Na Blízkom východe to vrie: Turecký prezident Erdogan sa Izraelu vyhráža útokom

  • Izrael zaútočil na ciele Hizballáhu v Libanone
  • Po raketovom útoku na Golanské výšiny zomrelo 12 mladých ľudí
  • Turecký prezident Erdogan sa vyhráža
Netanjahu a Erdogan
Prezident Turecka Erdogan premiér Izraela Netanjahu AP Photo/Hassan Shams, TASR
  • Izrael zaútočil na ciele Hizballáhu v Libanone
  • Po raketovom útoku na Golanské výšiny zomrelo 12 mladých ľudí
  • Turecký prezident Erdogan sa vyhráža

Izraelské vojenské lietadlá v sobotu večer zaútočili na ciele Hizballáhu v Libanone.

Tieto útoky boli reakciou na raketový útok na Izraelom nelegálne okupované Golanské výšiny, pri ktorom zahynulo 12 ľudí vrátane detí.

Izraelská armáda v nedeľu oznámila, že ciele útokov zahŕňali teroristickú infraštruktúru a sklady zbraní v oblastiach Chabriha, Borj El Chmali, Beqaa, Kfarkela, Rab El Thalathine, Khiam a Tayr Harfa, uvádza The Guardian.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa zároveň Izraelu vyhráža. Vyjadril sa proti Izraelu a dokonca pohrozil inváziou na izraelské územie, informovali v nedeľu izraelské médiá. Píše o tom Jerusalem Post.

„Tak ako sme vstúpili do Karabachu a Líbye, urobíme to isté aj Izraelu,“ povedal Erdogan počas straníckeho stretnutia, pričom mal na mysli spor o Náhorný Karabach a Líbyu, v ktorých pôsobili turecké jednotky.

Premiér Netanjahu prisľúbil tvrdú odvetu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sľúbil, že libanonská militantná skupina Hizballáh „zaplatí vysokú cenu“ za útok na futbalové ihrisko v meste Majdal Šams na okupovaných Golanských výšinách.

Raketový útok prišiel uprostred celodennej paľby z Libanonu. Izraelská záchranná služba Magen David Adom uviedla, že na miesto vyslala „veľké množstvo“ sanitiek, ktoré ošetrovali obete vo veku od 10 do 20 rokov.

Na záberoch z miesta útoku bolo vidieť mladé obete rozhádzané po tráve, niektoré v športových tričkách.

História a dôsledky útoku

Útok zasiahol prevažne drúzske mesto Majdal Šams na Golanských výšinách, ktoré Izrael okupuje od roku 1967 a anektoval v roku 1981. Mesto obývajú prevažne sýrski drúzi, ktorí počas začiatku izraelskej okupácie v 1967 neodišli zo svojich domovov.

Vo vyhlásení Netanjahuovej kancelárie izraelský líder uviedol, že Hizballáh zaplatí vysokú cenu.

Hovorca mierových síl OSN v južnom Libanone uviedol, že nadviazali kontakt s libanonskými a izraelskými orgánmi, aby pochopili podrobnosti incidentu a zachovali pokoj, píše CNN.

Reakcie Hizballáhu a medzinárodného spoločenstva

Hizballáh opakovane útočil na izraelské územie v odvete za izraelské útoky na Gazu. Izraelské letecké útoky sa zamerali na mestá hlboko v Libanone.

Libanonskí predstavitelia tvrdia, že Izrael použil biely fosfor v južnom Libanone, čo vyvolalo vysídlenie takmer 200 000 ľudí na oboch stranách modrej línie, ktorá oddeľuje oba štáty.

Izraelský minister zahraničných vecí Israel Katz varoval, že Hizballáh prekročil všetky červené čiary a blížia sa k totálnej vojne proti Hizballáhu a Libanonu.

Hizballáh odmieta zodpovednosť

Vysokopostavený predstaviteľ Hizballáhu Mohammad Afif v rozhovore pre agentúru Reuters odmietol zodpovednosť za úder na Majdal Šams a uviedol, že skupina s incidentom „nemá absolútne nič spoločné“. Obvinil „nepriateľské médiá“ z „falošných tvrdení“.

Libanonská vláda odsúdila útoky v obavách z eskalácie konfliktu. „Útok zameraný na civilistov je hrubým porušením medzinárodného práva a zásad ľudskosti,“ uviedla vo vyhlásení a žiadala okamžité zastavenie nepriateľských akcií.

Izraelský premiér Netanjahu skrátil svoju návštevu USA, aby sa vrátil do Izraela a riešil situáciu. Hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť odsúdil útok a vyjadril podporu Izraelu v snahe ukončiť násilie.

Výzva na okamžité kroky

Izraelský krajne-pravicový minister financií Bezalel Smotrich vyzval na tvrdú odvetu za smrť detí, pričom zdôraznil, že Hizballáh musí zaplatiť vysokú cenu.

Útoky z južného Libanonu nasledovali po izraelskom leteckom útoku na mesto Kafr Kila, pri ktorom zahynuli štyria ľudia vrátane členov Hizballáhu.

Izraelské útoky na ciele Hizballáhu v Libanone predstavujú eskaláciu napätia medzi oboma krajinami. Medzinárodná komunita vyzýva na pokoj a okamžité zastavenie nepriateľských akcií, aby sa predišlo ďalšiemu násiliu a utrpeniu civilného obyvateľstva.

Zdroje: The Guardian, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá