Muž v rokoch uháňal na luxusnom aute šialenou rýchlosťou po D1 (VIDEO)

  • Vodič v luxusnom aute „uháňal“ po diaľnici
  • Policajti apelujú na zvýšenie opatrnosti na cestách
Ilustračný obrázok REPROFOTO: Facebook//Polícia SR - Bratislavský kraj, TASR/Lukáš Grinaj
  • Vodič v luxusnom aute „uháňal“ po diaľnici
  • Policajti apelujú na zvýšenie opatrnosti na cestách

Dopravní policajti z Bratislavského kraja na cestách zachytili nevídaný jav. 64-ročného vodiča vozidla luxusnej značky McLaren namerala polícia Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave počas jeho „naháňačky s časom“ na diaľnici D1 v smere do hlavného mesta. 

V rámci cestného úseku, na ktorom je maximálna povolená rýchlosť na úrovni 110 kilometrov za hodinu, jazdil šofér približne 211 kilometrov za hodinu, teda vyše 100 km/h nad limit. Polícia už na Facebooku informovala verejnosť, že vodič bol za prekročenie rýchlosti riešený v blokovom konaní.

Polícia apeluje na zvýšenie opatrnosti

6. júla 2022 vstúpila do platnosti novela zákona o cestnej premávke č. 8/2009, ktorá definitívne zjednotila najvyššiu dovolenú rýchlosť vozidiel na diaľniciach v meste a mimo neho. Celé znenie zákona možno nájsť na webovej stránke právneho a informačného portálu Slov-Lex.

Novela z paragrafu 16 odseku 4 odstraňuje druhú časť súvetia, ktorá motoristom prikazuje jazdiť na diaľnici v meste rýchlosťou nanajvýš 90 km/h, čo znamená, že platí už len § 16 ods. 2). Ten motoristom jazdiacim na vozidlách s hmotnosťou do 3,5 tony umožňuje jazdu po diaľnici rýchlosťou maximálne 130 km/h. Vodičom autobusov umožňuje jazdu po diaľnici rýchlosťou maximálne 100 km/h.

Od júla minulého roka teda môžu motoristi už aj na diaľnici v meste jazdiť rýchlosťou najviac 130 km/h. Samozrejme za predpokladu, že rýchlosť nie je inak upravená dopravným značením. V prípade výrazného prekročenia rýchlosti zo strany vodiča na McLarene však o takýto úsek išlo.

Polícia v príspevku apeluje na vodičov a pripomína, aby svojou rýchlou jazdou neohrozovali seba a ostatných účastníkov cestnej premávky, keďže práve prekročenie najvyššej dovolenej rýchlosti patrí medzi najčastejšie príčiny dopravných nehôd.

V roku 2022 sa menili pokuty

Ako sme ťa informovali v tomto článku v júni minulého roka, sankcie za výrazné prekročenie rýchlosti či za telefonovanie za volantom sa sprísnili. Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke, ktorú vtedy schválili poslanci Národnej rady SR.

Medzi porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom sa zaradilo držanie a obsluhovanie telefónu bez systému „voľné ruky“ počas vedenia vozidla. Zvýšili sa horné hranice pokút v blokovom (zo 100 na 150 eur) i riadnom správnom konaní (z 200 na 300 eur).

Zároveň je možné za tento priestupok uložiť zákaz činnosti a porušenie sa ráta medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov.

Prísnejšie sankcie sa už dotýkajú aj vodičov, ktorí opakovane výrazne prekročia rýchlosť, a to v obci minimálne o 50 kilometrov za hodinu a mimo obce o najmenej 60 kilometrov za hodinu. Takéto prekročenie rýchlosti sa už dnes radí medzi porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom.

Znamená to, že sa toto porušenie ráta medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov, keď sa už vodič musí podrobiť opatreniam, ako napríklad doškoľovací kurz v autoškole, preskúšanie odbornej spôsobilosti, preskúmanie zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti.

Výška pokuty sa v tomto prípade nemení. V blokovom konaní je najprísnejšia peňažná pokuta za rýchlosť od 250 do 800 eur, pri riadnom konaní je to od 500 do 1 000 eur.

Zdroje: Facebook/Polícia SR - Bratislavský kraj, Slov-Lex, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá