Na čele ruských dezinformácií je Putin: „Ukrajinu vytvoril Sovietsky zväz, predtým ten štát neexistoval“

  • Putin spochybňuje dejiny Ukrajiny
  • Ako dôkaz mu mala slúžiť 4 000-ročná mapa
  • Šéf Kremľa sa však popálil na detailoch
Vladimir Putin a Valerij Zorikin nad mapou zo 17. storočia.
Vladimir Putin a Valerij Zorkin študujúci mapu zo 17. storočia Kremlin.ru
  • Putin spochybňuje dejiny Ukrajiny
  • Ako dôkaz mu mala slúžiť 4 000-ročná mapa
  • Šéf Kremľa sa však popálil na detailoch

Po eseji o Ukrajine spred dvoch rokov, v ktorej Vladimír Putin hovoril o Rusku a Ukrajine ako jednom národe, prichádza z dielne ruského prezidenta ďalší „dôkaz“ o jeho historických vedomostiach. Predseda Ústavného súdu Valerij Zorkin priniesol šéfovi Kremľa dar podporujúci jeho revanšistické predstavy.

Bola ním kópia mapy, ktorú podľa Zorikina zostavili Francúzi za čias Ľudovíta XIV., v polovici 17. storočia. Ich dialóg odvysielali vrátane Russia 24 aj všetky ruské celoštátne televízie. O celej udalosti na svojom YouTube kanáli informovala televízna spoločnosť CNN

Konšpirovanie o Ukrajinskej (ne)existencii

„Nie je tu žiadna Ukrajina. Iba Kraj poľsko-litovskej únie, tam na juh do Frankovska, a tu leží kraj Kozakie. Potom už len veľké Ruské cárstvo,“ vyjadril sa Zorokin v diskusii s Putinom, ktorú zverejnila prezidentská webová stránka Kremlin.ru.

„Samozrejme, Ukrajina bola predsa vytvorená Sovietskym zväzom, predtým ten štát neexistoval, to je verejne známy fakt,“ dodáva Putin. Vo svojom citáte, ktorý zverejnila Ukrajinska Pravda, zároveň píše, že až neskôr, po októbrovej revolúcii, sa začali formovať kvázi štátne formácie. Opäť opakuje naratív, že Ukrajina predtým neexistovala.

Očami histórie 

Dejepisné knižky a ani historici by s Putinovým výrokom nesúhlasili. Ukrajina totiž existovala aj pred vznikom ZSSR. Prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1187 a uvádza ju Kyjevský letopis. Od 14. do 17. storočia síce väčšine územia dnešnej Ukrajiny vládlo Poľsko s Litvou, no práve v tomto období sa tu začal formovať samostatný ukrajinský jazyk a aj ortodoxná cirkev, ktorá bola odlišná od tej ruskej.

Koncom 18. storočia Poľsko vypadlo na čas z hry o ukrajinské územie a nanovo si ho medzi sebou podelili dve monarchie: rakúska (Habsburgovci) a ruská (Romanovovci). Ako informuje portál Britannica, počas tohto obdobia boli prejavy ukrajinskej národnosti Rusmi potláčané. V 19. storočí mnohí takzvaní národovci bojovali za slobodu jazyka a kultúry podobne ako naši štúrovci.

Ukrajina zotrvala v zväzku ruského impéria do 1. svetovej vojny. Vyslobodila sa z neho vojnou za nezávislosť  na začiatku 20. storočia. Následne bola rozdelená medzi rôzne štáty. Nakoniec upadla pod vplyv Sovietskeho zväzu až do jej nezávislosti v roku 1991.

Zneužívanie dejín

História Ukrajiny a jej jednotlivých častí sa neprestajne skresľovala, ideologicky „prepisovala“ i zamlčovala a to aj preto, že jej územie si medzi sebou delili mocnejší susedia a Ukrajincom diktovali, čo majú robiť. Práve túto skutočnosť sa Putin snaží zneužiť a poprieť históriu Ukrajiny ako suverénneho štátu a jej samotnú existenciu v dejinách.

Ťažko povedať, či ide o krátkozrakosť alebo nedostatočné historické poznatky ruského prezidenta, no história Ukrajiny, rovnako ako aj Ruska a Bieloruska, sa začala písať v rovnakom období – v 9. storočí – od vzniku Kyjevskej Rusi. 

Zorikin spolu s Putinom pri dôkladnom študovaní mapy zjavne neboli pozorní. Dôkazom je fakt, že Ukrajina na mape vytvorenej francúzskym kartografom v skutočnosti figuruje, odkazuje na to aj Agentúra Ukrinform. Hoci bola Ukrajina v tom období skutočne súčasťou poľsko-litovskej únie, je tam uvedená ako „Ukrajina alebo krajina kozákov“.

Prešľapy v Kremli

Putinovi neušiel len tento, ale aj mnoho ďalších „detailov“. Napríklad polostrov Krym na mape od predsedu Ústavného súdu nie je súčasťou Ruska – je orámcovaný ako samostatný štát. Aby toho nebolo málo, územie, na ktorom neskôr vzniklo Putinovo rodné mesto Petrohrad, je na mape označené ako Ingria a patrí Švédsku, informuje Telegramový kanál Viorstka

Ruský politológ Galliamov pôsobiaci v exile sa na svojom telegramovom účte ironicky pýta: „Ak sa pozriete na mapu z 10. storočia, tak tam nie je Moskva, ale hlavným mestom Rusi je Kyjev. Znamená to, že obyvatelia hlavného mesta Ukrajiny majú vyhlásiť, že Moskovčania neexistujú, a nárokovať si navrátenie územia, na ktorom žijú, pod svoju kontrolu?“ 

Zdroje: Kremlin, Ukrinform, YouTube, Al Jazeera , Ukrajinska Pravda, Teraz.sk, Radio Free Europe, Viorstka

Najnovšie videá

Trendové videá