Muž psy zabíjal a porcioval. Druhý svojho „miláčika“ týral. Tresty sa zvyšujú, iniciatíva žiada viac
- Odsúdený muž, ktorý usmrtil piatich psov, spoznal svoj trest
- Polícia dnes informovala aj o obvinení ďalšieho muža
- Počet objasnených trestných činov za týranie zvierat sa zvýšil

- Odsúdený muž, ktorý usmrtil piatich psov, spoznal svoj trest
- Polícia dnes informovala aj o obvinení ďalšieho muža
- Počet objasnených trestných činov za týranie zvierat sa zvýšil
Muž z Chminianskych Jakubovian, ktorý zabíjal psov a porcioval ich, spoznal svoj trest. Bol nepodmienečne odsúdený na jeden a pol roka odňatia slobody. Toto rozhodnutie predstavuje zlomový moment v otázke problematiky ochrany zvierat na Slovensku.
Slovenské súdy vydávajú vo veci týrania či zanedbávania zvierat približne 10 rozsudkov ročne, čo má za následok, že situáciu nevnímajú kriticky, naopak. Iniciatíva Zvierací ombudsman dlhodobo poukazuje na reálne ukladané nízke tresty pre tyranov, ktorí sú nielen nebezpeční voči zvieratám, ale aj ľuďom.
Nepodmienečný trest je svetlý moment
Tyrani doposiaľ vyviazli vždy s podmienkou alebo peňažným trestom, informuje v tlačovej správe Katarína Schneiderová, hovorkyňa tímu Zvierací ombudsman. Pred pár rokmi by ešte odsúdený Valentín dostal pokutu vo výške 200 eur, dnes si svoj trest odsedí vo väzení.
18 mesiacov za krutosť, ktorú prejavil voči zvieratám, podľa Schneiderovej síce nie je adekvátny, no samotný fakt, že sa sudca rozhodol udeliť mu nepodmienečný trest, znamená veľkú nádej pre zvieratá, no i samotnú spoločnosť, ktorá stále dokáže tolerovať kruté správanie.
„Roky sme počúvali o nízkych trestoch, ktoré vôbec neplnili svoj účel prevencie voči tyranii. V roku 2011, ako aj v roku 2018, boli aj vďaka nášmu návrhu prijaté v trestnom zákone vyššie tresty pre tyranov zvierat, no prijatie zákona bola len polovica úspechu.“
„Na tú druhú časť, kedy sa právo aj vymohlo v podobe udelenia aspoň trochu adekvátneho trestu, sme si museli počkať,“ hovorí Zuzana Stanová, členka Správnej rady tímu Zvierací ombudsman.
Tá ďalej konštatuje: „Nepodmienečný trest je po dlhej dobe svetlý moment a dáva nám všetkým, ktorí roky pracujeme za lepšie podmienky pre zvieratá na Slovensku, obrovskú motiváciu a nádej, že aj na Slovensku začnú, po tomto prípade, rozhodovať sudcovia o vyšších trestoch.“
„Trest totiž neznamená len odsúdenie činu spoločnosťou prostredníctvom štátu, ale má pôsobiť preventívne, teda odradiť od páchania trestnej činnosti, a to nielen samotného páchateľa, ale aj ďalších potenciálnych páchateľov. Ak je trest slabý, páchateľov to povzbudzuje k trestnej činnosti, lebo z trestu nemajú strach.“
Eutanázia psa kvôli týraniu
Polícia Slovenskej republiky na svojom Facebooku dnes informovala o novom obvinení muža s iniciálmi J. P. z obce Bzince pod Javorinou v okrese Nové Mesto nad Váhom z prečinu týrania zvierat. Muž od presne nezisteného času až do augusta 2022 na dvore svojho rodinného domu utýral 10-ročného psa plemena nemecký ovčiak.
Spomínané zviera bolo dlhodobo umiestnené v zatarasenom koterci bez možnosti pohybu či výstupu a vstupu do koterca s obmedzením výživy a na tele malo niekoľko neošetrených rán.
„Veterinárny lekár skonštatoval u psa podvýživu, ako aj viaceré hnisavé zapáchajúce rany, prerastené pazúre, zanesené zvukovody, splstnatenú srsť, pričom podľa vyjadrenia veterinára išlo o dlhodobo zanedbávaný stav, ktorý bol jednoznačne spôsobený nevhodnými chovnými podmienkami a dlhodobým neriešením zdravotného stavu zvieraťa,“ uvádza Polícia Slovenskej republiky na Facebooku.
