Na dávku počas PN má nárok aj táto skupina Slovákov. Pozor na dôležité splnenie podmienok

  • Nárok na nemocenské majú aj Slováci pracujúci v zahraničí
  • Podľa krajiny sa líši spôsob vybavenia
  • Ak žiješ v inej krajine, takto sa dávka musí počítať
choroba, poisťovna
Ilustračný obrázok Canva, TASR/Martin Baumann
  • Nárok na nemocenské majú aj Slováci pracujúci v zahraničí
  • Podľa krajiny sa líši spôsob vybavenia
  • Ak žiješ v inej krajine, takto sa dávka musí počítať

Mnohí pracujú pre slovenského zamestnávateľa, no často absolvujú pracovné cesty do zahraničia. Čo sa však udeje v prípade, ak takýto zamestnanec ochorie či sa mu udeje úraz, ktorý ho na nejakú dobu „odstaví“?

Podľa Sociálnej poisťovne má aj takáto osoba nárok na takzvané nemocenské dávky počas práceneschopnosti (PN). Je ale nutné rozlišovať, v akej krajine sa zamestnanec nachádza. Na problematiku upozornil portál Pravda.

Som v krajine Európskej únie či inej zmluvnej krajine

Ak sa slovenský poistenec ocitne počas práceneschopnosti v krajinách EÚ či inom zmluvnom štáte a spĺňa všetky požadované podmienky, má nárok na nemocenskú dávku počas dočasnej PN.

Medzi iné členské štáty sa považuje aj Švajčiarsko, Nórske kráľovstvo, Islandská republika, Lichtenštajnské kniežatstvo, Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. Slovenská republika však má uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení napríklad aj s Ukrajinou. 

Nárok na nemocenské si poistenec uplatňuje priamo v príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, pričom potrebuje potvrdenie ošetrujúceho lekára vystaveného v štáte EÚ alebo v zmluvnom štáte, v ktorom bola uznaná dočasná pracovná neschopnosť. Musí ísť o potvrdenie, ktoré aj v tomto danom štáte, v ktorom sa poistenec nachádza, slúži na účely uplatnenia nároku na peňažnú dávku v chorobe.

Čo robiť, ak zahraničný lekár takéto potvrdenie neposkytuje? V takomto prípade je potrebné požiadať o vystavenie potvrdenia príslušnú inštitúciu štátu, na ktorého území vznikla dočasná PN. Je však dôležité, aby táto inštitúcia zabezpečila lekárske posúdenie PN a vystavila potvrdenia bezodkladne. V týchto prípadoch je výhodné, že sa nevyžaduje dodať aj preklad týchto tlačív. 

V tomto prípade ide o dokument SED S055 . 

Som v krajine mimo EÚ 

Ak poistencovi vznikla PN na území štátu, s ktorým nemá Slovensko uzatvorenú zmluvu o sociálnom zabezpečení, rozdeľujú sa tieto krajiny na dve skupiny. Prvé sú tie štáty, ktoré pristúpili k Dohovoru o zrušení požiadavky vyššieho overenia zahraničných verejných listín.

V takomto prípade musí byť tlačivo vystavené ošetrujúcim lekárom osvedčené apostilou – čo je osvedčenie hodnovernosti verejnej listiny príslušným orgánom. Detailné informácie sú zverejnené na stránke ministerstva zahraničných vecí.

V prípade, že štát, v ktorom sa nachádzaš, nepristúpil k Dohovoru, tlačivo vystavené tvojím ošetrujúcim lekárom musí byť overené formou superlegalizácie.

V oboch týchto prípadoch je nutné doložiť aj úradný preklad potvrdení a taktiež je potrebné dokladovať trvanie a ukončenie PN v zahraničí.

Keď už máš potvrdenie lekára zo štátu EÚ, zmluvného štátu a nezmluvného štátu, je potrebné ešte priložiť aj neformálnu žiadosť o výplatu dávky, uviesť spôsob jej výplaty a doplniť potrebné výplatné údaje v tlačive Žiadosť o výplatu sumy dávky / zmenu miesta výplaty sumy dávky / opätovné vyplatenie neprevzatej sumy.

Pracujem pre zahraničného zamestnávateľa

Ako informuje Sociálna poisťovňa, ak ako Slovák žiješ a pracuješ v zahraničí pre zahraničného zamestnávateľa, od prvého dňa práce podliehaš legislatíve danej krajiny. To znamená, že v tejto krajine ťa zamestnávateľ prihlási do sociálneho systému, pričom tejto krajine budeš odvádzať aj poistné. V tomto prípade je nutné žiadať o nemocenské najprv krajinu, v ktorej žiješ a pracuješ. Na nemocenské od Sociálnej poisťovne teda nárok nemáš. 

Poisťovňa upozorňuje, že v prípade, ak zostaneš naďalej pracovať na Slovensku a súčasne budeš vykonávať zárobkovú činnosť aj v inom členskom štáte, je potrebné to oznámiť. Ak je tvoje bydlisko na území SR, je nutné informovať príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne prostredníctvom žiadosti o určenie uplatniteľnej legislatívy.

Ale…

Europa.eu informuje, že ak migrujúci pracovník v EÚ, zamestnaný alebo SZČO, je prihlásený do systému sociálneho zabezpečenia v hostiteľskej krajine, má nárok na nemocenské dávky. To isté platí aj pre dávky v prípade pracovných úrazov a chorôb z povolania či dávky v nezamestnanosti. 

V mnohých krajinách bude tvoj nárok na tieto dávky závisieť od toho, ako dlho si v minulosti prispieval do systému. Krajina, v ktorej žiadaš o dávky, je však povinná zohľadniť všetky obdobia, počas ktorých si pracoval v iných krajinách EÚ. Tieto obdobia musí daný štát zohľadniť rovnakým spôsobom, ako keby sa diali v súlade s jej vlastnými právnymi predpismi.

Ak sa ti stane, že ti tieto obdobia nezarátajú, môžeš sa obrátiť na asistenčné služby europa.eu. 

Príklad: Anna, pôvodne z Poľska, pracovala v Poľsku 6 rokov. Potom sa presťahovala do Nemecka, kde pracovala 2 roky. Následne mala Anna dopravnú nehodu, po ktorej ochrnula. V Poľsku aj Nemecku požiadala o invalidný dôchodok. Nemecké úrady však jej žiadosť zamietli, pretože nemala v odpracovaných 5 rokov v Nemecku. To je minimálne obdobie potrebné na vznik nároku na invalidný dôchodok.

Avšak úrady mali pri výpočte Anniných odpracovaných rokov zarátať aj obdobie odpracované v Poľsku. Po správnosti je výsledok 8 rokov, teda viac, ako nemecké kvalifikačné minimum. Anna teda má nárok na poberanie invalidného dôchodku nielen z Poľska, ale aj Nemecka. Obe krajiny ho budú vyplácať proporčne podľa rokov, ktoré v nich Anna odpracovala.

Zdroje: Pravda, Sociálna poisťovňa, Europa.eu

Najnovšie videá

Trendové videá