Mýtus pivného brucha: Látka údajne spôsobuje mužom „ženské telá“. Pozreli sme sa, čo hovorí veda
- Myslíš si, že pivo môže za tvoje väčšie brucho?
- Internetoví výživoví poradcovia vinia jediný flavonoid
- U mužov údajne spôsobuje vážne telesné zmeny
- Myslíš si, že pivo môže za tvoje väčšie brucho?
- Internetoví výživoví poradcovia vinia jediný flavonoid
- U mužov údajne spôsobuje vážne telesné zmeny
Výrazom pivné brucho bežne označujeme objemnejšiu brušnú časť, pričom najčastejšie týmto nelichotivým výrazom častujeme mužov. V spoločnosti totiž vládne teória, že za väčšie bruško najmä u mužov v strednom veku môže práve konzumácia piva.
Na to, čo spôsobuje zväčšenie brušnej časti, sa vedci pozreli z rôzneho uhla pohľadu. U niektorých ide o sprievodný jav obezity či nadváhy, existujú však jedinci, ktorí majú väčšie bruško aj napriek teoreticky optimálnej váhe.
Podľa niektorých internetových výživových poradcov môže byť jedným z dôvodov flavonoid, ktorý sa v skutočne veľkom množstve vyskytuje práve v pive. Je ním 8-prenylnaringenín (8-PN).
Tento flavonoid sa vyskytuje najmä v chmeli, ale aj v iných rastlinách. Dokázalo sa, že je to jeden z najsilnejších fytoestrogénov, aké sú doteraz známe. Práve o fytoestrogénoch koluje, že znižujú hladiny testosterónu u mužov a spôsobujú, že ich postavy naberajú kontúry „nežnejšieho pohlavia“.
Za posledných 20 rokov však výskumy odhalili nové účinky 8-PN v našich biologických systémoch. Pozreli sme sa, čo veda v skutočnosti hovorí o 8-PN, ako vplýva na mužské telo, či ho skutočne robí „ženskejším“, aj či spôsobuje bájne pivné brucho.
Pivo ako liek pre ženy
Chmeľ (Humulus lupulus L.) sa už po stáročia používa ako konzervačná a dochucovacia látka v pive, pričom je bohatý na fenolové kyseliny, flavonoidy, proantokyanidíny, prenylované chalkóny a flavanóny, ako aj katechíny s potenciálnym terapeutickým využitím.
Silné účinky chmeľu na ľudské telo sa datuje už do histórie, keď boli menštruačné poruchy bežne hlásené najmä medzi zberačkami chmeľu, informuje publikácia na National Library of Medicine. Okrem toho bol chmeľový extrakt údajne účinný pri znižovaní návalov tepla, ktoré sú spojené s menopauzou. V neposlednom rade sa chmeľové kúpele už roky používajú na liečbu gynekologických ochorení.
Práve kvôli týmto dôvodom sa opakovane vracala myšlienka, že chmeľ môže obsahovať zlúčeniny so silnými estrogénovými aktivitami. Počas rokov však predbežné štúdie o estrogénovej potencii chmeľu ukázali protichodné výsledky. Zameriavali sa totiž na inú látku.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo je to 8-prenylnaringenín (8-PN) a kde sa nachádza
- Aké účinky má 8-PN na estrogén v tele
- Ako 8-PN ovplyvňuje kvalitu spermií
- Čo ukázali štúdie o vplyve fytoestrogénov na mužov
- Aké množstvo 8-PN sa nachádza v pive
- Čo je skutočnou príčinou vzniku pivného brucha
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity