Na diétu, ktorá pobláznila ľudí po celom svete, sa konečne pozreli vedci. Ukázalo sa, či je naozaj taká skvelá
- Nájsť diétu, ktorá dokáže naozaj pomôcť pri chudnutí, je niekedy nesmierne náročné
- Experti sa pozreli na typ diéty, ktorú drží množstvo ľudí po celom svete
- Konečne sa im podarilo rozlúštiť záhadu, či pri chudnutí naozaj pomáha
- Nájsť diétu, ktorá dokáže naozaj pomôcť pri chudnutí, je niekedy nesmierne náročné
- Experti sa pozreli na typ diéty, ktorú drží množstvo ľudí po celom svete
- Konečne sa im podarilo rozlúštiť záhadu, či pri chudnutí naozaj pomáha
Nízkosacharidové diéty sa dostali do módy približne v 70. rokoch minulého storočia, no aj dnes existuje množstvo ľudí, ktorí tento typ diét vyhľadáva. O ich kvalite sa diskutuje už dlho a vedci sa tak rozhodli tieto diskusie nadobro ukončiť.
Hoci sa v knihe Dr. Atkin´s Diet Revolution uvádza, že obmedzenie sacharidov je cestou k dlhodobej štíhlosti, bolo potrebné zistiť, či to tak je naozaj. Sacharidy na nás číhajú odkiaľkoľvek. Prijímame ich prostredníctvom pečiva, cereálií, mlieka, no aj v ovocí a zelenine. Zabudnúť nesmieme ani na to, že sa nachádzajú aj v obľúbených pokrmoch z fast foodov, v koláčoch alebo aj v čipsoch a nealkoholických nápojoch.
Okrem toho, že sa o nízkosacharidových diétach tvrdí, že sú cestou k redukcii hmotnosti, povráva sa, že pomáhajú pri boji so srdcovými chorobami. Zároveň by mali byť vhodné pre diabetikov.
Ako sa uvádza v štúdii publikovanej na National Library of Medicine, ľudia, ktorí dlhodobo držia túto diétu, schudli len o necelé kilo viac ako ľudia, ktorí držia inú diétu. Zaujímavosťou však je, že štúdia poukazuje na skutočnosť, že dôkaz o tom, že by nízkosacharidové diéty mali nejaké ďalšie zdravotné výhody, neexistuje.
Experti zároveň poukázali na to, že osoby držiace nízkosacharidové diéty, by mali dbať na príjem základných vitamínov, minerálov a vlákniny tým, že budú svojej strave venovať väčšiu pozornosť.
Cochranova revízia obsahovala 61 náhodne kontrolovaných štúdií, ktorých súčasťou bolo približne 7 000 dospelých s nadváhou. Približne 1 800 z nich malo cukrovku 2. typu a ľudia so zdravou váhou do revízie zahrnutí neboli. V štúdii recenzenti porovnávali diéty, v ktorých sa líšil obsah sacharidov.
Prekvapivé výsledky
V prvej diéte bol obsah sacharidov nižší. Do tejto skupiny spadajú nízkosacharidové a ketogénne diéty. V druhej skupine išlo o vyvážené sacharidové diéty.
Výskumníci zistili, že ľudia s nadváhou bez cukrovky, ktorí držali diéty s nízkym obsahom sacharidov počas 3 – 8,5 mesiaca, schudli v priemere o jeden kilogram viac ako tí, ktorí držali diétu s vyváženým obsahom sacharidov.
V prípade dlhodobých diét trvajúcich 1 až 2 roky bol priemerný rozdiel v úbytku hmotnosti medzi tými, ktorí držali nízkosacharidovú a vyváženú sacharidovú diétu, tesne pod jeden kilogram.
Štúdie týkajúce sa dospelých s cukrovkou ukázali väčší počiatočný úbytok hmotnosti pri nízkosacharidových diétach v porovnaní s vyváženými sacharidovými diétami. Pri diéte trvajúcej 3 až 6 mesiacov išlo o 1,3 kilogramu, no v prípade dlhodobej diéty rozdiel nenastal.
Z vyššie uvedených výsledkov vyplýva, že či sa rozhodneš pre diétu s nízkym obsahom sacharidov alebo vyváženým obsahom sacharidov, výsledok môže byť rovnaký.
Tento typ diét sľubuje viditeľné výsledky, ktoré sa dostavia v krátkom čase. Aby sa to však stalo skutočnosťou, je nutné, aby bol tento druh stravovania dodržiavaný poctivo. Ako uvádza portál Pestrý jedálniček, základom je zvýšený príjem bielkovín a tukov na úkor sacharidov.
Nevýhodou nedostatku sacharidov však môže byť napríklad slabosť, bolesť hlavy a žlčníka, no aj únava a narušenie imunity. Preto platí, že o diéte by si si mal radiť s odborníkom a nie len s internetom.
Zdroje: National Library of Medicine, Pestrý jedálniček