Muži si myslia, že hustá brada vypovedá o ich zásobe testosterónu. Štúdia prišla s prekvapujúcimi výsledkami

  • Sú husté brady signálom testosterónu a mužskej dominancie?
  • Nová štúdia prišla s prekvapujúcimi výsledkami
brada
Ilustračný obrázok. Unsplash/Nicolas Lobos/@abbysavagecreative
  • Sú husté brady signálom testosterónu a mužskej dominancie?
  • Nová štúdia prišla s prekvapujúcimi výsledkami

Hustá brada je jednou z vizuálne najvýraznejších čŕt. Mnohé ženy prepadajú mylnej predstave, že ak muž nemá hustú bradu, tak nie je ozajstným chlapom. Viaceré štúdie sa však už touto otázkou zaoberali. Súvisí dĺžka a hustota brady s hladinou testosterónu a dominanciou mužov? 

Najnovšia štúdia publikovaná v časopise Archives of Sexual Behaviour prišla v súvislosti s touto otázkou s prekvapivými výsledkami. 

Sila mužskej brady

Fyzický vzhľad je vysokým indikátorom základných kvalít človeka. Jedným z nich je aj mužská brada, ktorá je jednou z najvýraznejších čŕt mužského pohlavia, vďaka čomu je vizuálne ľahké rozlíšiť pohlavia, ako uvádza portál PsyPost.

zdroj: Unsplash/@gunkimm

Prítomnosť brady u muža má signalizovať agresivitu, dominanciu, mužnosť a silu. Dokonca má možnosť zlepšiť sebavedomie jeho sebavedomie a sociálne postavenie. Mnohí bradatí muži sa cítia mužnejšie ako tí, ktorí majú úplne hladkú tvár.

Vzorky slín a dotazník

Najnovšia štúdia prišla s prekvapivými výsledkami. Výskumníci zistili, že súvislosť medzi vnímanou dominanciou u mužov a ich hladinou testosterónu, nijako nesúvisí s množstvom ochlpenia na mužskej tvári.

Nedávno výskumníci zhromaždili údaje od celkovo 97 mladých a fyzicky aktívnych mužov, uvádza portál Science Alert. Účastníci štúdie neužívali žiadne hormonálne doplnky, nepili alkohol do 24 hodín od začiatku výskumu a ani nefajčili. Keďže mužský testosterón počas dňa klesá, experiment sa uskutočnil vo vymedzenom časovom intervale. 

Účastníci boli najskôr požiadaní, aby odpovedali na otázky o ich veku, hmotnosti, výške a brade, ktoré vedci merali aj priamo pomocou digitálnych posuvných meradiel. Ďalej poskytli svoje vzorky slín. 

Vo výskume sa účastníci venovali fyzickej aktivite a cyklistickým šprintom na stacionárnom bicykli, aby vyvolali prudký nárast testosterónu. Popri dvanásťminútovej prestávke, odpovedali na otázky hodnotiace úroveň dominancie a následne opäť poskytli vzorky slín. 

Vedci vyvrátili predchádzajúce zistenia

Výsledky predchádzajúcich štúdií uviedli, že testosterón je spojený s rýchlosťou rastu fúzov a ich hustotou, čo v konečnom dôsledku naznačuje, že môžu byť zástupcom mužskej dominancie, ako uvádza portál Jioforme.

Tieto výsledky nová štúdia vyvrátila a žiadny takýto vzťah výskumníci nenašli.

„Aj keď sa zistilo, že testosterón ovplyvňuje hustotu a rýchlosť rastu fúzov, muži vystavujúci svoje fúzy nemusia skutočne signalizovať svoju dominanciu ani testosterónový potenciál,“ ako uvádza autorka štúdie Marta Kowal.

zdroj: Unsplash/Erik Mclean

Autori najnovšej štúdie naznačili, že mužské ochlpenie môže v tomto prípade fungovať skôr ako istá estetická stratégia sebaprezentácie, ktorá je založená na ľudských kultúrnych normách. Avšak, vedci dôrazne odporúčajú, aby sa budúce výskumy zamerali na väčšie vzorky. 

„Dôrazne odporúčame ostatným vedcom, aby replikovali naše zistenia s väčšími vzorkami, aby budúce metaanalýzy mohli objasniť súvislosti medzi bradou, hladinami testosterónu a dominanciou,“ uzatvárajú vedci

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Science Alert, PsyPost, Springer Link

Najnovšie videá

Trendové videá