Na generálnej prokuratúre skončia všetky veľké prípady. Žilinka stojí pred kľúčovým rozhodnutím

  • Úrad špeciálnej prokuratúry k 20. marcu zanikol
  • Živé prípady sa presúvajú na Generálnu prokuratúru
  • Žilinka svoje pracovisko bráni
Na snímke generálny prokurátor Maroš Žilinka a zamestnanci Úradu špeciálnej prokuratúry v posledný deň fungovania inštitúcie.
Ilustračné foto TASR/Martin Baumann
  • Úrad špeciálnej prokuratúry k 20. marcu zanikol
  • Živé prípady sa presúvajú na Generálnu prokuratúru
  • Žilinka svoje pracovisko bráni

Novelizácia Trestného zákona štvrtej Ficovej vláde umožnila zrušiť Úrad Špeciálnej prokuratúry (ÚŠP). Na stole však zostali mnohé prípady, ktoré ešte čakajú na svoje verdikty. Práve tie generálny prokurátor Maroš Žilinka v posledných dňoch rozdeľuje.

Ešte v decembri prokurátor prisľúbil, že spisy ponechá pôvodným prokurátorom. Hovoril o prípadoch, ktoré už sú na súde alebo v nich bolo ukončené vyšetrovanie. Žilinka má teraz na výber. Môže ich rozdeliť na príslušné krajské prokuratúry alebo ich ponechať na Generálnej prokuratúre a prevezme ich novozriadené oddelenie závažnej kriminality, ktoré vzniklo 19. marca.

Aký osud tieto prípady čaká?

Nové oddelenie

Pre oddelenie, ktoré Žilinka vytvoril aktuálne pracuje osem prokurátorov a na stole má viac ako dve stovky spisov. Konkrétne 96 vecí pred začatím trestného stíhania a 137 vecí po tom, ako bolo začaté stíhanie alebo obvinená konkrétna osoba, píšu Aktuality. Okrem šiestich prokurátorov, ktorí prišli z ÚŠP, tu pracujú aj dve prokurátorky z prieskumného odboru generálnej prokuratúry.

Vedením je zatiaľ poverený dlhoročný prokurátor Ján Hrivnák, ktorý tiež odišiel z ÚŠP.

Hrivnák by mal napríklad dokončiť spisy z justičných káuz Búrka a Víchrica, ktoré sa odvíjajú od Threemy Mariana Kočnera a výpovedí jeho bývalého dvorného sudcu Vladimíra Sklenku. Prokurátorom Žilinka udelil výnimku, mnohí konajúci prokurátori si mohli ponechať všetky svoje spisy, teda nielen tie, ktoré už sú na Špecializovanom trestnom súde.

Voči tomuto pomenovaniu oddelenia „malá špeciálna prokuratúra“ sa Žilinka na stredajšej tlačovej konferencii ohradil. Povedal, že mi nikto „nepôjde na ruku“.

„Úloha tohto oddelenia nie je primárne dozorová. V tejto fáze budú vykonávať aj dozor, aby sa odbremenili krajské prokuratúry, ale úloha oddelenia bude predovšetkým riadiaca, kontrolná, metodická a usmerňovacia vo vzťahu k podriadeným prokuratúram predovšetkým v oblasti korupcie, extrémizmu, terorizmu a ochrane záujmov Európskej únie,“ vysvetlil Žilinka.

Úlohou prokurátorov má byť podľa neho zabezpečiť jednotný výklad zákonov a dozor. Práve z toho dôvodu si na oddelenie vybral bývalých vedúcich prokurátorov z odboru korupcie, ekonomickej kriminality či všeobecnej kriminality.

Kritika

Generálny prokurátor reagoval aj na vlnu kritiky, ktorá sa strhla po konci špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Podľa Aktualít sa hovorilo, že kolegov rozprášil či ponížil. 

