Na hranice s Českom dopadne vesmírny odpad z ISS. Úrady vydali varovanie

  • Dopadnúť by mala približne o siedmej večer, ráta sa však s odchýlkou
  • Nebezpečenstvo podľa úradov nehrozí
Vesmírna stanica, vesmírny odpad, mapa, Česko, Česká republika
Odpad bol pôvodne súčasťou vesmírnej stanice ISS Ilustračné foto, Freepik/vestock
  • Dopadnúť by mala približne o siedmej večer, ráta sa však s odchýlkou
  • Nebezpečenstvo podľa úradov nehrozí

Český portál iDnes priniesol informáciu, že na ich hranice má vesmírny odpad dopadnúť v piatok večer. Ten pochádza z batérie, ktorá sa odpojila z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) pred tromi rokmi.

Predpokladá sa, že jej časť zhorí v atmosfére, zvyšok by ale mohol dopadnúť práve na hraniciach nášho suseda. Úrady však hovoria, že nie je dôvod na paniku, nebezpečenstvo vraj nehrozí.

„Medzi 8. a 9. marcom očakávame návrat veľkého vesmírneho telesa do zemskej atmosféry a jeho možný rozpad. Objektom je batéria z ISS. Možné sú svetelné javy alebo sonický tresk. Podľa súčasných informácií je pravdepodobnosť vplyvu úlomkov na Nemecko veľmi nízka. Ak by sa riziko zvýšilo, dostanete nové informácie,“ píše sa v aktuálnej výstrahe, ktorú vydal nemecký Spolkový úrad pre civilnú ochranu a pomoc pri katastrofách.

Ohromná hmotnosť

Nikel-vodíkové batérie, ktorých je celkom deväť, sa z vesmírnej stanice uvoľnili 11. januára 2021 a podľa Európskej vesmírnej agentúry (ESA) by mali vstúpiť do atmosféry v piatok 8. marca okolo 18:56 SEČ s tým, že odchýlka môže byť plus mínus deväť hodín.

Všetko totiž závisí od toho, kde sa zvyšky začnú „dotýkať“ hustejších výbežkov atmosféry, a tým pádom, aj kedy začnú výraznejšie spomaľovať. Agentúra však dáta neskôr trochu upresnila, vstup do atmosféry predpokladajú medzi 15:35 SEČ a 22:25 SEČ.

Vesmírny odpad váži podľa odhadu Deutsche Welle 2,6 tony. Jeho hmotnosť prirovnávajú k automobilu typu SUV. Predpokladá sa, že ak predsa len celý nezhorí, pravdepodobne aj tak dopadne do mora. 

Nebezpečenstvo nehrozí

Kam presne odpad dopadne, vedci nešpecifikovali. „K návratu do atmosféry dôjde medzi 51,6 stupňom južnej šírky a 51,6 stupňom severnej šírky. Presnejším predpovediam v tejto chvíli bránia veľké neistoty, ktoré sú spôsobené predovšetkým kolísajúcou úrovňou odporu atmosféry. Čím bližšie sa dostaneme k predpokladanému oknu vstupu do atmosféry, tým lepšie bude možné dotknutú oblasť geograficky obmedziť,“ uvádza Európska vesmírna agentúra.

Podľa Nemeckého strediska pre letectvo a kozmonautiku (DLR) vstúpi vesmírny odpad do atmosféry nad Severnou Amerikou. Odborníci však očakávajú, že trosky zhoria, akonáhle sa priblížia k povrchu Zeme. Aj keď niektoré časti môžu dopadnúť na zem, riziko obetí, pravdepodobnosť zasiahnutia človeka, je veľmi nízke.

Nemecké ministerstvo hospodárstva a klímy podľa iDnes objekt sleduje a sú pripravení na zavedenie krízových opatrení, ak to bude potrebné. Predpokladajú, že zasiahne oblasti ako Bádensko-Württembersko, Bavorsko, Braniborsko, Hesensko, Dolné Sasko, Severné Porýnie-Vestfálsko, Porýnie-Falc, Sasko, Sasko-Anhaltsko a Durynsko.

ESA pripomína, že dopadnutie takýchto zvyškov na zem nie je nič výnimočné a stáva sa to približne raz týždenne. Väčšina úlomkov zhorí ešte pred dopadom na zem, takže nepredstavujú žiadne riziko. Podľa astronóma Jonathana McDowella z Harvard-Smithsonianskej univerzity dopadne na povrch zeme len časť zvyškov.

„Návrat palety batérií EP-9 odhodenej z ISS v roku 2021 je v súčasnej dobe predpovedaný (vesmírnymi silami) medzi 12:30 UTC (11:30 SEČ) 8. marca a 08:30 UTC (7:30 SEČ) 9. marca . Pri návrate do atmosféry úplne nezhorí, na zemský povrch pravdepodobne dopadne asi pol tony úlomkov,“ napísal McDowell. 

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: iDnes, DW, Warnmeldungen in der Übersicht, X/Jonathan McDowell

Najnovšie videá

Trendové videá