Muskova Tesla čelí vážnym obvineniam: Dlhodobo ničí prírodu, zamestnancov nútila klamať úradom

  • Elon Musk má na krku ďalšiu kontroverziu
  • Jeho továrne nekontrolovane vypúšťajú chemikálie
  • Zamestnanci boli nútení klamať úradom
Musk a tesla
Ilustračné foto TASR/AP/Evan Vucci, DPA
  • Elon Musk má na krku ďalšiu kontroverziu
  • Jeho továrne nekontrolovane vypúšťajú chemikálie
  • Zamestnanci boli nútení klamať úradom

Elon Musk a jeho Tesla znova čelia kritike. Tentokrát to však nie je kvôli kontroverzným vyjadreniam. Ukázalo sa, že Muskove továrne nedodržujú environmentálne zásady. Jeho zamestnanci museli dokonca klamať úradom, aby sa vyhli kontrolám. 

V roku 2006 Elon Musk hovoril o prechode „od ekonomiky ťažby a spaľovania uhľovodíkov k solárnej elektrickej ekonomike, ktorú považuje za primárne, ale nie výlučné udržateľné riešenie“. Jeho environmentálne ideály sú však v kontraste so súčasnou realitou. Výrok bol ešte donedávna súčasťou webstránky spoločnosti Tesla, nedávno však zmizol. 

Závažné environmentálne problémy sa objavili v továrni automobilky Tesla v texaskom Austine. Wall Street Journal odhalil znepokojujúce praktiky. Týkajú sa úniku nebezpečných odpadových vôd do mestskej kanalizácie.

Situáciu okrem toho komplikuje aj nekontrolované vypúšťanie chemikálií do rieky Colorado počas dažďov. Wall Street Journal tvrdí, že práve tieto chemikálie zafarbili rieku nahnedo. 

Vypúšťajú chemikálie do kanalizácie

Problematické je aj nakladanie s odpadovou vodou – šesť akrov (cca 24-tisíc metrov štvorcových) odviedli do kanalizačného systému Austinu bez potrebného povolenia. K tomu sa pridali aj problémy so zlievarenským zariadením, kde zlyhanie dverí viedlo k uvoľňovaniu toxických látok do ovzdušia.

Namiesto systémových riešení sa vedenie spoločnosti údajne zameralo na dočasné opatrenia, aby nenarušilo výrobu.

Jeden z pracovníkov pre environmentálny súlad potvrdil podozrenia: „Tesla ma opakovane žiadala, aby som klamal vláde, aby mohli prevádzkovať závod bez platenia za riadne environmentálne kontroly.“

Tieto obvinenia v súčasnosti preveruje kriminálne oddelenie EPA. Zamestnanci závodu sa však údajne boja otvorene hovoriť o problémoch zo strachu pred stratou zamestnania.

Nejde pritom o izolovaný prípad. Podobné problémy sa vyskytli aj v kalifornskom Fremonte, kde továreň Tesly za posledných päť rokov čelila 112 upozorneniam za porušovanie predpisov o znečisťovaní ovzdušia.

Musk si napriek tomu nemyslí, že ide o závažný problém. „Tesla urobila pre životné prostredie viac ako všetky ostatné spoločnosti dohromady,“ povedal minulý rok. „Bolo by teda spravodlivé povedať, že som ako vedúci predstaviteľ spoločnosti urobil pre životné prostredie viac ako ktorýkoľvek človek na Zemi.“

Muskovi sa po víťazstve Trumpa darí

Čistý majetok Elona Muska prvýkrát za takmer tri roky prekonal hranicu 300 miliárd dolárov. Akcie Tesly pokračujú totiž v raste na základe odhadov, že jeho úzke vzťahy s novozvoleným prezidentom Donaldom Trumpom spoločnosť posilnia. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Bloomberg.

Osobné bohatstvo Muska od Trumpovho víťazstva vzrástlo oveľa viac ako majetok ktoréhokoľvek iného miliardára v indexe agentúry Bloomberg. Akcie Tesly od utorka (5. 11.) vyskočili o 28 %, čím sa jeho majetok zvýšil o 50 miliárd dolárov na 313,7 miliardy dolárov (291,22 miliardy eur).

To je hranica, ktorú naposledy dosiahol v januári 2022 podľa indexu bohatstva Bloomberg. Stále je však pod historickým maximom 340,4 miliardy dolárov z roku 2021.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Futurism, Wall Street Journal, TheStreet, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá