Mystická exotika nám nikdy nebola bližšie. Zaži „druhý Dubaj“ s dostupnejšími vízami aj priamymi linkami
- Saudská Arábia si v turizme stanovila megalomanské ciele
- Zmierňuje konzervatívne pravidlá aj vízovú politiku
- Bližšie nás k nej dostanú aj nové linky s letenkami okolo 140 eur
- Saudská Arábia si v turizme stanovila megalomanské ciele
- Zmierňuje konzervatívne pravidlá aj vízovú politiku
- Bližšie nás k nej dostanú aj nové linky s letenkami okolo 140 eur
Saudská Arábia je domovom Mekky, najvýznamnejšieho pútnického mesta moslimov. Pýši sa kozmopolitnými či historickými mestami, úžasnými plážami Červeného mora či výnimočnými pamiatkami, akou je Madain Saleh.
Avšak, stále ostáva pre veľa cestovateľov dobre stráženým tajomstvom. Síce už v roku 2012 bola 19. najnavštevovanejšou krajinou sveta, no takmer všetci návštevníci boli pútnici, ktorí vyrážali do Mekky, alebo prišli služobne.
Trvalo ďalších 7 rokov, kým sa konzervatívne kráľovstvo stretom s vonkajším (nemoslimským) svetom prestalo brániť. Od septembra 2019, začali Saudi vydávať víza pre turistov.
Dali si za cieľ stať sa skvelou destináciou pre cestovateľov.
Víza získaš už aj pri príchode
V Saudskej Arábii stále platí vízová povinnosť. Rozhodli sa však vstup do krajiny zjednodušiť. Výhody si už môžu užívať turisti, ktorí prichádzajú z krajín Európskej únie, teda aj Slováci. Po novom, od septembra, nemusia vybavovať víza vopred, získajú ich aj po príchode.
Dostaneš sa k nim na všetkých saudskoarabských letiskách, prístavoch či pozemných hraničných priechodoch. Ak letíš, splnenie podmienok na víza v destinácii si skontroluje letecká spoločnosť ešte pred nástupom do lietadla.
Požiadať o ne môžeš s pasom platným aspoň 6 mesiacov za poplatok 480 SAR (asi 128,73 eur). Zaplatiť sa dá len rijáloch, v mene, ktorú používajú v Saudskej Arábii, a to medzinárodnou kreditnou alebo debetnou kartou.
Víza si stále môžeš vybaviť aj v predstihu. Takisto to ide veľmi jednoducho, nemusíš za nimi cestovať na ambasádu, podľa MVZ SR sa to dá vyriešiť online. Cena je trochu vyššia, 535 SAR (asi 143,92 eur), a v oboch prípadoch (aj pri vízach na mieste) zahŕňa poplatok za kompletné zdravotné poistenie.
Ako píše naše ministerstvo zahraničných vecí, víza ti prídu do e-mailu vo formáte pdf. Tiež ich nájdeš v účte, ktorý si založíš na eVisa Portáli Saudskej Arábie. Na cestu si ich však nezabudni vytlačiť.
Víza, online aj na mieste, majú rôzne platnosti. Tie na jeden vstup ti platia 3 mesiace a umožnia ti v krajine ostať maximálne 30 dní. Víza na viac vstupov platia rok a majú maximálnu dĺžku pobytu 90 dní. O tom, ktoré dostaneš, rozhodnú orgány. Líši sa to od prípadu k prípadu.
S novými linkami do krajiny rýchlejšie a lacnejšie
Na otváranie Saudskej Arábie rýchlo zareagovali aj (nízkonákladové) letecké spoločnosti. Najmä vo WizzAir si zrejme povedali, že veľká základňa v Abú Dhabí, metropole Spojených arabských emirátov, a mnoho spojení do arabského sveta s prestupom, už nestačí.
Preto už od jesene pridáva viac priamych liniek. Prvou budú od 30. septembra lety z Viedne a od 20. apríla 2023 z Budapešti do Dammánu. Mesto hranici s Bahrajnom sa pýši najväčšími ropnými poľami na svete, pozemnými aj podmorskými.
Od 13. decembra budeš môcť z Viedne navštíviť metropolu Rijád a Džiddu, na ktorú sa cestovatelia špeciálne tešia.
Mesto, kde sa jazdia preteky Formuly 1, má úchvatnú štvrť Al-Balad zo 7. storočia s unikátnymi drevenými vyrezávanými balkónmi, ktorú zapísali aj do Zoznamu UNESCO. Takisto má prekrásne pláže Červeného mora. To je s priezračnou vodou, kde vidíš až na dno, rajom potápačov.
Do multikultúrneho mesta sa bude lietať aj z Budapešti, a to od 10. januára 2023. O deň skôr sa z maďarskej metropoly sprístupní i Rijád. Všetky lety sú priame. Ich ceny sa pohybujú od 100 eur vyššie.
Bez abáje, aj bez piva
Saudskú Arábiu poznáme ako poriadne konzervatívnu krajinu. Ako nám v rozhovore ešte skôr prezradila Soňa Bulbeck, ktorá tu roky žila, Saudská Arábia je zo všetkých 6 krajín Gulfskej kooperačnej rady (GCC) najkonzervatívnejšia.
Aj tu už však boli ochotní, z veľkej časti i z dôvodu turizmu, prísne pravidlá trochu zvoľniť. Napríklad, už dlhšie nemusia ženy nosiť abáju, voľné dlhé šaty, ktoré ich zahaľujú.
Stále však „nedozreli“ na plážové outfity, preto zvoľ konzervatívnejšie oblečenie, teda zakryté kolená a ramená. Pozor, to platí aj pre mužov.
Na druhej strane im nevadí, ak turisti „žijú v hriechu“ a dovolia i nezosobášenému páru bývať v jednej hotelovej izbe. Prejavy lásky a náklonnosti však musia ostať za jej dverami, na verejnosti sú totiž zakázané.
Dovolený nie je ani alkohol. Nesmieš ho dovážať, konzumovať ani vyrábať. Popíjanie je stále citlivá téma a podľa magazínu The National News sa krajina zatiaľ nechystá vydať cestou Dubaja a alkohol povoliť. Ešteže ťa Saudská Arábia svojimi krásami opije aj bez neho.
Zdroje: The Economist, Visit Saudi, MVZ SR, Startitup, GOV.UK, The National News