Na Európu sa rúti víchrica KILIAN, radikálne ovplyvní počasie (PREDPOVEĎ)

  • V týchto hodinách by sa níž mala nachádzať len 300 kilometrov od pobrežia Írska
  • Tlak v jej strede poklesne len na približne 973 hPa
Na snímke je zvalený strom
Ilustračný obrázok Unsplash/Marek Studzinski
  • V týchto hodinách by sa níž mala nachádzať len 300 kilometrov od pobrežia Írska
  • Tlak v jej strede poklesne len na približne 973 hPa

Čo sa týka Slovenska, tu víchricu nepocítime. Naše počasie je totiž stále pod vplyvom tlakovej výše so stredom na Ukrajine. Po jej zadnej strane k nám teda prúdi od juhu teplý vzduch.

Dnes bude na Slovensku slnečno, ráno a predpoludním v nižších polohách miestami hmla alebo nízka oblačnosť. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Najvyššia denná teplota bude 23 až 28 stupňov Celzia, na severe ojedinele chladnejšie. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom sa bude pohybovať okolo 16 stupňov Celzia.

Fúkať bude slabý, na juhozápade popoludní juhovýchodný vietor do rýchlosti 5 metrov za sekundu (20 km/h). Meteorológovia dnes žiadne zrážky nepredpokladajú.

Hrozí nám krutá zima?

Priprav si teplú bundu a čiapku, tohtoročná zima bude krutá. Aspoň to naznačujú komplexné predpovede meteorológov, ktoré berú do úvahy najprominentnejšie činitele a o ktorých informuje portál Severe Weather Europe. Stručne – nasledujúce zimné mesiace budú teplotne pod dlhodobým priemerom.

Meteorológovia identifikujú hneď tri rôzne javy, ktoré prispejú k stavu blížiacej sa zimy. Sú nimi El Niňo, polárny vortex a pravidelná oscilácia prúdenia vetrov (skrátene QBO z angl. Quasi-Biennial Oscillation).

El Niño totižto ovplyvňuje smer prúdenia vzduchu nad niektorými oblasťami USA a Európy. Tento vzduch zvyčajne prúdi smerom od západu na východ, no práve spomínaná anomália spôsobuje, že sa prúd posunie smerom na sever, a teda prinesie chladnejší vzduch. 

QBO je cyklická zmena veterných prúdov v stratosfére nad rovníkom. Táto zmena nastáva približne každých 14 mesiacov, pričom sa počas nej smer prúdenia kompletne zmení zo západu na východ, alebo naopak.

Momentálne vstupujeme do negatívnej fázy QBO, čo znamená, že vzduch prúdi smerom na východ. QBO sama osebe nemá potenciál meniť počasie, avšak ovplyvňuje dôsledky zvyšných dvoch javov. Napríklad, počas tohtoročnej zimy zrejme prispeje k rozdrobeniu polárneho vortexu, kvôli čomu sa do Európy dostanú masy studeného vzduchu.

Samotný Polárny vortex, alebo Polárny vír, je veľká oblasť studeného vzduchu a nízkeho tlaku, ktorá sa nachádza nad Arktídou. Počas zimy môže polárny vír niekedy zoslabnúť a rozdeliť sa, čo môže umožniť únik studeného vzduchu do stredných zemepisných šírok, v ktorých tuhá zima nie je typická.

Okrem ochladenia však môže vortex spôsobiť aj formovanie zimných búrok, ktoré so sebou prinášajú sneh a nepredvídateľný vývoj počasia, čo môže ďalej ovplyvniť počasie naprieč celým svetom.

Zdroje: iMeteo, SITA, Severe Weather Europe

Najnovšie videá

Trendové videá