Na benzíne Slováci dokážu ušetriť stovky eur. Takto znížiš spotrebu auta bez námahy
- Ceny na čerpacích staniciach ešte motoristov netešia
- Zisti, ako sa dá znížiť spotreba tvojho auta čo najviac
- Ceny na čerpacích staniciach ešte motoristov netešia
- Zisti, ako sa dá znížiť spotreba tvojho auta čo najviac
Aj tebe sa zatemnie pred očami, keď ideš tankovať? Ceny palív nie sú také vysoké ako po vypuknutí konfliktu na Ukrajine, ale tankovanie na Slovensku stále nie je príliš dostupné.
Keď si spomenieme na ceny z roku 2018, aj 1,3 eura za liter bolo veľa. Dnes pri tankovaní bežnej nafty alebo benzínu zaplatíš takmer o 50 centov viac za liter. Tento nárast sa prejavuje negatívne aj v tvojom mesačnom rozpočte.
Zisti, ako dokážeš stlačiť spotrebu svojho auta čo najnižšie.
Nezanedbávaj výber auta a jeho údržbu
Už pri výbere auta musíš myslieť na to, akú spotrebu môžeš očakávať. Ako uvádza portál HNonline.sk, od športového auta alebo veľkého SUV s osemvalcom nemôžeš čakať spotrebu 6,5 litra. Premysli si, či si môžeš dovoliť udržať vybraný model, čo znamená nielen zaplatiť za benzín, ale aj za potrebný servis.
Dobrý technický stav auta je základ, nielen pre šetrenie paliva, ale aj pre jeho celkovú funkčnosť a tvoje financie. Nedaj si ujsť intervaly, ktoré výrobca stanovil pre výmenu kvapalín a spotrebných dielov.
Ak je automobil v dobrom technickom stave a motor funguje bezchybne, dosiahneš ideálne podmienky pre jazdu, a teda aj spotrebu paliva.
Zbytočne agresívna jazda
Chceš šetriť palivo? Na ceste sa nerozčuľuj a nepovažuj ju za pretekársky okruh. Agresívnou jazdou riskuješ vysoké pokuty od polície a ohrozuješ aj iných účastníkov cestnej premávky. Nehovoriac o tom, že takáto jazda spotrebuje viac paliva, než by si chcel.
Dynamické šliapanie na plyn a brzdenie úsporu neprináša. Auto najefektívnejšie spotrebuje palivo pri rýchlosti okolo 90 kilometrov za hodinu, najmä pri diaľkových jazdách.
Každé zvýšenie rýchlosti spotrebu zvyšuje – rozdiel medzi 110 a 130 kilometrami za hodinu môže znamenať liter paliva navyše na sto kilometrov. Pamätaj na to pri ďalšej jazde po diaľnici.
Radšej vždy pomalšie
Predvídanie je kľúčové pre všetkých vodičov, či už chcú alebo nechcú šetriť palivo. Keď sa blížiš k priechodu pre chodcov, signalizuj chodcom z väčšej vzdialenosti a spomaľ už vopred. Pomalá jazda ti ušetrí viac paliva ako úplné zastavenie.
To isté platí pri približovaní sa k svetelnej križovatke. Ak vidíš, že sa svetlo mení na červenú, máš dosť času spomaliť použitím nižších prevodových stupňov. Toto brzdenie motorom ti pomôže šetriť aj brzdy a tým aj peniaze za ich skoršiu výmenu.
Pri jazde z kopca brzdenie motorom tiež šetrí brzdy. V meste je dobré pri mnohých modeloch vypnúť štart-stop systém – časté krátke státia a opakované štartovanie zvyšujú spotrebu paliva namiesto jej zníženia.
Nepomôže ani pomalý rozbeh
Chceš odložiť tankovanie, tak sa rozbiehaš z križovatky veľmi pomaly a s nízkymi otáčkami? Mal by si vedieť, že tento spôsob akcelerácie nie je taký úsporný, ako by sa mohlo zdať.
Výhodnejšie je využívať rozsah otáčok, kde motor dosahuje najvyšší krútiaci moment, a plynový pedál pri tom stlačiť na 60 až 80 percent. Pri akcelerácii je lepšie rýchlo dosiahnuť cestovnú rýchlosť a potom ju len udržiavať.
Snaž sa čo najviac jazdiť na najvyššom prevodovom stupni.
Pozor aj na podtáčanie motora
Ak to ide (napríklad v kopci), podraď, pridaj a snaž sa čo najskôr zaradiť vyššiu rýchlosť. Motor však nepodtáčaj, teda nenechaj zaradený nezmyselne vysoký prevodový stupeň, keď už cítiš „nepohodlie“ motora na vibráciách alebo dunivom zvuku.
Snaž sa počúvať otáčky a zvuk motora a podľa toho prispôsobuj výber prevodového stupňa.
Podtáčanie motora, teda jazda na veľmi nízkych otáčkach, môže spôsobiť väčšie problémy, ako je len vyššia spotreba auta. Pri výmene dôležitých súčiastok v servise potom budeš platiť viac.
Zbytočne zapnuté funkcie
Skús vypnúť nepotrebné komfortné spotrebiče a rôzne funkcie, ako vyhrievanie zrkadiel či zadného okna, alebo klimatizáciu, ak ju práve nepotrebuješ. Každý z týchto prvkov môže mierne zvýšiť spotrebu tvojho auta tým, že „ukrojí“ trochu paliva z nádrže.
Nezabudni ani na tlak v pneumatikách, ktorý ovplyvňuje vlastnosti auta a pri nízkom tlaku zvyšuje valivý odpor, čo tiež negatívne ovplyvňuje spotrebu.
Ceny benzínov sa približujú minuloročným maximám
Spotrebiteľské ceny oboch druhov motoristami preferovaných benzínov počas 14. týždňa tohto roka naďalej rástli. Dosiahli tak najvyššie hodnoty od konca septembra 2023 a blížia sa k minuloročným maximám.
Naopak, cena nafty klesá takmer nepretržite od polovice februára a aktuálne sa predáva za najnižšiu cenu od konca januára. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Benzín natural 98 sa predával za priemernú cenu 1,895 eura a benzín natural 95 za 1,680 eura za liter. Obidva za týždeň zdraželi o viac ako 2 centy. Naopak, cena nafty klesla na úroveň 1,566 eura za liter.
Klesla aj cena skvapalneného ropného plynu (LPG), ktorý sa v 14. týždni predával priemerne za 0,700 eura za liter. Cena stlačeného zemného plynu (CNG) klesla na 1,601 eura za kilogram. Skvapalnený zemný plyn (LNG) zdražel o 1 cent na 1,469 eura za kilogram.
Plyn bioLNG sa aktuálne predával za 2,460 eura za kilogram, vodík za 21,60 eura za kilogram a elektrická energia, ktorá slúži na nabíjanie elektromobilov, za 0,41 eura za 1 kilowatthodinu (kWh). Štatistický úrad (ŠÚ) SR od roku 2024 týždenne zverejňuje priemerné ceny deviatich druhov palív pre motorové vozidlá, vrátane alternatívnych druhov.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: HNonline.sk, TASR