Na „dvojizbák za 500“ zabudni. Za podnájom v Bratislave dáš dnes astronomickú sumu
- Najväčší záujem je o dvojizbáky
- Prenájmy majú predpoklad ďalšieho rastu ceny

- Najväčší záujem je o dvojizbáky
- Prenájmy majú predpoklad ďalšieho rastu ceny
Ceny nehnuteľností v hlavnom meste vyrástli do astronomických výšin a tak súčasný stav praje trhu s bytmi na prenájom. Ponuka na trhu s prenájmom sa od marca 2022 pritom prepadla o 55 %.
Expert: Priemerná cena nájmu sa blíži k cene 1 000 eur, možno aj vyššie
Z ponuky ubudli rovnomerne všetky kategórie bytov, pričom ceny nájmov narástli v priemere až o 35 %. Ponuka sa neznižovala len vďaka väčšiemu dopytu, ale aj celkovo menším počtom bytov pribúdajúcich do ponuky na prenájom. Informuje o tom v tlačovej správe realitná kancelária HERRYS. Tá vo svojom pravidelnom kvartálnom reporte zhodnotila situáciu na realitnom trhu v uplynulom roku a prichádza aj s kvalifikovaným odhadom, ako sa bude situácia na jednotlivých trhoch vyvíjať ďalej.
Kým v prvej polovici minulého roka bolo každý mesiac v priemere k dispozícii 2 700 nových ponúk, v druhej polovici už len 1 200 každý mesiac. Trhu s prenájmami dominujú dvojizbové byty, ktorých je v ponuke najviac (až 40 %) a je o ne najväčší záujem.
„Pokles ponuky bytov na prenájom je výsledkom nielen zvýšeného dopytu zo strany vojnových utečencov, ale aj celkovo zníženej dostupnosti vlastného bývania. Tá pri štandardnom byte o výmere 50 m2 klesla až na úroveň z roka 2013,“ vysvetľuje Martin Marsina, partner v RK HERRYS.
Podľa odborníka splátka úveru na bývanie tvorí v priemere 35 % z čistého príjmu domácnosti tvorenej dvomi ľuďmi s priemerným čistým platom v Bratislave, bez nákladov na „služby a energie“. Pri takto nastavenom trende teda možno naďalej očakávať zvýšený dopyt a prenájmy majú predpoklad ďalšieho rastu ceny, až do momentu kedy sa splátka úveru a výška prenájmu nevyrovnajú.
Aké môžeme čakať ceny v blízkej budúcnosti? Dozvieš sa na druhej strane >>>
Zvýšenie úrokových sadzieb vystrelilo ceny
„Priemerná cena nájmu v Bratislave sa blíži k cene 1 000 eur, možno aj vyššie. Ľudia teraz nechcú kupovať byty, nemajú na hypotéky, často je jedinou možnosťou ísť do prenájmu, čiže sa ceny prenájmov pravdepodobne ešte budú zvyšovať,“ hovorí pre Startitup urbanista a šéf webu YIMBA Adrián Gubčo.
Podľa experta je za zvýšením cien nájmov viacero faktorov. Medzi najdôležitejšie patrí inflácia, ale aj cena energií, ktorú si mnoho majiteľov zvýšilo. Ďalším dôvodom je vojna na Ukrajine, keďže príchod utečencov zvýšil záujem o byty v prenájmoch. Významným faktorom je taktiež zvýšenie úrokových sadzieb komerčných bánk.
Analýza kancelárie Harrys považuje práve tento dôvod za najpodstatnejší. „Zlomovým okamihom na trhu nehnuteľností v roku 2022 nebola ani vojna na Ukrajine, ani energetická kríza, ale zvýšenie úrokových sadzieb komerčných bánk,“ píše sa v tlačovej správe.
To spomalilo predaje nových bytov, aj bytov na sekundárnom trhu. Po rokoch sa tak opäť stáva dostupnejšie bývanie v nájme ako splácanie hypotéky.
„Dopyt po bývaní je, len sa presunul z kúpy bytov na podnájom. Záujem o nájomné bývanie sa podľa mnohých odborníkov zvýšil,“ uzatvára Adrián Gubčo.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: TS