Muža odmietlo 43 nemocníc, JIS-ky boli plné ľudí s COVIDom. Problémom so srdcom napokon podľahol
- Spojené štáty v posledných dňoch otriasa prípad Ray DeMonia z Alabamy
- Muž zomrel potom, čo pre neho nevedeli nájsť posteľ na JIS-ke v 43 nemocniciach
- Nakoniec musel byť muž prevezený do nemocnice v susednom štáte, kde napokon zomrel
- Rodina vyzýva ľudí, aby sa dali zaočkovať. Na juhu USA zápasia s akútnym nedostatkom lôžok
- Spojené štáty v posledných dňoch otriasa prípad Ray DeMonia z Alabamy
- Muž zomrel potom, čo pre neho nevedeli nájsť posteľ na JIS-ke v 43 nemocniciach
- Nakoniec musel byť muž prevezený do nemocnice v susednom štáte, kde napokon zomrel
- Rodina vyzýva ľudí, aby sa dali zaočkovať. Na juhu USA zápasia s akútnym nedostatkom lôžok
Spojené štáty v posledných dňoch otriasa prípad Ray DeMonia z Alabamy, ktorý zomrel po tom, čo pre neho nevedeli nájsť posteľ na JIS-ke v 43 nemocniciach.
K udalosti došlo ešte minulý mesiac, DeMonia mal kardiovaskulárne problémy, kvôli ktorým si jeho stav vyžadoval hospitalizáciu na JIS-ke. Všetky postele JIS v jeho rodnom meste Cullman, ktoré sú určené na kardiovaskulárne problémy, boli obsadené neočkovanými pacientmi, ktorí dostali COVID-19, uvádza Washington Post.
Nemocnica kontaktovala ďalších 43 nemocníc v susedných troch štátoch, všade ale dostali negatívnu odpoveď. Nakoniec musel byť muž prevezený do nemocnice v Mississippi vzdialenej asi 200 kilometrov. Tam napokon umrel len 3 dni potom ako bol hospitalizovaný.
Jeho rodina bola šokovaná ako sa môže dačo také stať. „Nikdy som si nemyslela, že sa nám to stane,“ uviedla dcéra DeMonia, Raven, pre Washington Post.
Ešte na začiatku pandémie utrpel DeMonia mozgovú príhodu, vtedy pre neho ale našli miesto do troch hodín.
Dajte sa zaočkovať, vyzýva mužova rodina
V nekrológu DeMonia rodina žiada ľudí, aby sa dali zaočkovať, k jeho smrti prispel nápor na nemocnice, ktorý spôsobili práve nezaočkovaní pacienti. DeMonia sa zaočkovať dal, pretože vedel, že to je dôležité pre jeho zdravie a tiež je to spôsob, ktorý spoločnosti pomôže k návratu do normálu, uvádza jeho dcéra.
„Na počesť Raya, dajte sa očkovať, ak ste tak ešte neurobili, pomôžete tak uvoľniť kapacity pre mimoriadne situácie, ktoré nesúvisia s COVID,“ napísala rodina. „Nechcel by, aby iná rodina prežívala to, čo on.“
Takéto výzvy sa objavujú čoraz častejšie v nekrológoch zosnulých pacientov po celých Spojených štátoch.
Alabama patrí k najmenej zaočkovaným štátom v USA
Južanské štáty, hlavne štáty takzvaného biblického pásu, zažívajú smrtiacu vlnu koronavírusu. Údaje, ktorými disponuje Washington Post ukazujú, že len za minulú nedeľu bolo v približne 5 miliónovom štáte hospitalizovaných takmer 2 800 ľudí, vrátane 768, ktorí vyžadovali starostlivosť na JIS-ke.
„Pokračujeme v skutočnej kríze v Alabame s našou kapacitou lôžok na JIS,“ povedal na tlačovej konferencii Scott Harris, vedúci odboru verejného zdravia a dodal, že minulý týždeň štát potreboval približne o 60 postelí na JIS-ke viac, než nimi v skutočnosti disponoval.
Alabama má v priemere 3 641 nových infekcií denne. To je však zlepšenie v porovnaní s predošlým sedemdňovým priemerom denných prípadov v štáte.
Podľa dát Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) patrí Alabama k najmenej zaočkovaným štátom v USA. Najmenej plne zaočkovaných má Wyoming (39,9 %) Idaho (40,2 %), Západná Virgínia (40 %), Alabama (40,4 %) a Mississippi (40,8 %).
Prezident Joe Biden v minulosti nazval túto vlnu „pandémiou neočkovaných.“ To potvrdzujú aj dáta CDC, ktoré analyzovali hospitalizácie od januára do júna. Až 87 % hospitalizovaných bolo nezaočkovaných. Ďalších 5,8% hospitalizovaných ľudí sa nakazilo v čase do 14 dní od vakcinácie, 5,7% hospitalizovaných bolo len čiastočne zaočkovaných a 4 % boli plne zaočkované.
Biden zaviedol povinné očkovanie pre niektoré skupiny obyvateľov
Prezident Biden preto predstavil nové opatrenie na boj s pandémiou. Biden podpísal v noci na piatok výkonné nariadenia v snahe zvýšiť mieru zaočkovanosti medzi vládnymi zamestnancami, zdravotníckymi pracovníkmi i zamestnancami väčších firiem. Podľa Bieleho domu sa tieto nové opatrenia môžu vzťahovať až na 100 miliónov Američanov, uvádza TASR.
Bidenova administratíva zavedie povinné očkovanie proti covidu pre niektorých zdravotníckych pracovníkov i zamestnancov federálnej vlády USA a spoločnosti, ktoré pre ňu pracujú. Ide o súčasť opatrení v rámci šesťbodového plánu na boj proti najnovšej vlne šírenia koronavírusu, ktorý Biden predstavil v noci na piatok.
Americkému rezortu práce Biden nariadil, aby zabezpečilo, že súkromné firmy, ktoré zamestnávajú 100 a viac ľudí, budú od svojich zamestnancov vyžadovať, aby sa dali zaočkovať alebo aby sa každých sedem dní preukázali negatívnym testom na covid. V prípade, že to spoločnosti nedodržia, hrozia im pokuty vo výške tisícov dolárov na každého zamestnanca.
„Boli sme trpezliví, ale trpezlivosť nám pomaly dochádza,“ povedal Biden v súvislosti s Američanmi, ktorí stále odmietajú očkovanie. Dodal, že americkí občania, ktorí sa už zaočkovali, sú „frustrovaní“ z 80 miliónov ľudí, ktorí zaočkovaní nie sú.
„Hoci je Amerika v oveľa lepšej kondícii, ako bola pred siedmimi mesiacmi, keď som nastúpil do funkcie, nachádzame sa v ťažkom období a kým sa situácia zlepší, môže to chvíľu trvať,“ povedal Biden v príhovore.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Washington Post, CDC, TASR