Na COVID-19 zomrelo až 26 percent hospitalizovaných pacientov. Ukázala doposiaľ najväčšia uverejnená štúdia

  • V doposiaľ najväčšej štúdii hospitalizovaných pacientov s novým koronavírusom mimo Číny sa zistilo, že až 26% z nich zomrelo
  • Dáta boli analyzované na vzorke 20 133 pacientov hospitalizovaných po celej Veľkej Británii
Mimo Číny zomrelo na COVID-19 až 26 percent hospitalizovaných pacientov. Ukázala najnovšia štúdia
TASR/Ali Shirband
  • V doposiaľ najväčšej štúdii hospitalizovaných pacientov s novým koronavírusom mimo Číny sa zistilo, že až 26% z nich zomrelo
  • Dáta boli analyzované na vzorke 20 133 pacientov hospitalizovaných po celej Veľkej Británii

Nový koronavírus ochromil celý svet a pripravil o život obrovské množstvo ľudí. V súčasnosti veľký počet lekárov pracuje na vakcíne proti COVID-19, alebo sa snažia identifikovať rizikové faktory, kvôli ktorým môže byť daná osoba náchylnejšia na to, že sa koronavírusom nakazí. 

K tomuto by mohla dopomôcť aj doposiaľ najväčšia štúdia hospitalizovaných pacientov mimo Číny. Vedci, ktorí sa na tejto štúdii podieľali analyzovali dáta 20 133 pacientov, ktorí ležali v nemocniciach po celej Veľkej Británii. Štúdia bola zverejnená v medicínskom odbornom periodiku BMJ

Štúdia identifikovala štyri hlavné rizikové faktory

Na ochorenie COVID-19 sú podľa nej náchylnejší najmä ľudia vo vyššom veku a prevažne muži. Jedným z rizikových faktorov je aj obezita či predchádzajúce zdravotné ťažkosti postihujúce srdce, pľúca, obličky alebo pečeň. 

Výsledky ukazujú, že priemerný vek hospitalizovaných pacientov bol 73 rokov a až 60% z nich boli muži. Štúdia skúmala pacientov, ktorí boli hospitalizovaní od 6. do 19. apríla. 

Až 26 percent skúmaných pacientov nakoniec ochoreniu podľahlo. Zarážajúci je taktiež fakt, že menej ako polovica pacientov opustila nemocnicu nažive do 3. mája, kedy bola štúdia uverejnená. 

Autori štúdie rozdelili pacientov do troch skupín 

Ako uvádza portál BusinessInsider, autori tejto štúdie rozdelili týchto pacientov do troch skupín so symptómami. Prvá skupina mala prevažne muskuloskeletálne symptómi akými sú bolesti svalov a kĺbov, bolesti hlavy či únava. 

U 29 % pacientov sa objavili skôr gastrointestinálne príznaky zahŕňajúce bolesť brucha, zvracanie či hnačku. Najmenej častými boli mukokutánne zhluky symptómov, kde patria kožné vredy či vyrážky. 

Tými najčastejšími príznakmi však bol už klasicky kašeľ, horúčka či dýchavičnosť, ktoré sa objavili u 70 % pacientov. Prekvapivo však niektorí pacienti nevykazovali žiadne respiračné problémy a aj napriek tomu koronavírus mali. 

COVID-19 môže spôsobiť aj kožné problémy

Zdôraznili to najmä španielski lekári, ktorí popísali päť druhov kožných prejavov, ktoré sa objavovali u pacientov s koronavírusom. Objavovali sa rôzne vyrážky na chodidlách pacientov, alebo takzvane makulopapuly. Ide o vystupujúce červené škvrtny, ktoré sa najčastejšie objavujú na trupe. 

Štúdia pokračuje naďalej a podľa najnovšej tlačovej správy zverejnenej 22. mája bolo doteraz skúmaných viac ako 43 000 pacientov. Vedci dúfajú, že táto masívna štúdia prinesie do budúcnosti viac presnejších výsledkov. 

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: BMJ, BusinessInsider, eurekalert.org

Najnovšie videá

Trendové videá