Mŕtvych vplyvných Rusov pribúda. Pri zvláštnej nehode zomreli šéfovia „ruského Facebooku“

  • Záhadných úmrtí vplyvných Rusov je v posledných mesiacoch viac než dosť
  • Hoci väčšina sa podľa správ „zabila sama“, ich počet a načasovanie je prinajmenšom podozrivé
Rusko Kremeľ Moskva smrť
Unsplash/Nikita Karimov a Matilda Vistbacka
  • Záhadných úmrtí vplyvných Rusov je v posledných mesiacoch viac než dosť
  • Hoci väčšina sa podľa správ „zabila sama“, ich počet a načasovanie je prinajmenšom podozrivé

Z Ruska je hlásená ďalšia podivná smrť vplyvného človeka, rovno dvoch naraz. Tentokrát ide o prvého námestníka generálneho riaditeľa ruskej sociálnej siete Vkontakte Vladimira Gabrieljana a riaditeľa obstarávania tejto siete Sergeja Merzľakova.

Osudným sa im podľa ruských správ, ktoré potvrdila aj spoločnosť, stala výprava do arktickej oblasti.

Miestne pohotovostné služby informovali, že dve terénne vozidlá sa prevrátili pri prechode cez rieku neďaleko pobrežia Bieleho mora,“ píše o ich smrti The Moscow Times.

Prípad vyvoláva špekulácie a podozrenia, keďže od začiatku konfliktu na Ukrajine vôbec nejde o prvý, ale ani druhý či tretí prípad, kedy za podivných okolností zomreli nejakí vplyvní ľudia z Ruska.

paul-g-q4QFFcLwYMM-unsplash
zdroj: Unsplash/Paul G

Ruskí boháči sa začali zabíjať sami, alebo?

Spomenúť si môžeme na bývalého viceprezidenta Gazprombanky Vladislava Avajeva, ktorého našli 18. apríla v jeho byte so strelnými ranami mŕtveho aj spolu s jeho rodinou, 13- a 26-ročnou dcérou a 47-ročnou manželkou. Detektívi, ktorí na prípade pracovali, poukázali na to, že Avajev zabil svoju rodinu a sám si následne vzal život.

Iba o je deň na to – 19. apríla – našli v španielskom byte mŕtveho ďalšieho vplyvného Rusa, vrcholového manažéra ruského plynárenského gigantu Novatek Sergeja Protoseňu. Podobne ako v prípade Avajeva, sa v Protoseňovej rezidencii spolu s ním nachádzali aj telá jeho 18-ročnej dcéry a 53-ročnej manželky. Tie mali byť ubodané na smrť. Obesený Protoseňa mal vedľa seba zakrvavený nôž a sekeru, čo má poukazovať na podobný scenár.

Avajev a Protoseňa. 
zdroj: Flickr/Russia Ukraine War Breaking News. Avajev a Protoseňa

Ubodaného so svojou manželkou a malými deťmi našli aj ruského miliardára a vlastníka veľkej farmaceutickej spoločnosti Medstom Vasilija Melnikova či manažéra Gazpromu Leonida Šulmana.

O tom, že v Rusku si obzvlášť treba dávať pozor na ústa a činy a dvakrát si premyslieť, či vyjadríš nesúhlas napríklad s krokmi vlády, potvrdzujú aj slová niektorých oligarchov, ktorí trochu odvahy, aspoň niečo naznačiť, nabrali.

Taktiež sa bojím o krajinu, ale najviac zo všetkého mám strach o ľudí, ktorí pre nás pracujú. Zamestnávame mnoho popredných ľudí, všeobecne na manažérskych pozíciách. V Rusku pre nás pracujú státisíce ľudí. A viete, nechcem povedať niečo, čo by ich mohlo potenciálne ohroziť,“ prezradil záhadne jeden z najbohatších Rusov, spoluzakladateľ najväčšej ruskej súkromnej banky Alfa-Bank či investičnej spoločnosti Alfa Group, Michail Fridman. V liste, ktorý venoval zamestnancom, však vojnu odsúdil.

Ako sa zbavili zakladateľa sociálnej siete Vkontakte

Vkontakte, niekedy prezývaný aj „ruský Facebook“, je ruská sociálna sieť, ktorá je v svojej domovskej krajine veľmi populárna – obzvlášť po tom, čo sa zahraničné sociálne siete (napríklad Facebook či Instagram) stali pre Rusov nedostupné, respektíve nedostupnejšie.

Založil ju „ruský Zuckerberg“ Pavel Durov, ktorého príbehu sme sa už párkrát venovali. Krátko po spustení svojej sociálnej siete sa dostával do problémov s predstaviteľmi ruskej vládnucej garnitúry, pre ktorých odmietal mazať im nevyhovujúce príspevky (napríklad odsudzujúce ruskú inváziu na východnú Ukrajinu a Krym), profily opozičných politikov či trebárs dodávať osobné informácie o organizátorov protestov.

Výsledkom bolo, že mu Vkontakte zobrali – ako sám tvrdil – ľudia z Kremľa a blízki spojenci Vladimira Putina. Neskôr prehlásil, že vzdať sa svojich akcií ho donútila Federálna bezpečnostná službou Ruskej Federácie (nástupca KGB).

Pavel Durov
zdroj: TASR/ AP/ Tatan Syuflana

Samotný Durov neskôr Rusko opustil so slovami, že táto „krajina je v súčasnosti nekompatibilná s internetovým obchodom“ a že späť sa už nevráti. Následne sa venoval rozbehnutie svojej ďalšej sociálnej siete, kam by nemala žiadna vláda dočiahnuť – Telegram.

Vkontakt tak po Durovi stratil nálepku bezpečnej a žiadnou vládou ani politikmi nekontrolovanej sociálnej siete. V Rusku však naďalej patrí medzi hlavné zdroje, odkiaľ mnoho Rusov čerpá informácie.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Moscow Times, archív Startitup, Web.archive.org

Najnovšie videá

Trendové videá