„Ja ako generálny prokurátor som si splnil zákonnú povinnosť zaradiť prokurátorov na útvary. Bral sa ohľad na ich odbornosť a zabezpečenie plnenia úloh prokuratúry. Ak sa objavili výrazy, že som niekoho odstavil, rozprášil, ponížil, pomstil sa, to musím dôrazne odmietnuť. Je to nepochopenie úloh generálnej prokuratúry tak, ako vyplývajú zo zákona o prokuratúre,“ vyhlásil na tlačovke.

Žilinka pripomína, že generálna prokuratúra nie je prvostupňovou prokuratúrou a že ani zákonodarca neplánoval, aby prokurátori presunutí po zrušení špeciálnej prokuratúry dozorovali aj nové kauzy. „To odporuje účelu a zmyslu legislatívy aj toho, čo je účelom generálnej prokuratúry. Voči tomu sa musím veľmi dôrazne ohradiť,“ uzavrel tému.

Závažné kauzy

Prokurátori na oddelení závažnej kriminality by mali dozorovať aj tie najzávažnejšie prípady. „Bol by som rád keby tam boli realizované najvážnejšie veci. Aby tam neboli klobásové korupcie, ale tie závažné kauzy, napríklad terorizmus,“ uviedol.

Žilinka tiež odsúdil vyjadrenia politikov, ktorí povedali, že budú na útvaroch len obyčajní úradníci alebo budú „strúhať ceruzky“.

Reagoval tiež na slová premiéra Roberta Fica po poslednej tlačovej besede prokurátorov špeciálnej prokuratúry, kde ohlásili niekoľko nových obvinení. Prokurátori krátko pred zánikom úradu sami vzniesli obvinenia v kauze Gorila, obvinili aj exposlanca Györgya Gyimesiho či šéfa úradu vlády Juraja Gedru.

Robert Fico po rokovaní vlády na adresu Lipšica a prokurátorov z ÚŠP povedal, že sú „podvodníkmi a zločincami“ a že na nich prídu trestné oznámenia.

„Vždy som sa vyjadroval k takýmto stanoviskám politikov zdržanlivo, ale odtiaľ potiaľ, odsudzujem každé jedno urážlivé vyjadrenie na adresu prokurátorov, ktorí dennodenne robia poctivú prácu,“ stručne skonštatoval Žilinka.

Prípad Kuciak

Medzi najviac diskutované prípady, o ktoré majú obavy poškodení aj široká verejnosť, patrí vražda mladého novinára a jeho snúbenice. Táto kauza už síce dávno putovala na súd, ale Robert Fico sa po nástupe novej vlády netajil tým, že vyšetrovanie by malo bežať nanovo. 

O tejto téme hovoril aj v relácii Sobotné dialógy koncom minulého mesiaca. Hovoril, že sa vyšetrovanie príliš uplo na Kočnera a nepracovali s inými verziami. „Prečo štyri roky nepracovali s týmito verziami? Preto, lebo im vyhovovalo, aby sa neriešilo, či to boli nejaké dépéháčky, alebo nejaká ropa, alebo nejaké oleje,“ vyhlásil. 

Reagoval, že vyšetrovanie by sa malo obnoviť. „Verím, že keď urobíme poriadok na NAKA a Úrade špeciálnej prokuratúry, musia sa policajti vrátiť aj k verziám, ktoré neboli vôbec prešetrované – teda kto vlastne za tým je,“ uviedol vo februári premiér.

Denník SME píše, že dva nezávislé zdroje im potvrdili, že Generálna prokuratúra už zasiahla do kauzy vraždy Kuciaka a jeho snúbenice Kušnírovej. Prečo, podľa ich zistení nie je jasné.

Informujú tiež, že bývalým kolegom Martiny Kušnírovej mal volať neznámy muž z ministerstva. Pýtal sa na jej vraždu a tiež, či v rovnakom čase nemal nejaký jej kolega smrteľnú autonehodu.

Zdroje: Archív Startitup, Sme, Denník N, YouTube/Sobotné dialógy, Aktuality, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá