Musk je v úzkom kontakte s Putinom. Známy miliardár má prístup k najtajnejším americkým informáciám
- Vladimir Putin a americký milardár majú byť v pravidelnom kontakte
- Rozoberať majú technológie aj geopolitickú situáciu
- Američanom sa to vraj nepáči
- Vladimir Putin a americký milardár majú byť v pravidelnom kontakte
- Rozoberať majú technológie aj geopolitickú situáciu
- Američanom sa to vraj nepáči
Americký miliardár Elon Musk má byť v pravidelnom kontakte s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Informuje o tom portál TA3 s odvolaním sa na The Wall Street Journal (WSJ). Pre zahraničný portál mali túto informáciu potvrdiť americké, ruské, ale aj európske politické zdroje.
Údajný blízky kontakt Putina a Muska znepokojuje najmä Američanov. Miliardár a technologický génius má totiž prístup k tým najtajnejším americkým informáciám.
Putin chcel láskavosť
V liste WSJ s odvolaním sa na množstvo informovaných zdrojov sa píše, že v rámci týchto neverejných rokovaní Putin s Muskom preberajú rôzne témy. Ich rozhovory sa točia najmä okolo osobných a obchodných tém, ale aj súčasnej geopolitickej situácie.
Tieto rozhovory sú skutočne znepokojujúce najmä z dôvodu, že Musk má vďaka svojej firme SpaceX spoluprácu s americkým vesmírnym programom, pričom má prístup k tajným informáciám.
SpaceX poskytuje techniku Národnému úradu pre letectvo a vesmír (NASA) pre výpravy na obežnú dráhu. O prístupe k citlivým údajom sa vyjadril aj samotný miliardár – vláda ich tají, pretože sú „strašne nudné“.
Portál taktiež informoval, že informácie o kontaktoch Muska s Putinom sú vo vláde „starostlivo stráženým tajomstvom“. Takým stráženým, že niektorí oslovení činitelia Bieleho domu o nich ani len nevedeli.
Podľa jedného zo zdrojov je americká administratíva vo vzťahu k Muskovi v citlivej pozícii. Jeho SpaceX totiž zabezpečuje prevádzku satelitov, ktoré sú dôležité pre národnú bezpečnosť, ale aj prepravu astronautov k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).
Úradom sa to nepáči
Jeden zo zdrojov uviedol, že americkým vládnym činiteľom sa kontakty Muska s Putinom nepáčia. Nehovoriac o tom, že vzťah medzi Washingtonom a Moskvou je naštrbený už od začatia ruskej invázie na Ukrajinu.
Dokonca samotný Musk sa v začiatkoch postavil na stranu Ukrajiny, keď jej bezplatne poskytol sieť svojich satelitov Starlink na civilné i vojenské účely. Neskôr si však začal pýtať za prevádzku peniaze. Sieť potom prestala byť na vojenské účely úplne nepoužiteľná.
Miliardár vtedy prijal rozhodnutie v súlade s požiadavkami Moskvy. Dôvodom boli jeho obavy z potenciálneho jadrového konfliktu. Podnikateľ sa znepokojoval najmä tým, že prípadná ukrajinská ofenzíva na anektovaný Krym by mohla viesť k dramatickému vyostreniu situácie.
Ako sme informovali vo februári tohto roka, satelity Starlink sa postupne začali objavovať v Rusku. Elon Musk však poprel, že by ich na tomto území priamo predával. O tom, aké má spojenie s Putinom, prednedávnom vyhlásil, že sa s ním rozprával iba raz a aj to v čase pred vojnou. Témou boli vesmírne technológie.
Musk ostáva ticho
Podľa WSJ v týchto rozhovoroch zaznela aj požiadavka. Ruský prezident údajne chcel od Muska, aby neaktivoval svoju satelitnú internetovú sieť Starlink na území Taiwanu. Týmto sa vraj chcel ruský prezident priblížiť čínskemu prezidentovi Si Ťin-Pchingovi, keďže s ním chce posilňovať väzby. Deje sa tak v čase obchodných sankcií voči Rusku zo strany Západu.
Portál informoval, že Musk sa údajne k informáciám o kontaktoch s Putinom nevyjadril. Ďalším dôležitým faktom je, že Musk, majiteľ automobilky Tesla či a sociálnej siete X, je jedným z najvýraznejších podporovateľov kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa.
Musk Trumpa podporuje miliónmi dolárov, ktoré vkladá do jeho kampane. Okrem toho svoju podporu výrazne prezentuje aj na sieti X. Trumpových stúpencov v kampani, ktorá za necelé dva týždne vyvrcholí jeho volebným súbojom s demokratickou viceprezidentskou Kamalou Harrisovou.
Podľa WSJ táto podpora môže v prípade Trumpovho víťazstva Muskovi priniesť zaujímavú pozíciu v administratíve. Koľko Musk investoval do Trumpa, sme spracovali už v tomto článku.
Zdroje: SIU, TA3, WSJ