Muž, ktorý dokáže meniť vzduch na pitnú vodu: Dokážeme ju vyrobiť kdekoľvek, aj na púšti
- Spoločnosť Source Global bojuje s nedostatkom pitnej vody
- V približne 50 krajinách nainštalovali svoj systém
- Spoločnosť Source Global bojuje s nedostatkom pitnej vody
- V približne 50 krajinách nainštalovali svoj systém
Cody Friesen je meno, ktoré sa postupne stále výraznejšie zapisuje do histórie. Generálny riaditeľ spoločnosti Source Global už od roku 2014 pracuje na systéme, ktorý jednoducho vyrába vodu zo vzduchu. Firma produkuje takzvané hydropanely, ktoré momentálne používajú aj v Dubaji.
„Berieme slnečné svetlo a vzduch, z ktorých dokážeme vyrobiť dokonalú pitnú vodu v podstate kdekoľvek na planéte. Tak robíme z vody obnoviteľný zdroj, čo bola historicky pravdepodobne najväčšia výzva ľudstva,“ vysvetlil Friesen pre CNBC.
Friesen za túto technológiu, ktorá ma potenciál zachrániť svet pred katastrofou v podobe nedostatku vody, nedávno získal prestížne ocenenie. Konkrétne ide o cenu Lemelson-MIT v hodnote pól milióna dolárov, uvádza Forbes. Získavajú ju tí, ktorí svoje nápady prenesú do vynálezov a zlepšujú tak náš svet.
Ako funguje daná technológia
Spoločnosť Source Global na svojej stránke uvádza, že hydropanely poháňa solárna energia. Disponujú ventilátormi, ktoré nasávajú okolitý vzduch. Ten prechádza „cez hygroskopický alebo vodu absorbujúci materiál, ktorý zachytáva vodnú paru zo vzduchu“.
V systéme hydropanelov sa následne para odsaje a pasívne kondenzuje na kvapalinu. Tá sa zhromažďuje v nádrži a pridávajú sa do nej minerály. Vzniká tak dokonale pitná voda. O systéme sme ťa informovali aj v tomto článku.
Práve to, že panely vďaka solárnej energii nemusia byť napájané na sieť, ich robí unikátnymi. Môže ich teda využívať ktokoľvek a kdekoľvek. Friesenove panely dokážu vyrobiť vodu aj v extrémne suchých oblastiach, teda na púšti.
Spoločnosť Source Global tiež dokáže každý jeden panel na diaľku monitorovať a optimalizovať ho priamo z operačného centra. Sledovať výrobu vody môžu používatelia panelov aj prostredníctvom mobilnej aplikácie.
Viac než milión litrov vody ročne
The National vo svojom videu na YouTube vysvetľuje dôležitosť hydropanelov v Dubaji. „Stojím tu, uprostred púšte v Dubaji, a jedna zo zriedkavo vzácnych vecí v tomto okolí je voda. To však menia tieto panely, ktoré vidíte za mnou. Vyrábajú túto pitnú vodu,“ hovorí reportér, ktorý v ruke drží fľašu s priezračne čistou vodou.
Farma každoročne produkuje približne 1,5 milióna litrov vody. Pred rokom, keď reportáž z Dubaja autori vytvorili, to bola najväčšia hydropanelová farma na svete. Source Global však neustále pracuje na rozširovaní svojich fariem a vplyvu. Snažia sa tak pomôcť biznisom, hotelom či komunitám ľudí, kde je núdza o vodu. Firma už pôsobí vo vyše 48 krajinách sveta.
Hydropanely potrebujeme
Hydropanely prišli na scénu práve včas. Už v súčasnosti sú totiž skutočne veľmi potrebné a aj potenciál záujmu o túto technológiu je obrovský. Do spoločnosti Source Global vložili svoju dôveru v podobe investícií viaceré známe mená vrátane Billa Gatesa.
Podľa riaditeľa Codyho Friesena je jeho technológia pomocou aj v prípade prísunu vody do odľahlých oblastí. Vďaka jeho panelom už nemusíme inštalovať nesmierne dlhé potrubia a rúry. Systém hydropanelov to všetko zjednodušuje.
„Ako vynálezcovia máme zodpovednosť zabezpečiť, aby naša technológia slúžila celému ľudstvu, nielen elite,“ uviedol Friesen pri preberaní vyššie spomínaného ocenenia Lemelson-MIT.
„Koniec koncov je naša práca o účinnosti. Toto uznanie (ocenenie) nás poháňa vpred. Hydropanely SOURCE inštalujeme, aby sme nimi zmenili vzťah človeka k vode,“ dodal riaditeľ spoločnosti.
Do roku 2018 Friesen nainštaloval rad 40 hydropanelov v Keni, kde členovia nadácie Samburu Girls Foundation čelili každodennému nebezpečenstvu na svojich cestách za vodou. Teraz majú vlastný zdroj vody.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: CNBC, Forbes, Source Global, YouTube