Na Biľakov pomník napísal „sviňa“: Najvyšší súd rozhodol v prípade aktivistu Lorenza
- Najvyšší súd rozhodol v kauze Biľakovej busty
- Prípad vrátil na opätovné prejednanie
- Lorenz na súd neprišiel
- Najvyšší súd rozhodol v kauze Biľakovej busty
- Prípad vrátil na opätovné prejednanie
- Lorenz na súd neprišiel
Najvyšší súd vyslovil verdikt v prípade poliatia Biľakovej busty. Senát rozsudok okresného a krajského súdu zrušil, prípad vrátil na opätovné prejednanie. „Krajskému súdu v Prešove prikazuje, aby vec v potrebnom rozsahu znovu prerokoval a rozhodol,“ vyhlásil sudca.
Advokát Peter Kubina, ktorý prípad prevzal po Danielovi Lipšicovi, si verdikt prišiel vypočuť ako verejnosť. Aktivista Ľuboš Lorenz neprišiel, pretože sa dlhodobo nachádza a pracuje v zahraničí.
V dovolaní aktivista argumentoval, že zámerom jeho počinu bolo chrániť spoločnosť pred spochybňovaním existencie, respektíve ospravedlňovaním zločinov režimu založeného na komunistickej ideológii a chrániť základné práva a slobody.
„Pričom podľa názoru Najvyššieho súdu nemožno považovať za prijateľné, aby sloboda prejavu vyústila až do aktívneho konania smerujúceho k poškodeniu cudzej veci, a to ani pod rúškom boja proti zločineckému režimu. K dobrému cieľu vedie len dobrá cesta. Hoci môže byť tŕnistá, nemôže mať agresívny charakter, svojvoľne poškodzujúci cudzí majetok,“ uviedol senát.
Senát poukázal aj na to, že Lorenzovo konanie nesmerovalo k totálnemu poškodeniu sochy. farba sa dala odstrániť handrou. Senát tak vyslovil záver, že konanie Ľuboša Lorenza nebolo trestným činom. Pre súd bolo rozhodujúce aký mal umelec motív na spáchanie skutku.
Od decembra 2020 už nie je možné obdobný pamätník postaviť. Toto je podľa súdu spôsob, akým sa má odporca totalitného režimu vysporiadať s existenciou takýchto pamiatok.
Dostali podmienku
Ako informovalo Sme, v jeho prípade odvolací senát Krajského súdu v Prešove v máji 2020 zamietol odvolanie proti rozsudku Okresného súdu vo Svidníku, ktorý ho v decembri 2018 spolu s ďalším výtvarníkom Petrom Kalmusom uznal vinným z prečinu poškodzovania cudzej veci formou spolupáchateľstva.
Dvojica je vinná z toho, že ešte v roku 2015 postriekala pamätník bývalého komunistického politika Vasiľa Biľaka, ktorý sa nachádzal v okrese Svidník.
Pamätník s bustou a s nápisom „Pravda zostane pravdou“ inštalovala Komunistická strana Slovenska rok po smrti Vasiľa Biľaka, 21. februára 2015 v jeho rodnej obci Krajná Bystrá.
Sudca Okresného súdu vo Svidníku za to Lorenzovi s Kalmusom uložil trest odňatia slobody vo výmere dvoch mesiacov s podmienečným odkladom výkonu trestu na skúšobnú dobu v trvaní 18 mesiacov. Obžalovaným bola zároveň uložená povinnosť nahradiť škodu vo výške 80 eur pre každého.
Krajský súd v Prešove okresný rozsudok potvrdil. Občianskych aktivistov v tomto prípade zastupoval aj Daniel Lipšic, ktorý v tom čase podal odvolanie na Najvyšší súd. Prípadu sa však potom, ako sa stal špeciálnych prokurátorom, vzdal.
V deň inštalácie pamätníka v nočných hodinách bustu bývalého komunistického funkcionára umelci obliali na protest červenou farbou a na pamätník napísali nápis „sviňa“. Všetko si zdokumentovali a fotografie dokonca zverejnili na sociálne siete.
Škodu najprv vyčíslili na 3 500 eur, na súde Komunistická strana Slovenska požadovala od obžalovaných náhradu vo výške 1 600 eur. Bustu však neskôr ešte pred jej vyčistením niekto ukradol.
Vasiľ Biľak bol slovenský komunistický politik rusínskeho pôvodu, známy najmä vďaka podpisu na pozývacom liste pre okupačné vojská v roku 1968 a ako ideológ následnej normalizácie napriek zlému ovládaniu spisovnej slovenčiny. Zomrel v roku 2014.