Na Európu sa rúti dynamická cyklogenéza. Výrazne ovplyvní počasie počas Vianoc (PREDPOVEĎ)
- K najsilnejšiemu prúdeniu dôjde v čase, keď sa níž začne budovať aj do výšky
- Trajektória cyklogenézy však nie je určitá, no tiež nie je jasná ani jej výraznosť prehĺbenia
- K najsilnejšiemu prúdeniu dôjde v čase, keď sa níž začne budovať aj do výšky
- Trajektória cyklogenézy však nie je určitá, no tiež nie je jasná ani jej výraznosť prehĺbenia
„Cirkulácia v Európe a severnom Atlantiku bude mať o pár dní riadne grády,“ píše na sociálnej sieti meteorológ Miroslav Šinger.
Poukazuje totiž na to, že polárny vortex sa natiahne až k našej oblasti. Uprostred neho a mohutnou výšou nad Atlantikom vznikne „diaľnica“, na ktorej bude pozorovateľný značný teplotný gradient. Ten môže viesť až ku vzniku rapídnej cyklogenézy, čo sa aj udeje.
Najprv sa však nad Atlantickým oceánom sformuje tlaková níž, ktorej tlak bude veľmi vysoký. Konkrétne sa bude pohybovať na úrovni 1 050 hPA, čo je na dynamickú výš podľa odborníka veľa.
„Na jej periférii je tak výrazný zlom vo všetkých meteorologických prvkoch – teplota, vlhkosť, výška tropopauzy (aj niekoľko km na málo sto m!), samozrejme, najvýraznejšie tam, kde susedí s polárnym vortexom. Aj samotná hladina 500 hPa sa v oblasti skĺzne zo 6 na 5 km na niečo viac ako 1 000 km,“ ozrejmuje Šinger.
Táto kombinácia bude viesť k silnému vetru. K najsilnejšiemu prúdeniu dôjde v čase, keď sa níž začne budovať aj do výšky.
Táto níž sa dostane do Dánska, severného Poľska, južnej Škandinávie a Pobaltia. Jej trajektória však nie je určitá, no tiež nie je jasná ani jej výraznosť prehĺbenia. „Ale vietor okolo nej bude tak či onak veľmi silný aj pri povrchu, ale nakoľko silný aj u nás, je zatiaľ otázne, i keď veterno bude,“ uzatvára Šinger.
Dnes pozor na hmlu
Vo viacerých častiach Slovenska je pre hmlu znížená dohľadnosť. Upozornila na to Slovenská správa ciest (SSC) na svojom webe zjazdnost.sk.
Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné. Obmedzenie platí na ceste II/531, ktorú v úseku hranice okresov Revúca/Brezno – Červená Skala uzavreli pre vozidlá nad desať metrov. Povrch vozoviek je prevažne suchý až vlhký, miestami mokrý. V hornatejších oblastiach stredného a východného Slovenska sú cesty miestami pokryté vrstvou kašovitého alebo utlačeného snehu.
Aj všetky sledované diaľničné úseky a rýchlostné cesty sú zjazdné. Povrch vozoviek je prevažne suchý až vlhký. Zjazdné sú tiež horské priechody na území Slovenska. Povrch vozoviek je prevažne vlhký. Na horskom priechode Chorepa sa na vozovke miestami nachádza vrstva utlačeného snehu, na horskom priechode Vrchslatina zase zľadovateného snehu.
Vianoce by mohli byť biele, no len v týchto oblastiach >>>
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.