Muž, ktorý Trumpovi predložil kontroverzný plán konca vojny, môže byť vyslancom pre Ukrajinu

  • Keith Kellogg sa môže stať vyslancom USA pre Ukrajinu
  • Trump zrejme plánuje túto pozíciu zriadiť a menovať ho
Keith Kellogg a Donald Trump
Keith Kellogg a Donald Trump Wikimedia Commons/JKTKMM, TASR/AP, Brandon Bell
  • Keith Kellogg sa môže stať vyslancom USA pre Ukrajinu
  • Trump zrejme plánuje túto pozíciu zriadiť a menovať ho

Zvolený a budúci prezident USA Donald Trump si vyberá nového osobitného vyslanca USA pre Ukrajinu. Podľa informácií agentúry Reuters, ktorú citovala TASR, by sa ním mohol stať generálporučík na dôchodku Keith Kellogg. Ten Trumpovi predložil kontroverzný plán na ukončenie ruskej nevyprovokovanej invázie na Ukrajinu.

Kellogg má 80 rokov a v prvej Trumpovej vláde v rokoch 2017 – 2021 pôsobil ako vedúci kancelárie Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť. Zároveň zastával aj funkciu poradcu vtedajšieho viceprezidenta Mikea Pencea.

Post osobitného vyslanca USA pre Ukrajinu v súčasnosti neexistuje. Trump to ale pravdepodobne zmení a takúto pozíciu vytvorí. Uvádzajú to rôzne zdroje pod podmienkou zachovania anonymity.

Kelloggov plán

Kelloggov plán na ukončenie vojny na Ukrajine zahŕňa zmrazenie frontových línií na aktuálnych pozíciách. Chcel by donútiť Kyjev aj Moskvu, aby začali rokovať.

Ako sme ťa už informovali, zmrazenie vojenského konfliktu v princípe znamená, že sa v skutočnosti neskončí. Dôjde k akémusi prímeriu a kompromisom – ktoré v súčasnosti otvorene odmietajú Kyjev a jeho spojenci, ale vo veľkom i Moskva.

Plán obsahoval aj vytvorenie autonómnych zón v Donecku a Luhansku. Ide o oblasti, ktoré Rusko v súčasnosti okupuje, no ešte v roku 2014 v nich začali boje so separatistickými militantmi. Kyjev pritom viní Moskvu z ich podpory. 

Napadnutý suverénny štát a sused Slovenska by teda v tomto mierovom pláne stratil územie, možnosť samostatných rozhodnutí a agresorovi z Moskvy by sa splnila časť jeho snov.

Trumpov tím nového vyslanca nekomentuje

Budúca hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová sa k možnému menovaniu Kellogga odmietla vyjadriť. Povedala iba, že všetky personálne kroky nová vláda oznámi, keď budú aktuálne. Na žiadosť o vyjadrenie nereagoval ani samotný Kellogg.

V súvislosti s pozíciou osobitného vyslanca USA pre Ukrajinu sa spomína aj Trumpov niekdajší dočasný riaditeľ tajných služieb Richard Grenell. Jeden zo zdrojov Reuters uviedol, že podľa neho je Grenell stále favoritom na túto funkciu. Grenell ešte v júli navrhol ako súčasť riešenia súčasného konfliktu, že Ukrajina by si mala zachovať územnú celistvosť, avšak v rámci nej by mali vzniknúť „samosprávne zóny“.

Kellogg svoj plán pre Ukrajinu navrhol spolu s Fredom Fleitzom, ktorý taktiež za Trumpa pôsobil ako vedúci kancelárie Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť. Podľa ich stratégie by USA tlmočili Ukrajine, že ďalšie zbrane dostane len vtedy, ak začne s Ruskom rokovať o mieri. Washington by súbežne varoval Rusko, že ak odmietne s Ukrajinou rokovať, tá dostane viac amerických zbraní. Zároveň by sa prestalo uvažovať o prijatí Ukrajiny do NATO v blízkej budúcnosti.

Na zmrazený konflikt a demilitarizované zóny by pritom mala dohliadať Európa bez USA. „My za to neplatíme,“ znie z Trumpovho tábora, no zároveň má plán, ako na tom všetkom aj zarobiť. Viac informácií nájdeš na tomto odkaze.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá