Mužov ohrozujú smrtiace choroby. Ich výskyt alarmujúco stúpa, kľúčová je včasná prevencia
- Dve zákerné ochorenia zabíjajú mužov najviac
- Prevencia im môže výrazne predĺžiť život
- Dve zákerné ochorenia zabíjajú mužov najviac
- Prevencia im môže výrazne predĺžiť život
Priemerná dĺžka života mužov je približne 75 rokov. Žiaľ, mnohí sa tohto veku nedožijú. Vo všeobecnosti platí, že muži venujú svojmu zdraviu oveľa menej pozornosti ako ženy, čo sa prejavuje aj kratšou priemernou dĺžkou života. Rozdiel medzi pohlaviami predstavuje približne šesť rokov.
Väčšine predčasných úmrtí možno predchádzať zavedením jednoduchých zmien. Prijatie zdravšieho životného štýlu, pravidelná preventívna starostlivosť a aktívny prístup k zdraviu môžu mužom nielen predĺžiť život, ale ho aj výrazne skvalitniť.
Tichý zabijak
Srdcové ochorenia patria medzi najčastejšie príčiny úmrtí u mužov. Najrozšírenejšou formou srdcových ochorení je koronárna artériová choroba (CAD). Vývoj CAD úzko súvisí s hromadením plaku v tepnách, ktoré zabezpečujú prísun krvi do srdcového svalu. Ako uvádza Mayo Clinic, CAD spôsobuje zúženie alebo zablokovanie tepien, čím zvyšuje riziko srdcového zlyhania alebo porúch srdcového rytmu.
Riziko srdcových ochorení výrazne zvyšuje nezdravý životný štýl. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) identifikovala alkohol, tabak, ultraspracované potraviny (UPF) a fosílne palivá ako hlavné faktory, ktoré len v Európe spôsobia vyše 2,7 milióna úmrtí ročne.
Podľa WHO viac ako 60 % dospelých a približne tretina detí v Európe bojuje s nadváhou alebo obezitou. Tento stav nielenže zvyšuje riziko vzniku srdcových ochorení, ale prispieva aj k ďalším závažným komplikáciám, vrátene cukrovky či metabolických porúch.
Rakovina u mužov
Rakovina predstavuje druhú najčastejšiu príčinu úmrtí u mužov. Ako sme ťa informovali v tomto článku, predpokladá sa, že celkový počet diagnostikovaných prípadov stúpne z 10,3 milióna v roku 2022 na 19 miliónov v roku 2050, čo predstavuje nárast o 84 %.
Rakovina pľúc zostáva primárnou príčinou smrti, pričom fajčenie predstavuje hlavný rizikový faktor. Okrem rakoviny pľúc významne zvyšuje aj riziko rakoviny pažeráka, hrdla, ústnej dutiny a mnohých ďalších orgánov. Dokonca i pasívne fajčenie môže viesť k smrteľným ochoreniam.
Rakovina prostaty spôsobuje druhý najvyšší počet úmrtí na onkologické ochorenia u mužov. Jedinci s rodinnou anamnézou rakoviny prostaty čelia vyššiemu riziku a mali by zvážiť pravidelný skríning už v mladom veku. Včasná detekcia prostredníctvom testov môže výrazne zvýšiť šance na úspešnú liečbu.
Zdravý životný štýl
Pravidelná starostlivosť o zdravie, eliminácia rizikových faktorov a včasné konzultácie s lekárom tvoria základ prevencie akéhokoľvek ochorenia. Muži by mali pristupovať k svojmu zdraviu aktívne a nečakať na výskyt prvých príznakov.
Zaujímavé zistenia priniesla Prostate Cancer Foundation, organizácia zameraná na výskum a prevenciu rakoviny prostaty. Vegetariáni vykazujú o 9 % nižšie riziko úmrtia, o 29 % nižšie riziko srdcových ochorení a o 18 % nižšie riziko rakoviny v porovnaní s tými, ktorí uprednostňujú zmiešanú stravu.
Mladší muži, ktorým bolo ochorenie diagnostikované pred dosiahnutím 65 rokov, vykazovali výrazné zlepšenie prognózy pri rastlinnej strave. Konzumácia rastlinnej stravy znižovala riziko pokročilého štádia rakoviny prostaty až o 42 %.
Zdroje: Mayo Clinic, WHO, Redakcia