Na Európu mieria veľké horúčavy, teploty môžu siahať do 40 °C. Sú predzvesťou extrému (POČASIE)

  • Na juh Európy zamieri prvá vlna tohtoročných horúčav
  • Zasiahnuť môže aj krajiny mimo juhu
  • Európu tiež čakajú extrémne teploty v lete
teplo
Freepik
  • Na juh Európy zamieri prvá vlna tohtoročných horúčav
  • Zasiahnuť môže aj krajiny mimo juhu
  • Európu tiež čakajú extrémne teploty v lete

Dobrou správou je, že v druhej polovici roka môže nastať zlom a počasie môže ovplyvniť La Niña.

Zmena by mohla nastať v priebehu niekoľkých nasledujúcich mesiacov, keďže jav El Niño, ktorý od polovice roku 2023 spôsobil výrazný nárast globálnych teplôt a extrémne počasie po celom svete. „Prejavuje známky blížiaceho sa konca,“ uviedla Svetová meteorologická agentúra (WMO), citovaná agentúrou AFP.

WMO odhaduje 70-percentnú pravdepodobnosť, že sa La Niña vráti medzi augustom a novembrom, pričom Americká oceánografická agentúra uvádza až 90-percentnú pravdepodobnosť.

V tlačovej správe WMO sa uvádza, že La Niña spôsobuje rozsiahle ochladenie povrchových teplôt oceánov v strednom a východnom rovníkovom Pacifiku. Tento jav súvisí so zmenami v tropickej atmosférickej cirkulácii, vrátane vetra, tlaku a zrážok.

cropped-vysoke-teploty.jpg

Presné účinky sa však líšia podľa intenzity, trvania a ročného obdobia, v ktorom sa jav vyskytuje, a podľa interakcie s inými klimatickými javmi. WMO zdôrazňuje, že účinky sa líšia aj podľa regiónu – v trópoch má La Niña opačné klimatické vplyvy ako El Niño.

Zástupca generálneho tajomníka WMO Ko Barrett však objasnil, že koniec El Niño neprinesie prestávku v dlhodobých klimatických zmenách, pretože Zem sa bude naďalej otepľovať kvôli skleníkovým plynom zachytávajúcim teplo, a výnimočne vysoké povrchové teploty morí budú zohrávať dôležitú úlohu aj v nadchádzajúcich mesiacoch.

Zdroje: iMeteo.sk, Netweather, New York Times

Najnovšie videá

Trendové videá