Musk uvažuje nad jednou z najväčších zmien v histórii Tesly

  • Muskovi prekáža ako firma funguje
  • Myslí si, že lepšie by sa jej darilo ako súkromnej spoločnosti
  • Preto navrhuj zmenu, ktorá by mohla stáť miliardy
3017880307_34ddd5830e_o
flickr
  • Muskovi prekáža ako firma funguje
  • Myslí si, že lepšie by sa jej darilo ako súkromnej spoločnosti
  • Preto navrhuj zmenu, ktorá by mohla stáť miliardy

Nedávno sme ťa informovali o tom, že Tesla stále čelí problémom. Dokonca požiadala niektorých dodávateľov o vrátenie časti peňazí. Je očividné, že z celej situácie je najmenej nadšený zakladateľ Tesly Elon Musk. V pondelok uverejnil na Twitteri príspevok: „Zvažujem, že prevediem Teslu na súkromnú firmu s cenou 420 dolárov za akciu. Financovanie je zaistené.“


Tento tweet mal blahodarný účinok na cenu akcií Tesly, ich hodnota stúpla o 11 %. Na to sa podľa portálu Techcrunch rozhodla pozrieť Komisia pre cenné papiere a burzu (SEC). Komisia sa snažila zistiť či sú Muskove tvrdenia založené na pravde, a prečo uverejnil toto rozhodnutie na Twitteri a nepodal si žiadosť priamo cez Komisiu. Ak by sa regulačné orgány rozhodli, že zavádzal, len aby umelo zvýšil cenu akcií firmy, Muskovi by hrozil právny postih.

Aké sú dôvody takejto zmeny?

Hodinu potom, ako bol tento tweet zverejnený, adresoval Elon list svojim zamestnancom, v ktorom uviedol dôvody, prečo si myslí, že Tesla by fungovala ako súkromná spoločnosť efektívnejšie. Jeho hlavným cieľom je totiž zabezpečiť také prostredie, v ktorom by Tesla mohla fungovať najlepšie. Podľa neho však ako verejne obchodovaná akciová spoločnosť na burze takýto cieľ nemôže dosiahnuť. Najmä kvôli výkyvom v cenách akcií, ktoré majú vplyv aj na zamestnancov, keďže všetci sú akcionármi Tesly.

Samozrejme, musia sa zodpovedať aj ostatným akcionárom a správnej rade za finančné výsledky za každý kvartál. Ako sám v liste napísal, „Ako verejne obchodovateľná spoločnosť sa musíme podriaďovať kvartálnemu zárobkovému cyklu, to na Teslu vyvíja obrovský tlak, aby prijímala rozhodnutia, ktoré môžu byť správne pre daný štvrťrok, ale nemusia byť nevyhnutne správne z dlhodobého hľadiska.“

 

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Todd Van Hoosear

Ďalej sa odvolával na jeho skúsenosti s jeho druhou firmou SpaceX, ktorá funguje ako súkromná spoločnosť. Podľa jeho názoru práve vďaka tomu, že je súkromná spoločnosť a nepodlieha takémuto kolotoču zodpovedností, funguje oveľa efektívnejšie. Zároveň však dodal, že Tesla by nemusela zostať súkromnou spoločnosťou dlhodobo, ale len dovtedy, kým nezačne pomalšie a predvídateľnejšie rásť.

List obsahuje aj predstavu o priebehu celého procesu, jeho plné znenie si môžeš prečítať tu. V závere listu dodáva: „Snažím sa dosiahnuť výsledok, vďaka ktorému môže Tesla fungovať v najlepšej možnej forme bez akéhokoľvek rozptýlenia a krátkodobého uvažovania a s čo najmenšími zmenami pre všetkých našich investorov vrátane všetkých našich zamestnancov.“

Je to reálne? Nie je to nemožné

Momentálne ešte nič nie je rozhodnuté. Musk vlastní 20 % akcií Tesly, čiže na to, aby sa dopracoval k status quo, ktoré si želá, musí presvedčiť ostatných akcionárov, aby hlasovali v prospech jeho návrhu. Nemožné to nie je, ale ani jednoduché. Ako sme spomínali vyššie, Musk navrhuje cenu 420 USD za akciu. Podľa Bloomberg by to mohlo celé stáť zhruba 66 miliárd dolárov. Pri takejto cene za akciu by mala firma valuáciu 82 miliárd dolárov vrátane jej dlhov. Sám Musk svoj 20 % podiel však neplánuje predať a mieni zostať na čele spoločnosti ako CEO.

Do firmy samotnej nedávno investoval štátny investičný fond Saudskej Arábie sumu 2 miliardy dolárov, tým pádom vlastní 5 % podiel v Tesle. To môže mať tiež vplyv na jej budúcnosť. Zatiaľ však nič nie je definitívne. Musk zatiaľ nezverejnil časový horizont, v ktorom by túto zmenu chcel uskutočniť ani odkiaľ by na to mal mať financie. Rozhodnutie je v rukách akcionárov. 

Zdroj :The Verge, TeslaBloombergTechcrunch

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá