Muskova anketa na Twitteri má byť len divadielko. Skutočný dôvod skrýva vratkých 15 miliónov a starnúce opcie
- Zakladateľ spoločnosti Tesla môže mať úplne iný dôvod na predaj akcií, ako tvrdí
- Portál CNBC uvádza, že za predajom nemusí byť tlak demokratov, ale skôr opcie, ktorým končí platnosť
- Musk v súčasnosti nepoberá žiaden plat alebo zamestnanecký bonus, preto získal opcie
- Podmienkou na ich uplatnenie je zaplatenie dane z príjmu
- Zakladateľ spoločnosti Tesla môže mať úplne iný dôvod na predaj akcií, ako tvrdí
- Portál CNBC uvádza, že za predajom nemusí byť tlak demokratov, ale skôr opcie, ktorým končí platnosť
- Musk v súčasnosti nepoberá žiaden plat alebo zamestnanecký bonus, preto získal opcie
- Podmienkou na ich uplatnenie je zaplatenie dane z príjmu
Skutočným dôvodom predaja akcií Tesla zakladateľom spoločnosti Elonom Muskom môže byť daň vo výške 15 miliárd a opcie, ktoré platia do augusta budúceho roka, tvrdí portál CNBC. Médium tvrdí, že ide o divadielko a predaj akcií by sa tento rok konal aj bez ankety na Twitteri.
Generálny riaditeľ spoločnosti Musk zorganizoval na sociálnej sieti anketu, ktorá mala rozhodnúť, či predá akcie, alebo nie. Predpokladalo sa, že za rozhodnutím Muska stál tlak zo strany Kongresu.
„V poslednej dobe sa veľa hovorí o nerealizovaných ziskoch ako o prostriedku, ako sa vyhnúť plateniu daní, preto navrhujem predať 10 % mojich akcií Tesly,“ napísal Musk, ktorý dodal, že výsledok hlasovania rozhodne o osude akcií Tesly.
Hlasovanie skončilo s celkom jasným výsledkom, 58 % hlasujúcich jeho nápad podporilo.
„Bol som pripravený prijať akýkoľvek výsledok,“ napísal Musk po tom, čo sa jeho anketa uzatvorila.
Dôvodom sú opcie
Musk tak predajom narážal na kritiku predstaviteľov Demokratickej strany, ktorí navrhli takzvanú „daň z majetku“. Prostredníctvom nej chcú každoročne zdaniť aj aktíva, ako akcie a majetok alebo zbierky umení, ktoré v súčasnosti nepodliehajú zdaneniu.
Zdaňujú sa iba pri predaji alebo dedení, teda pri reálnom výnose. Muska tento návrh demokratov už vytočil, o čom sme informovali.
Je známe, že miliardári sa vyhýbajú plateniu daní práve pomocou aktív, pretože za svoje pôsobenie na vrcholových pozíciách neberú žiadny plat, alebo len symbolický. Svoj životný štýl potom financujú prostredníctvom bankových pôžičiek, ktoré nie sú chápané ako príjem a navyše si môžu úrok z nich odpísať ako náklad. Za pôžičky ručia práve aktívami.
CNBC tvrdí, že Muska aj tak čaká daňová povinnosť, pretože vlastní opcie, ktoré musí predať, lebo im čoskoro vyprší platnosť. Miliardár by ich musel predať bez ohľadu na to, ako by dopadla anketa na Twitteri. Daň z tohto predaja má dosiahnuť výšku 15 miliárd dolárov.
„Všimnite si, že odnikiaľ neberiem peňažný plat ani bonus. Mám len zásoby, takže jediný spôsob, ako môžem osobne platiť dane, je predať zásoby,“ vysvetlil generálny riaditeľ Tesly.
Na ich uplatnenie musí zaplatiť daň z príjmu
Musk získal opcie v roku 2012 ako súčasť kompenzačného plánu. Ľudovo povedané, nahrádzajú mu plat, ktorý nepoberá. Jeho bohatstvo pochádza z ocenení akcií a ziskov z ceny akcií spoločnosti Tesla.
„Cena akcií za rok 2012 bola za 22,8 milióna akcií s realizačnou cenou 6,24 USD za akciu. Akcie Tesly v piatok uzavreli na úrovni 1 222,09 USD, čo znamená, že jeho zisk z akcií predstavuje necelých 28 miliárd USD,“ vysvetľuje CNBC.
Opcie sú platné do augustu budúceho roka. Pre ich uplatnenie ale musí Musk z ich zisku zaplatiť daň z príjmu. Opcie sú v Spojených štátoch zdaňované ako zamestnanecká výhoda alebo kompenzácia.
Keďže Musk je miliardár, budú zdanené vyššou sadzbou pre bohatých, ktorá je v súčasnosti 37 %, pridá sa aj čistá daň z investícií vo výške 3,8 %. Bude tiež musieť zaplatiť 13,3 % najvyššiu daňovú sadzbu v Kalifornii, pretože opcie mu boli udelené, kým býval v Kalifornii a bol tak daňovým rezidentom štátu. V súčasnosti sa presťahoval do Texasu.
Spolu by tak zaplatil federálnu a štátnu sadzbu vo výške 54,1 %. Takže celková daň z jeho opcií by pri súčasnej cene bola 15 miliárd dolárov.
Analytici očakávajú, že Musk rozloží predaj aspoň na dva štvrťroky, pričom akcie začne predávať v štvrtom štvrťroku 2021.
„Mám veľa opcií, ktoré vypršia začiatkom budúceho roka, takže obrovský blok opcií predám v 4. štvrťroku – pretože musím, inak vypršia,“ cituje Muskove slová na konferencii Code v septembri CNBC.
Demokrati už kritizovali Muskovu anketu
Muskovu anketu už stihol kritizovať predseda finančného výboru Senátu, demokrat Ron Wyden z Oregonu, ktorý predložil návrh zdanenia bohatých prostredníctvom zdanenia ich majetku v podobe aktív.
„To, či najbohatší muž sveta platí nejaké dane, alebo nie, by nemalo závisieť od výsledkov prieskumu na Twitteri,“ napísal Wyden na sociálnej sieti. „Je čas na daň z príjmu miliardárov.“
https://twitter.com/RonWyden/status/1457110175932846080
Budúcnosť dane z majetku je ale otázna, pretože ju už kritizoval centristický demokratický senátor zo Západnej Virgínie Joe Manchin, ktorého hlas bude potrebný na schválenie legislatívy.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroj: CNBC