Muži v manželstve sú ohrození nečakanými zdravotnými komplikáciami. Výskumníci prišli s prekvapivým zistením
- Nový výskum poukázal na zaujímavé fakty
- Obezita vzniká aj vyšším vekom

- Nový výskum poukázal na zaujímavé fakty
- Obezita vzniká aj vyšším vekom
Manželstvo je zväzok dvoch ľudí, ktorí si sľubujú lásku, podporu a vernosť v dobrom i v zlom. No medzi výzvy, ktoré môžu časom vplývať na partnerský vzťah, patrí aj zmena životného štýlu. Tento zväzok prináša mužom väčšiu spokojnosť a stabilitu, má však aj svoju tienistú stránku. Nové výskumy však priniesli prekvapujúce informácie.
Podľa najnovšieho výskumu Národného kardiologického ústavu (NIKard) existuje výrazná súvislosť medzi rodinným stavom mužov a ich rizikom vzniku obezity, o čom informujú aj na svojom oficiálnom portáli.
Obezita v manželstve
Výskumom sa zistilo, že u ženatých mužov je pravdepodobnosť, že budú trpieť nadváhou či obezitou, až trikrát vyššia než u ich nezadaných rovesníkov. U žien sa nepreukázal vplyv rodinného stavu na telesnú hmotnosť.
Štúdie sa zúčastnilo 2 405 respondentov vo veku približne 50 rokov. Zistilo sa, že ženatí muži mali 3,2-krát vyššiu pravdepodobnosť nadváhy.
Výskumníci informujú verejnosť, že riziko obezity vzniká aj vyšším vekom. U mužov sa s každým ďalším rokom života zvyšuje riziko nadváhy o 3 % a riziko obezity o 4 %. U žien je tento nárast ešte vyšší. Riziko nadváhy stúpa až o 4 % a obezity až o 6 %.
Nový výskum mala na starosti doktorka Alicja Cicha-Mikołajczyk. Tá zistila, že telesnú hmotnosť u žien ovplyvňujú aj iné faktory, ako napríklad depresia. Podľa odborníkov je obezita jedným z desiatich najdôležitejších rizikových faktorov, ktoré prispievajú k rozvoju kardiovaskulárnych ochorení.
„Nadmerná telesná hmotnosť vedie k rozvoju viac ako 200 rôznych chorôb, vrátane kardiovaskulárnych chorôb a rakoviny. Obezita je chronické ochorenie s komplexnou kauzalitou, ktoré je výsledkom okrem iného nesprávnej stravy, nedostatku pohybu, genetickej predispozície a stresu. Z pohľadu nášho najnovšieho výskumu je mimoriadne zaujímavá korelácia príčin obezity u ženatých mužov,“ informuje profesor vedúci oddelenia epidemiológie, prevencie kardiovaskulárnych chorôb a podpory zdravia, Aleksander Prejbisz.
Vplyv komunity
Výskumom sa tiež zistilo, že život v menších a izolovanejších komunitách, kde chýba kvalitná sociálna sieť, ako napríklad pravidelný kontakt s priateľmi a rodinou, má tiež vplyv na nadváhu či obezitu, informujú na stránke newatlas.com.
„Vek a rodinný stav majú nepopierateľný vplyv na život s nadváhou alebo obezitou v dospelosti bez ohľadu na pohlavie Na druhej strane, nedostatočná zdravotná gramotnosť a mať aspoň hraničnú depresiu boli spojené s obezitou u žien. Z našich výsledkov sa zdá, že šírenie vedomostí o zdraví a podpora zdravia počas celého života by mohli znížiť znepokojujúci fenomén zvyšujúcej sa úrovne obezity,“ dodali na záver výskumníci.
Obezitou trpí aj veľa Slovákov
Ako sme ťa informovali, veľa Slovákov trpí obezitou. Tento problém už dávno nie je len estetický. Až 59 % Slovákov patrí podľa indexu telesnej hmotnosti (BMI) do kategórie nadváhy alebo obezity. Vyplýva to z najnovšieho sociologického prieskumu agentúry Ipsos pre spoločnosť Lilly, realizovaného vo februári 2025 na vzorke 800 respondentov vo veku 18 až 65 rokov.
Znepokojujúcim zistením je, že každý desiaty obyvateľ Slovenska trpí obezitou II. stupňa alebo vyššou. Toto zistenie poukazuje na vážnosť problému. Obezita na Slovensku si vyžaduje väčšiu pozornosť verejnosti, ale hlavne odborníkov.
„Obezitu vidieť, na rozdiel od množstva iných chorôb, ktoré na človeku nevidíte na prvý pohľad. Človek žijúci s obezitou často nevie, že je pacient s chorobou, ktorá sa dá liečiť. To vedie k stigmatizácii ľudí žijúcich s obezitou, sebapodceňovaniu, psychickým problémom a sociálnej izolácii. Ľudia žijúci s obezitou často nemajú radi samých seba. Predstavte si, že žijete v telesnej schránke, ktorú ,každý vidí‘, a vy ju nemáte radi. Základným problémom je, že nepristupujeme k ľudom žijúcim s obezitou ako k pacientom,“ informoval MUDr. Majerčák, MPH, v našom predchádzajúcom článku.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: ikard.pl, newatlas.com, SIU