Napriek intenzívnej liečbe vo veterinárnej ambulancii po odobratí psa a dennému podávaniu antibiotík a výživových doplnkov došlo u psa k regresii a následnej sepse organizmu, pričom pes musel byť eutanázovaný.
Polícia v tejto súvislosti upozorňuje občanov, že akékoľvek bezdôvodné konanie smerujúce k zraneniu alebo usmrteniu zvieraťa je protiprávnym konaním v zmysle zákona o veterinárnej starostlivosti.
Dodáva tiež, že v prípade, že osoba týra zviera, hoci bola za obdobný čin v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch postihnutá alebo za taký čin bola v predchádzajúcich dvadsiatich štyroch mesiacoch odsúdená alebo týra zviera zvlášť krutým a surovým spôsobom, alebo utýra zviera je takéto konanie považované za trestný čin a môže byť potrestaná odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky.
Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha vyššie uvedený čin na viacerých zvieratách, alebo verejne alebo na mieste prístupnom verejnosti alebo na zvierati osobitne chránenom zákonom, alebo závažnejším spôsobom konania.
Počet objasnených trestných činov sa zvýšil
Iniciatíva nepracovala iba na systémovej zmene, dlhodobo spolupracovala s políciou, súdmi i prokuratúrou, aby spoločne dosiahli efektívnejšie vyšetrovanie prípadov týrania zvierat, ktorých väčšina sa v minulosti ani nedostala pred súd. Počet objasnených trestných činov týrania zvierat sa v poslednom období významne zvýšil a polícia sa v tejto agende za posledný rok a pol stala profesionálnejšou.
Vďaka zmene zákona, ktorú tím inicioval, vyšetrujú tieto prípady už len špecialisti (enviropolicajti), čím sa minimalizuje riziko nesprávneho právneho posúdenia prípadu. K súdom sa však stále dostáva minimum prípadov, slovenské súdy vydajú len približne desať rozsudkov ročne.
Sudcovia tak podľa organizácie nemajú pocit, že je týranie zvierat zásadným „zdrojom“ trestnej činnosti. „Nemajú ani veľké skúsenosti s ukladaním trestov, a preto testy doposiaľ boli skôr na smiech,“ píše sa v tlačovej správe.
„Obrovské ďakujem patrí sudcovi/sudkyni okresného súdu v Prešove, ktorý/á sa nebál(a) rozhodnutia. Každý sudca pojednávajúci prípad týrania zvierat si pri rozhodovaní pozrie posledné vydané rozsudky. Súdy v pôsobnosti Krajského súdu Prešov mali predtým takmer 0 konaní vo veci týrania zvierat.“
„Keď sme s nimi hovorili v roku 2019 – 2020, evidovali vydané 3 rozsudky za 15 rokov. Na Zelenú linku dostávame tisícku podnetov týrania ročne,“ uvádza Zuzana Stanová a dodáva: „Väčšina prípadov sa k nim teda vôbec nedostala. Buď skončili nesprávne odstúpené ako priestupok na RVPS, páchateľ sa nenašiel, alebo polícia ani neprijala trestné oznámenie.“
Iniciatíva bude apelovať na ešte vyššie tresty
Odsúdený Valentín mal podľa zistení údermi do hláv silnej intenzity tupým koncom sekery usmrtiť piatich psov presne nezisteného veku, pričom údery do hláv spôsobili rozsiahle devastačné poranenia mozgov psov s vnútrolebečným krvácaním, ako aj početné zlomeniny kostí v oblasti hlavy.
Usmrtené psy následne vykrivil, stiahol z kože, časti tiel narezal a zabalil do sáčkov. Iniciatíva sa síce rozhodnutiu súdu teší, no aj naďalej bude požadovať vyššie tresty pre páchateľov.
„Ide o boj na dlhé trate. Záchrana psíka zo zlých podmienok a jeho dočasné umiestnenie do útulku je okamžitá zmena, no legislatívne zmeny a zmeny v spoločnosti sú málo viditeľné a ich výsledky sa prejavia najskôr o niekoľko rokov. Dôležité je, aby samotná spoločnosť tému ochrany zvierat nebrala na ľahkú váhu,“ píše sa v tlačovej správe.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: TS/Katarína Schneiderová, Zvierací ombudsman, Facebook/Polícia Slovenskej republiky