Muž, ktorý rozpútal vojnu v polícii, predáva chatu za 169-tisíc: Okná mu zaplatil informátor Tiger
- Meno Jána Kaľavského svieti medzi najhľadanejšími zločincami sveta
- Obžaloba z viac ako desiatky korupčných prípadov
- Predaj honosnej chaty za 169-tisíc
- Meno Jána Kaľavského svieti medzi najhľadanejšími zločincami sveta
- Obžaloba z viac ako desiatky korupčných prípadov
- Predaj honosnej chaty za 169-tisíc
Keď ho v máji 2021 súd nevzal do väzby a prepustil ho na slobodu, prehovoril pre média. „V živote som nevynášal informácie, ja som policajt 20 rokov a celý čas som robil podľa zákonov. Bol som prototyp vzoru policajta, aký má byť,“ nechal sa vtedy počuť bývalý šéf operatívcov NAKA Ján Kaľavský.
Dnes je obvinený vo viac ako desiatich korupčných prípadoch, zneužívania právomocí verejného činiteľa a marenia spravodlivosti. Policajti ho vinia z toho, že obvinenému Petrovi Petrovovi, prezývanému Tiger, vyzrádzal informácie o prakticky všetkých veľkých policajných akciách.
Najnovšie sa rozhodol pre predaj rekreačnej nehnuteľnosti. Na zaujímavý inzerát niekdajšieho elitného policajta, ktorý rozpútal vojnu v polícii, upozornili Aktuality.
Pred približne rokom sa ho policajti opäť pokúsili zadržať. To už však šéf operatívcov NAKA doma na zatknutie nečakal. Bol na neho vydaný medzinárodný zatykač.
No a posledné informácie hovoria tom, že je v Bosne a Hercegovine. Tamojší súd ho však zatiaľ na Slovensko nevydal, požiadal totiž o azyl. Vyšetrovanie ukončili v jeho neprítomnosti a začiatkom roka podal prokurátor obžalobu na Jána Kaľavského na súd.
Muž, ktorého meno stále svieti medzi najhľadanejšími zločincami sveta, podľa obvinenia prijal viacero hmotných úplatkov. Jedným z nich boli aj plastové okná na chate v obci Hrabičov neďaleko Žarnovice.
Bolo to v čase, keď bol ešte Kaľavský šéfom operatívcov NAKA a Peter Petrov alias Tiger jeho informátorom zo zločineckého prostredia. Kaľavský si chcel na chate, ktorú si rekonštruoval, vymeniť okná.
Nemal však peniaze, tak podľa obvinenia požiadal o pomoc Petra Petrova, ktorý, ako sám vypovedá, všetko zabezpečil. Vyžiadal si cenovú ponuku a cez svoju firmu zaplatil bezmála tisíceurovú faktúru na okná na rekreačnej chate kúsok od Banskej Štiavnice.
Chata na predaj za 169-tisíc eur
No a v týchto dňoch sa na stránke Nehnuteľnosti.sk objavil zaujímavý inzerát na predaj honosnej chaty, ktorá sa podľa popisu stránky nachádza v krásnom a tichom lesnom prostredí v blízkosti Banskej Štiavnice.
„Chata má rozlohu necelých 100 m2, úžitková plocha je necelých 200 m2. Dispozične pozostáva z prízemného a jedného nadzemného podlažia. Na prízemí sa nachádza vstupná miestnosť so schodiskom a krbom, obývačka, kúpeľňa s wc a kuchyňa. Na poschodí sa nachádza spálňa a priestranná voľná miestnosť s balkónom s krásnym výhľadom. Chalupa prešla kompletnou rekonštrukciou okolo roku 2015 (nový betónový veniec, strecha, omietky, odpady, voda, elektrika, podlahy, obklady, okná s izolačným trojsklom…), neskôr sa ešte dorábalo ústredné vykurovanie na tuhé palivo. Kúrenie zabezpečujú aj elektrické infračervené ohrievače na wifi. Chalupa je osadená na pozemku o veľkosti 935 m2,“ píše sa v inzeráte.
Chata s plastovými oknami, ktoré sú predmetom stíhania, patrí podľa katastra Jánovi Kaľavskému a jeho manželke. Plastové okná boli podľa vyšetrovania len jedným z úplatkov od Petrova pre Kaľavského. Zrejme najhodnotnejšia pozornosť, ktorú policajt podľa obvinenia prijal, bolo ojazdené auto Range Rover Sport v hodnote osem- až deväťtisíc eur.
Petrova požiadal, aby mu finančne pomohol kúpou tohto auta. Zakrátko auto prepísali na manželku policajta. V obvinení sa uvádza, že Petrov zaplatil nielen za auto, ale uhradil aj poistenie, nové pneumatiky a servis.
Úplatky za informácie
Keďže ojazdený Range Rover Sport neosvedčil, rozhodol sa Kaľavský pre kúpu novej Toyoty Rav 4. Malo to byť v októbri 2020 a podľa obvinenia mu mal opäť na kúpu sumou 5-tisíc eur prispieť okrem iných aj Petrov. Ten do tretice údajne zatiahol aj servis služobného BMW radu 5 v hodnote viac ako 1 500 eur.
Táto jeho pomoc nemala byť podľa obvinenia zadarmo. Hoci mal byť informátor Petrov, zdá sa, že si roly vymenili. Vďaka Kaľavskému sa podľa vlastných slov dozvedel prakticky o všetkých veľkých policajných akciách, počnúc zadržaním bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa cez akcie Očistec a Judáš až po plánované zadržanie vtedajšieho šéfa SIS Vladimíra Pčolinského, vrátane informácií, kto proti nemu vypovedá.
Jána Kaľavského sme kontaktovali prostredníctvom aplikácií, na otázky redakcie Startitup však doposiaľ nereagoval.
Vojna v polícii
Niekdajší šéf operatívcov NAKA Kaľavský sa stal kľúčovým svedkom inšpekčného tímu Oblúk v kauze údajnej manipulácie výpovedí kľúčových svedkov.
Práve jeho svedectvo a odposluchy, ktoré ako agent sčasti sám inštaloval v priestoroch NAKA, spustilo obvinenie vyšetrovateľov tímu Očistec Jána Čurillu, Pavla Ďurku a ďalších policajtov, ale aj spolupracujúcich obvinených, ako sú Peter Petrov či Matej Zeman. Inšpekcii Kaľavský pri vyšetrovaní chýbal, a preto stíhania Petrova a Zemana prerušila.
Obvinenia Čurillu s Ďurkom, ktoré stáli na Kaľavského svedectve, zasa zrušila generálna prokuratúra, lebo ich vzniesol vyšetrovateľ, ktorý mohol byť zaujatý.
Zdroje: Nehnuteľnosti.sk, aktuality.sk, Kataster nehnuteľností