. Z údajov tamojšej polície vyplýva, že to vedie k veľkému počtu úmrtí osamote. V prvej polovici tohto roka autority evidujú takmer 40 000 takýchto prípadov, niektorých ľudí objavili mŕtvych až vyše mesiaca po smrti či dokonca až po roku.
Ako informuje BBC, OSN sa snaží tento fenomén objasniť a jedným z dôvodov môže byť práve priemerný vek japonskej populácie. Ten v súčasnosti dosahuje 49,4 roka. Na porovnanie, na Slovensku máme priemerný vek 40,2 roka.
Správa Národnej policajnej agentúry v Japonsku uvádza, že za prvých 6 mesiacov roka 2024 umrelo osamote celkovo 37 227 ľudí. Nežili s nikým iným a zomreli bez vedomia okolia. Našli ich u nich doma v rôznych časových intervaloch. V prípade vyše 70 % šlo o osoby vo veku 65 a viac rokov.
Mesiac po smrti
Odhaduje sa, že 40 % zo zosnulých objavili počas prvého dňa po smrti. No v prípade 3939 tiel sa tak stalo až po viac ako mesiaci. Navyše, 130 z nich ležalo bez povšimnutia najmenej rok pred objavením.
V prípade 7498 zosnulých šlo o osoby vo veku 85 a viac rokov. Nasledovalo 5920 75- až 79-ročných a 5635 70- až 74-ročných.
Japonský Národný inštitút pre výskum populácie a sociálneho zabezpečenia začiatkom tohto roka uviedol, že počet starších občanov (vo veku 65 a viac rokov), ktorí žijú osamote, dosiahne do roku 2050 10,8 milióna. Celkový počet jednočlenných domácností sa odhaduje na 23,3 milióna.
Minulý rok premiér Fumio Kišida uviedol, že jeho krajina je na pokraji neschopnosti fungovania ako spoločnosti pre jej klesajúcu pôrodnosť. Podobné problémy evidujú aj Čína či Južná Kórea.
Silný tajfún v Japonsku
V krajine vychádzajúceho slnka v sobotu vyčíňal silný tajfún pomenovaný Šanšan. Ako píše TASR, medzičasom sa už zmiernil na tropickú búrku, no predtým zaplavil rozsiahle oblasti prívalovým dažďom. Spôsobil zosuvy pôdy a varovania pred povodňami. Doteraz si vyžiadal najmenej šesť obetí.
Šanšan sa v sobotu síce zmiernil, no naďalej so sebou prináša veľký úhrn zrážok a narúša leteckú a vlakovú dopravu v krajine. Označujú ho za jeden z najprudších tajfúnov, aké zasiahli Japonsko za posledné desaťročia. Vyžiadal si najmenej šesť obetí a viac ako 120 ľudí utrpelo zranenia. Najmenej jedna osoba je nezvestná a desaťtisíce domov naďalej ostalo bez elektrickej energie, oznámili úrady.
Vedci tvrdia, že zmena klímy zvyšuje riziko prívalových dažďov v Japonsku a ďalších krajinách, pretože teplejšia atmosféra zadržiava viac vody. Silné dažde v roku 2021 spôsobili ničivý zosuv pôdy v centrálnom letovisku Atami, pri ktorom zahynulo 27 ľudí. V roku 2018 zas zabili záplavy a zosuvy pôdy v západnom Japonsku počas každoročného obdobia dažďov v krajine viac ako 200 ľudí, pripomína agentúra AFP.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: BBC, TASR, Worldometer, Statista