Na čele sú ženy a koronakrízu zvládajú najlepšie na svete. Nemecko, Nový Zéland a Taiwan sú príkladom
- Tri štáty, každý na inom konci sveta, no jedno majú spoločné – boj s koronavírusom zvládajú solídne
- Situáciu majú pod kontrolou a tak preto pomáhajú iným krajinám
- Zuzana Čaputová zohráva v slovenskej politike dôležitú úlohu
- Tri štáty, každý na inom konci sveta, no jedno majú spoločné – boj s koronavírusom zvládajú solídne
- Situáciu majú pod kontrolou a tak preto pomáhajú iným krajinám
- Zuzana Čaputová zohráva v slovenskej politike dôležitú úlohu
V mnohých európskych krajinách denne pribúdajú tisíce nakazených. Najviac ich majú štáty na západe starého kontinentu, Španielsko zaznamenalo už dovedna 180 659 pozitívnych vzoriek na koronavírus. Podobne sú na tom Taliansko (165 155), Francúzsko (147 863) ale aj Nemecko (134 753). S tým rozdielom, že v poslednej menovanej krajine je počet obetí oveľa nižší.
V Taliansku podľa Worldmeters podľahlo koronavírusu 21 645 ľudí, v Španielsku 18 812. Vo Francúzsko zaznamenali 17 167 úmrtí. V Nemecku to je násobne menej, a to 3 804. Čo robí Nemecko inak, než ostatné krajiny? Rozdielov je viac.
V marci viaceré štáty vrátane Slovenska zavádzali prísne opatrenia proti šíreniu choroby. Nemecko taktiež nezaváhalo a pred vypuknutím choroby mala krajina prichystaných množstvo lôžok, začali tiež včasne a vo veľkom testovať. Nemecko každý týždeň momentálne testuje 350 000 ľudí a odborníci sa nazdávajú, že krajina je schopná uskutočniť až 500 000 testov za týždeň.
Roztrúsené sú po celom svete, no majú niečo spoločné
Kým ostatné európske krajiny koronavírus do vypuknutia nákazy takmer neriešili, v nemeckých laboratóriách pripravovali testy. „Bolo jasné, že keď sa epidémia z Číny rozšíri, musíme začať testovať,“ cituje Hendrika Boruckia SITA, hovorcu spoločnosti Bioscientia Healthcare, ktorá prevádzkuje v Nemecku 19 laboratórií.
Na Novom Zélande podnikli včasné opatrenia, ako napríklad obmedzenie cestovného ruku a odporučenie, aby ľudia nevychádzali z domu. Pozitívnych vzoriek doposiaľ zaznamenali 1 401, chorobe podľahlo deväť pacientov.
5-miliónová krajina má podobné opatrenia ako Slovensko. Ľudia musia dodržiavať odstup najmenej 1,8 metra, do obchodu môže vôjsť len istý počet ľudí, zatvorené sú školy.
Podobne to zvláda aj Taiwan, momentálne vyváža milióny masiek na tvár do Európskej únie a iných krajín, ktoré zdravotnícke pomôcky potrebujú, informuje CNN. 24-miliónový Taiwan zaznamenal 395 chorých a šesť obetí a drží si nízke čísla aj napriek faktu, že susedí s Čínou, odkiaľ sa COVID-19 začal šíriť do celého sveta.
Taiwan začal ľudí kontrolovať už koncom roka 2019, hlavne prichádzajúcich ľudí z čínskeho Wu-chanu, miesta, ktoré je považované za epicentrum nákazy.
Rýchlo, dôrazne a s predstihom
Čo majú vyššie spomínané krajiny spoločné? Reagovali s predstihom, rýchlo a rázne. A všetky „riadia“ ženy. „Je odporúčané používať ochranné masky v prostriedkoch verejnej dopravy a počas nakupovania. Veríme, že každým dňom získame viac týchto rúšok, čo by malo slúžiť na ochranu druhých ľudí, ale veľa tým môžeme urobiť aj pre ochranu seba samého,“ cituje Merkelovú TASR.
Nemecko začína postupne uvoľňovať opatrania. Počítajú s otvorením menších obchodov budúci týždeň a postupným otváraním škôl od 4. mája.
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová však návrhy o uvoľňovaní odmieta. Plánuje dokončiť štvortýždňovú karanténu celej krajiny. Vyjadrila sa tiež, že krajina je za vrcholom pandémie, no nie mimo nebezpečenstva.
Prezidentka Taiwanu Tsai Ing-wen hneď po tom, ako sa dozvedela o novom víruse, nariadila skontrolovať všetky lietadlá prichádzajúce z Wu-chanu. Zriadila krízové stredisko a obmedzila lety z Číny, Hong Kongu či Macau, píše CNN. Ľudia sa narozdiel od mnohých krajín môžu voľne pohybovať, no úrady odporúčajú, aby sa vo veľkom nezhromažďovali. Bežný život sa pre koronavírus prakticky nezmenil.
V boji s koronavírusom sa darí aj Fínsku na čele s premiérkou Sanna Marin a tiež Islandu, premiérkou je Katrin Jakobsdottir. V krajine tisícich jazier zaznamenali 3 237 chorých a 73 úmrtí, na ostrovnom štáte malo pozitívny test na koronavírus 1 727 ľudí, osem vírusu podľahlo.
Prezidentku Zuzanu Čaputovú vidia vo svete
Slovensko, aj napriek parlamentným voľbám a zmene premiéra, situáciu okolo COVID-19 zvláda pomerne dobre. Otestovali sme vyše 30 000 ľudí, pozitívnych prípadov bolo 977. Chorobe podľahlo šesť ľudí.
Prezidentka Zuzana Čaputová ako jeden z najvyšších ústavných činiteľov bola od vypuknutia šírenia nákazy príkladom. Fotografie z vymenovania vlády obleteli celý svet a dokonca sa jedna z nich objavila aj na titulke BBC. Zahraniční novinári upozorňovali na fakt, že slovenská politická špička mala ochranné rukavice a na tvári rúška.
Prezidentka sa pravidelne vyjadruje k aktuálnej situácii, informuje občanov a komunikuje cez sociálne siete. „Aj v týchto chvíľach by sme si mali spomenúť na tých, ktorí sú skúšaní ešte viac ako my. Nám sa vďaka rýchlym opatreniam a disciplíne ľudí podarilo oddialiť šírenie vírusu a získali sme čas,“ napísala prezidentka na Facebooku.
Dodala, že v mnohých krajinách však čas nemajú a počty infikovaných rátajú denne na tisícky a počet obetí na stovky. „Na znak solidarity bol Prezidentský palác uplynulú noc nasvietený vo farbách talianskej trikolóry,“ uzavrela.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: BBC, CNN, Worldmeters, TASR, SITA, ČTK