Mužom sa v posledných rokoch záhadne zväčšili pohlavné údy. Vedcov to znepokojuje
- Dĺžka vzpriameného penisu sa síce zvýšila
- Dĺžka ochabnutého však zostala rovnaká
- Máme problém?
- Dĺžka vzpriameného penisu sa síce zvýšila
- Dĺžka ochabnutého však zostala rovnaká
- Máme problém?
Zatiaľ čo priemerná dĺžka vzpriameného penisu sa za posledné tri desaťročia výrazne zvýšila, dĺžka ochabnutého penisu zostala rovnaká. S týmito výsledkami prišla štúdia, ktorá skúmala veľkosť penisov od roku 1942 do roku 2021.
Môže to síce znieť pozitívne, no vedúci výskumu hovorí, že to môže byť spôsobené viacerými faktormi vrátane kombinácie chemických faktorov s mužskými hormónmi.
Možno sa zmenili techniky merania, prípadne môže byť táto zmena spôsobená aj skoršou pubertou, čo by znamenalo, že muži sú celkovo väčší a svalnatejší. Môže to však byť aj niečo veľmi znepokojujúce. Výsledky štúdie boli uverejnené v časopise World Journal of Men’s Health.
Nárast o niekoľko centimetrov
Vedci sa v metaanalýze zamerali na viacero štúdií dĺžky penisu, ktoré boli vyhotovené počas posledných ôsmich dekád a zahŕňali údaje od 55 761 mužov z celého sveta. Zatiaľ čo pri ochabnutej či natiahnutej dĺžke penisu nezaznamenali žiadne zvýšenie či zníženie, nárast vzpriamenej dĺžky bol zreteľný.
„Dĺžka vzpriameného penisu sa časom výrazne zvýšila vo viacerých regiónoch sveta a vo všetkých vekových skupinách,“ uviedol tím vedcov v štúdii. Podľa ich informácií sa dĺžka vzpriameného penisu po úprave podľa geografického pôvodu, veku a populácie subjektu za posledných 29 rokov zvýšila o 24 percent.
Tento percentuálny údaj predstavuje nárast z 12,3 centimetra na 15,2 centimetra za necelé tri desiatky rokov. Autori vysvetlili, že ich motivácia skúmať a porovnávať veľkosť penisu v priebehu čase spočívala v iných zmenách v reprodukčnom zdraví mužov z posledných rokov, uvádza IFL Science. Ako konkrétny príklad uviedli klesajúci počet spermií.
„Vzhľadom na trendy, ktoré sme videli v iných meraniach mužského reprodukčného zdravia, sme si mysleli, že mohlo dôjsť k poklesu dĺžky penisu v dôsledku rovnakej expozície životného prostredia,“ povedal Michael Eisenberg, hlavný autor štúdie a profesor urológie na Stanfordskej univerzite.
Kde sú príčiny
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.