Na hraniciach s Ukrajinou pribudli tisícky ruských vojakov. Biden prezradil, či vyšle na pomoc Kyjevu amerických vojakov

  • Ukrajinské obranné zložky tvrdia, že ruských vojakov je pri spoločných hraniciach už 120-tisíc
  • Biden sa vyjadril k prípadnému nasadeniu amerických vojsk na Ukrajine
  • Ak dôjde k prípadnej invázii, Rusko čakajú sankcie, aké si nevie Putin ani predstaviť, tvrdí Biden
  • Ukrajina by chcela vstúpiť do NATO, jej členstvo v Aliancii nie je pravdepodobné ďalšie desaťročie, tvrdí anonymný zdroj
Zelenskyj zákop
SITA/AP, Maxar Technologies, Ukrainian Presidential Press
  • Ukrajinské obranné zložky tvrdia, že ruských vojakov je pri spoločných hraniciach už 120-tisíc
  • Biden sa vyjadril k prípadnému nasadeniu amerických vojsk na Ukrajine
  • Ak dôjde k prípadnej invázii, Rusko čakajú sankcie, aké si nevie Putin ani predstaviť, tvrdí Biden
  • Ukrajina by chcela vstúpiť do NATO, jej členstvo v Aliancii nie je pravdepodobné ďalšie desaťročie, tvrdí anonymný zdroj

Ukrajinské obranné zložky tvrdia, že Rusko navýšilo svoj počet vojakov v blízkosti ukrajinských hraníc na 120-tisíc. Pôvodné správy hovorili o 92-tisícoch príslušníkoch ruskej armády, minulý týždeň ich malo byť už 115-tisíc. Kyjev tiež tvrdí, že zaznamenal vyšší počet personálu i vojenskej techniky.

K najnovšiemu hodnoteniu bezpečnosti sa dostal spravodajský web televízie CNN. Uvádza sa v ňom, že Rusko pravidelne „presúva a hromadí svoje vojenské jednotky, aby udržalo napätie v regióne“, uvádza sa v hodnotení, čo mu umožňuje „rýchlo vytvárať úderné sily a položiť pôdu pre rýchle posilnenie“.

Spojené štáty, ale aj Európa zdieľa obavy Ukrajiny z možnej ruskej invázie, varoval pred ňou aj americký minister zahraničia Antony Blinken.

USA svojich vojakov na Ukrajinu zatiaľ nevyšle 

Americký prezident Joe Biden konečne prezradil, či by Ukrajine pomohol vyslaním amerických vojakov. Prezident v stredu uviedol, že v súčasnosti „nie je na stole“ možnosť, že by Spojené štáty vyslali na Ukrajinu svojich vojakov s cieľom odradiť Rusko od potenciálnej invázie. V noci na štvrtok o tom informovala agentúra Reuters.

Biden uviedol, že Spojené štáty majú morálnu a zákonnú povinnosť brániť spojencov z NATO v prípade, ak sú napadnutí. Táto povinnosť sa však nevzťahuje na Ukrajinu, keďže nie je člen NATO, uvádza TASR.

„Záležalo by to tiež na tom, čo sú ostatné členské krajiny NATO ochotné spraviť… No to, že by Spojené štáty použili silu na konfrontáciu Ruska v súvislosti s inváziou na Ukrajinu, je veľmi nepravdepodobné,“ uviedol Biden pre novinárov.

Prezident dodal, že prebehnú ďalšie schôdzky medzi predstaviteľmi Ruska, USA a niektorých členských krajín NATO, ktoré majú za cieľ „schladenie teploty pozdĺž východného frontu“.

Prítomnosť amerických vojakov na Ukrajine sa nepozdáva ani ukrajinskému ministrovi obrany Oleksiyovi Reznikovovi. „Nepotrebujeme vojakov, pretože si myslím, že to nie je fér, že americkí vojaci budú na Ukrajine umierať. Nie, nepotrebujeme to,“ povedal Reznikov v rozhovore pre CNN.

Šéf ukrajinskej obrany uviedol, že ak sa Rusko rozhodne napadnúť Ukrajinu, dôjde k „naozaj krvavému masakru“, pričom „v rakvách sa vrátia aj ruskí chlapíci“.

Ukrajina bude v prípade napadnutia požadovať hlavne materiálnu vojenskú pomoc v podobe munície a zbraní.

Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan už avizoval, že takejto požiadavke Spojené štáty vyhovejú. Rovnako tak posilnia svoju prítomnosť v krajinách NATO, ktoré ich o to požiadajú. Očakávajú, že požiadavky prídu z Poľska, Rumunska i ďalších krajín.

V prípade útoku USA zavedie také ekonomické dôsledky, aké Putin „nikdy ani nevidel“

Biden tiež prezradil, že Putina mal počas dvojhodinového video hovoru v utorok varovať, že v prípade invázie ho čakajú vážne ekonomické sankcie.

„Neboli tam žiadne nezrozumiteľné slová,“ povedal Biden. „Ja som to povedal veľmi jasne: ak (Putin) skutočne napadne Ukrajinu, bude to mať vážne následky, také ekonomické dôsledky, aké nikdy nevidel,“ dodal prezident.

Prezidentove slová tiež potvrdil Sullivan. „Prezident Biden sa pozrel prezidentovi Putinovi do očí a povedal mu, že veci, ktoré sme neurobili v roku 2014, sme pripravení urobiť teraz,“ prehlásil. V roku 2014 Rusko prvýkrát napadlo Ukrajinu, keď anektovalo Krym.

zdroj: SITA/AP, Mikhail Metzel

Šéf ukrajinskej obrany ale tvrdí, že hlavným cieľom Kremľu je destabilizovať situáciu v Ukrajine a ohroziť žiadosti krajiny pre vstup do NATO a Európskej únie.

Do NATO sa ale Ukrajina nemusí dostať ďalších desať rokov, tvrdí anonymný zdroj agentúry AP, ktorý pôsobí na americkom ministerstve zahraničia.

Biden bude musieť nájsť akýsi kompromis medzi túžbou Ukrajiny vstúpiť do NATO a tvrdým postojom Ruska, ktoré to absolútne odmieta, komentuje AP.

Rusi tvrdia, že mediálne správy sú lož

Washington môže potenciálne požiadať Kyjev, aby urobil voči Kremľu isté ústupky, uviedol bývalý americký veľvyslanec na Ukrajine Steven Pifer, ktorého cituje AP. Medzi ne by mohla patriť napríklad väčšia autonómia pre proruský región Donbas – čo by zahŕňalo kontrolu miestnych úradov nad zdravotníctvom, políciou a školami, priblížil Pifer, uvádza TASR.

„Washington však podľa mňa nebude tlačiť na Ukrajincov, aby podnikli kroky, ktoré by ohrozili ich suverenitu alebo schopnosť národnej vlády, pokiaľ ide o prijímanie rozhodnutí,“ dodal Pifer.

zdroj: SITA/AP, Adam Schultz

Rusko tvrdí, že nikoho neohrozuje a žiadny útok nepripravuje. Náčelník ruského generálneho štábu Valerij Gerasimov naopak obvinil Ukrajinu, že stupňuje napätie na východe Ukrajiny za pomoci Západu, uvádza TASS.

„ Mediálne správy o ruskej údajnej príprave invázie na Ukrajinu sú lož,“ tvrdí generál.

Zdroje: CNN, CNN, Reuters, TASR, AP, TASS

Najnovšie videá

Trendové videá