Na čele klimatického summitu OSN bude stáť šéf ropnej spoločnosti. Absurdná situácia naštvala aktivistov

  • Za predsedu klimatických rozhovorov OSN vymenovali riaditeľa ropnej spoločnosti
  • Podľa aktivistov ide o krok, ktorý spomalí boj proti klimatickým zmenám
sultan ahmad al-dzabir jaber globálne otepľovanie ľadovec
Ilustračný obrázok Wikimedia Commons/Masdar Corporate, Unsplash/Agustín Lautaro
  • Za predsedu klimatických rozhovorov OSN vymenovali riaditeľa ropnej spoločnosti
  • Podľa aktivistov ide o krok, ktorý spomalí boj proti klimatickým zmenám

Sultána Ahmad al-Džábira vo štvrtok vymenovali za predsedu tohtoročných klimatických rozhovorov OSN známych ako COP28 a prisľúbil „pragmatický“ prístup k riešeniu globálneho otepľovania.

Vymenovanie generálneho riaditeľa štátnej ropnej spoločnosti v Spojených arabských emirátoch (SAE) však okamžite vyvolalo ostrú kritiku environmentálnych aktivistov. TASR prevzala správu z tlačovej agentúra AFP.

Aktivisti hovoria o konflikte záujmov

Džábir, ktorý riadi národnú ropnú spoločnosť emirátov Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC), bude vôbec prvým generálnym riaditeľom, ktorý zaujme na klimatickom summite OSN túto úlohu. Jeho vyhlásenie vydala oficiálna tlačová agentúra emirátov WAM.

Prinesieme pragmatický, realistický a na riešenia zameraný prístup, ktorý pomôže transformačnému procesu v otázke ochrany klímy a tiež nízkouhlíkovému ekonomickému rastu,“ uviedol Džábir v oznámení.

Úprimne verím, že dnešné (záchranné) kroky týkajúce sa klímy sú obrovskou ekonomickou príležitosťou pre investície do udržateľného rastu. Financie sú kľúčové pre spustenie klimatických opatrení,“ dodal.

Aktivisti za ochranu životného prostredia však rýchlo zareagovali a varovali, že účasť vplyvného predstaviteľa ropného priemyslu môže spomaliť pokrok v boji proti globálnemu otepľovaniu. Džábirovo vymenovanie „predstavuje hanebný konflikt záujmov“, uviedol Hardžít Singh, šéf pre globálnu politickú stratégiu v sieti mimovládnych organizácií Climate Action Network International.

Prítomnosť lobistov za fosílne palivá na klimatických rozhovoroch Organizácie Spojených národov neustále oslabovala výsledky klimatických konferencií, ale týmto (vymenovaním) sa problém dostáva na ďalšiu nebezpečnú a neslýchanú úroveň,“ dodal Singh.

Klimatický summit COP27, ktorý sa konal vlani v novembri v Egypte, sa skončil prijatím textu, ktorý bol kritizovaný – zmieňoval sa o pomoci chudobným krajinám zasiahnutým zmenou klímy, ale neurčoval nové ambiciózne ciele pre zníženie emisií skleníkových plynov.

Nový summit sa bude konať v novembri a decembri v Dubaji, ktorý je podnikateľskou, obchodnou a turistickou metropolou SAE. V aktivistoch – ktorí už dlho vyzývajú na odklon od ropy, lebo produkuje skleníkové plyny – však toto miesto konania vyvoláva obavy.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TASR, Climate/NASA, Pixabay/Public Domain Pictures

Najnovšie videá

Trendové videá