Na centrum pre LGBTI+ ľudí prispeli Slováci za pár dní už takmer 50 000 eur
- LGBTI+ ľudia sa ani rok po útoku na Tepláreň necítia bezpečne
- Útočisko chcú nájsť v novom komunitnom centre
- Za 3 dni vyzbierali takmer 50-tisíc eur
- LGBTI+ ľudia sa ani rok po útoku na Tepláreň necítia bezpečne
- Útočisko chcú nájsť v novom komunitnom centre
- Za 3 dni vyzbierali takmer 50-tisíc eur
Od teroristického útoku na Zámockej ulici v Bratislave, pri ktorom zomreli dvaja mladí ľudia, ubehol už rok. Bezprostredne po útoku na Tepláreň vznikla iniciatíva Ide nám o život, ktorá za veľkej podpory verejnosti žiadala politických predstaviteľov a predstaviteľky, aby prijali konkrétne kroky na zlepšenie života a postavenia LGBTI+ ľudí na Slovensku.
Žiaden bod z výzvy však doposiaľ nebol splnený. LGBTI+ ľudia navyše naďalej dennodenne čelia predsudkom, urážkam a útokom. Nádej ponúka vízia nového komunitného centra, ktorého cieľom je poskytnúť bezpečné miesto pre každý deň všetkým LGBTI+ ľuďom a ich rodinám. Na jeho vznik je však potrebná pomoc verejnosti.
Teroristický útok na LGBTI+ ľudí, pri ktorom zomreli Matúš Horváth a Juraj Vankulič, hlboko zasiahol všetkých LGBTI+ ľudí na Slovensku, ich rodiny, deti a priateľov. Napriek vlne solidarity zo strany verejnosti, ktorá sa zdvihla bezprostredne po útoku, v slovenskej politike prevláda netolerancia a neochota pochopiť a rešpektovať ľudí, ktorí sa odlišujú od väčšiny.
„Obrovská podpora verejnosti nám na začiatku dala nádej, že sa situácia zmení k lepšiemu. Že tento odporný čin našu spoločnosť prebudí. Nestalo sa tak. Namiesto toho sme sa stali terčom urážok, nenávisti, útokov,“ opisuje majiteľ Teplárne a hovorca iniciatívy Ide nám o život Roman Samotný.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Nepríjemná situácia sa ešte viac vyhrotila v posledných mesiacoch, keď boli životy LGBTI+ ľudí proti ich vôli zneužívané politikmi a političkami ako súčasť predvolebnej kampane.
„My nie sme ideológia. Sme živí ľudia, ktorých hanlivé výroky zraňujú. Ktorí žijú v strachu, že sa slová pretavia do činov, tak ako sa to stalo pred rokom. Na našej krajine nám záleží, je to náš domov a chceme tu žiť dôstojne a slobodne. Mnohí z nás sa tu však stále necítia bezpečne,“ hovorí Samotný.
Požiadavky LGBTI+ ľudí neboli naplnené
Krátko po teroristickom útoku na Matúša a Juraja vznikla iniciatíva Ide nám o život, ktorá vytvorila výzvu vláde a parlamentu na zabezpečenie rovnoprávnosti a bezpečnosti LGBTI+ ľudí, ich rodín a detí, aby mohli v našej krajine žiť bez strachu a nenávisti. Túto výzvu podpísalo viac ako 100 organizácií a 33 000 jednotlivcov. Žiadny z piatich bodov výzvy doteraz nebol splnený.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Napriek slovám podpory, ktoré sme počuli od viacerých politikov, sa za posledný rok nič nezmenilo. Aj v kontexte ostrej a nedôstojnej politickej kampane a zloženia väčšiny politických strán, ktoré sa dostali do parlamentu a ktoré presadzujú opatrenia namierené proti LGBTI+ ľuďom, je situácia z nášho pohľadu veľmi zúfalá. Slovensko naďalej zostáva jednou z posledných krajín EÚ, ktorá nemá vytvorený žiadny legislatívny rámec na podporu partnerstiev párov rovnakého pohlavia, ich rodín a detí,“ približuje Martin Macko, riaditeľ iniciatívy Inakosť.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.