„Museli sme zabiť neplnoletých, ženy, všetkých.“ Unikol rozhovor ruského vojaka s jeho ženou
- Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) zverejnila rozhovor
- Prebiehal medzi ruským vojakom a jeho manželkou
- Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) zverejnila rozhovor
- Prebiehal medzi ruským vojakom a jeho manželkou
Na povrch postupne vyplávajú ďalšie a ďalšie zverstvá ruskej armády. Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) zverejnila zachytený rozhovor medzi ruským vojakom a jeho manželkou, z ktorého vyplýva, že okupanti dostávajú rozkazy zabíjať aj ženy a deti a že sú pripravení takéto rozkazy vykonať. Referuje o tom web SBU.
Rusi dostávajú rozkazy zabíjať aj ženy a deti
„Museli sme zabiť neplnoletých, ženy, všetkých,“ vraví v odpočutom rozhovore so svojou ženou ruský vojak, ktorého poslali na front v decembri.
Ďalej tvrdí, že „vo všeobecnosti to bolo jednoduché“ a stačilo len strieľať. Následne manželke vraví, že idú ďalej robiť „čistky“. Zdalo sa, že samotná žena nebola z rozprávania svojho muža vôbec šokovaná či zdesená, informuje SITA.
SBU na margo tohto rozhovoru uviedla, že ukrajinskí obrancovia vynaložia maximálne úsilie, aby Rusi čím skôr odišli preč z Ukrajiny a „výlučne v čiernych vreciach“. „Robíme všetko pre to, aby sme všetkých ruských vojnových zločincov postavili pred súd,“ uviedla SBU.
Kritika Kremľa Vladimira Kara-Murzu odsúdili na 25 rokov väzenia
Moskovský súd odsúdil v pondelok Vladimira Kara-Murzu na 25 rokov väzenia za vlastizradu, šírenie nepravdivých informácií o ruskej armáde a účasť na činnosti „nežiadúcej organizácie“. TASR o tom informuje podľa správ televízie Sky News a agentúry AP.
Opozičný politik a publicista Vladimir Kara-Murza (41) má dvojité britsko-ruské občianstvo. Vo vyšetrovacej väzbe je už od apríla minulého roku. Svoje obvinenia označil za politicky motivované a súdny proces prirovnal k procesom vedeným počas vlády sovietskeho diktátora Josifa Stalina.
Obvinenia proti Kara-Murzovi súvisia s jeho prejavom z 15. marca 2022 pred snemovňou reprezentantov amerického štátu Arizona, v ktorom slovne odsúdil ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu, uvádza AP.
Vladimir Kara-Murza je laureátom medzinárodnej Ceny Václava Havla za ľudské práva za rok 2022. Bol tiež blízkym spolupracovníkom Borisa Nemcova, ktorého v roku 2015 zastrelili v centre Moskvy neďaleko Kremľa. V rokoch 2015 a 2017 náhle ochorel a upadol do kómy, pričom je presvedčený, že ho vtedy otrávili agenti ruských tajných služieb.
Bitka v Kremli
Zdá sa, že vo vnútri ruskej vlády panuje silné napätie. Na základe najnovších objavených dokumentov sa zrejme predstavitelia Kremľa silno hádajú, píše NYT.
Denník študoval dodatočné úniky, ktoré neboli súčasťou 53-stranového súboru uverejneného v sobotu. Tieto nové správy vykresľujú obraz ruskej vlády, ktorá sa sporí o počet mŕtvych a zranených v ukrajinskej vojne s domácou spravodajskou službou. Spravodajská služba údajne viní ruskú armádu zo zatajovania skutočného rozsahu obetí ruskej armády na Ukrajine.
Dodatočné uniknuté súbory obsahujú 27-stranovú správu. Vyplýva z nej, že americké špionážne agentúry prenikli takmer do všetkých aspektov ruského spravodajského aparátu a štruktúry vojenského velenia. Viac sme o tom písali v tomto článku.
V jednom z dokumentov predstavitelia americkej spravodajskej služby uvádzajú, že ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) „obvinila“ svoj vlastný rezort obrany „zo zahmlievania ruských obetí na Ukrajine“. Zistenie poukazuje na „pretrvávajúcu neochotu vojenských predstaviteľov oznamovať veleniu zlé správy“, píše sa v dokumentoch.
Údaje ruského ministerstva obrany o obetiach na Ukrajine podľa FSB nezahŕňajú mŕtvych a zranených z Národnej gardy Ruskej federácie, žoldnierov od Wagnerovcov či čečenských bojovníkov Ramzana Kadyrova, dodávajú materiály.
Celkovo tieto dokumenty podčiarkujú niekoľko všeobecných dôvodov, prečo sa Putinovi ani po vyše 13 mesiacoch vojny nepodarilo zabezpečiť víťazstvo. Spomínajú sa tu práve hádky ruských sektorov zodpovedným za rôzne aspekty vojny, vrátane FSB a ministerstva obrany.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SITA, TASR, Archív Startitup, The New York Times