Muž skúpil chátrajúcu dedinu a kompletne ju zmenil. V Taliansku zoženieš dom aj za jediné euro

  • Podnikateľa zaujala talianska ponuka lacných nehnuteľností
  • Kúpil tak celú rodnú dedinku svojich prarodičov
  • Po 10 rokoch jej vrátil život
Taliansko a víno
Unsplash/Josh Hild, Pexels/Grape Things
  • Podnikateľa zaujala talianska ponuka lacných nehnuteľností
  • Kúpil tak celú rodnú dedinku svojich prarodičov
  • Po 10 rokoch jej vrátil život

Len za 1 euro sa môžeš pýšiť domčekom na talianskom vidieku aj ty. Už pred nedávnom sme ti priniesli správu o stratégii, ktorú zaviedli Taliani. Pre rozvoj vidieka a prilákanie nových obyvateľov rozbehli iniciatívu predaja starých, zanedbaných domov v dedinkách. 

Škótsky podnikateľ Cesidio Di Ciacca využil ponuku Talianska netradične. Domčeky, ktoré predávajú za smiešne nízku sumu, mu nestačili, odkúpil rovno celú dedinu.

Talianske vidiecke miestečko Borgo I Ciacca, ktoré nesie meno tradične po jeho majiteľovi, tak po niekoľkých rokoch opäť ožilo. Nachádza sa v drsnom regióne Ciociaria, medzi Rímom a Neapolom, na úpätí mesta Picinisco.

Spomienky na detstvo

Di Ciacca sa v rozhovore pre portál CNN vyjadril, že v mestečku strávil veľkú časť svojho detstva. Dedinku si zamiloval natoľko, že svoje životné poslanie založil na tom, vrátiť mestečku stratený dych.

Borgo I Ciacca
zdroj: CNN/Silvia Marchetti

Jeho rodina s Talianskym pôvodom emigrovala do Škótka za lepšou budúcnosťou. Starí rodičia sa preťahovali a vybudovali si život neďaleko Edinburgu. Hovorí však, že na rodnú dedinku nikdy nezabudli a aj naďalej k nej prechovávali hlboký vzťah.

„Moja rodina nikdy nestratila kontakt s našim pôvodom,“ hovorí Ciacca. „Každé leto ako dieťa ma sem moji rodičia brávali na návštevu k našim príbuzným. Ako som vyrastal, moje návštevy boli čoraz častejšie, až som sa rozhodol vydať sa na životnú misiu, aby som sa plne spojil so svojimi koreňmi a priviedol späť z hrobu našu rodnú dedinu.“

Nebolo to ľahké ani lacné

Na kúpu celej dedinky, hoci malej, to chcelo veľa nervov. Aspoň tak to opisuje škótsky podnikateľ. Prvým krokom pre získanie milovaného miesta bolo vypátrať všetkých 140 vlastníkov 30-hektárového dedinského panstva.

„Dedina bola roztrieštená a rozdelená medzi toľkých dedičov, ktorí často vlastnili len roh jedného domu, kúsok pastviny, lesy alebo poľnohospodárskej pôdy alebo len olivovník,“ hovorí Di Ciacca.

Ako uvádza portál, roztrieštenie pozemkov medzi desiatky a niekedy až stovky majiteľov je výsledkom talianskeho zákona z napoleonskej éry. Podľa neho vlastníctvo majetku neprechádza na jedného, väčšinou najstaršieho dediča, no delí sa medzi všetkých dedičov.

„Trvalo mi roky, kým som odkúpil všetky časti späť a každému malému vlastníkovi som ponúkol cenu za trhovú hodnotu pozemku,“ vraví podnikateľ. Aj vďaka tomu, že pozemok nemal vždy hodnotu, za ktorú ho nakoniec aj odkúpil, ho táto renovácia vyšla nemalé peniaze.

Žije farbami

Po rekonštrukcii v dedinke nájdeš domy v žiarivých farbách. V rámci prestavby zrenovovali staré obydlia, ich pece, kozuby a vysoké stropy.

Borgo I Ciacca
zdroj: CNN/Silvia Marchetti

Dnes návštevníkov lákajú na pizzové párty, domácu odrodu vína či olivového oleja a v podstate dobre rozbehnutý biznis spojený s príjemnou atmosférou a prostredím Borgo I Ciacca.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Palazzo Tronconi Italy (@palazzo_tronconi_italy)

„Všetko to začalo ako koníček, potom som si uvedomil, že tento môj sen potrebujem premeniť na udržateľné podnikanie,“ spomína Di Ciacca.

Jeho dcéra sa stala fanúšikom tohto nápadu. Po odchode z korporátnej firmy sa aj ona začala naplno venovať pravému vidieckemu životu. Z dedinského panstva sa stalo miesto, ktoré dnes na trh prináša kvalitné výrobky, akými sú med, víno a olivový olej.

Od prvej úrody v roku 2017 získalo víno z ich produkcie tri medzinárodné strieborné ceny a dnes sa vyváža aj do zahraničia.

Svetlá budúcnosť

V dedinke sa plánuje aj otvorenie poľnohospodársko-potravinárskej akadémie, no pre problémy s pandémiou sa tak zatiaľ nestalo. Plány sa spomalili, rovnako tak aj nadviazanie partnerstiev s európskymi univerzitami o tom, ako zachovať a udržiavať vidiecke tradície.

„Chcem, aby táto dedina bola ústredným centrom pre všetkých taliansko-škótskych ľudí v zahraničí, ktorí sa chcú vrátiť, znovu sa spojiť so svojím pôvodom a možno, dokonca, pomôcť svojmu rodnému územiu spustením aktivít a príležitostí na rast,“ hovorí Ciacca.

Zdroje: CNN, Instagram, Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá